A székesfehérvári Alba Regia Atlétikai Klub közel hat esztendeje foglalkozik akadémiai szinten utánpótlás-neveléssel. Számos, nemzetközi színtereken is eredményes atlétát nevelt. A sikerek hátterében a klub filozófiája áll.
Az Alba Regia Atlétikai Klub, azaz az ARAK 1924-ben Székesfehérvár első atlétikai egyesületeként alakult, később a Videoton SC szakosztályaként működött, majd annak megszűnése után, 1993-ban visszatért az eredeti nevéhez. A klub életében mérföldkövet jelentett, amikor 2014-ben megépült a Bregyó úti atlétikai központ. Az önálló létesítménybe került ARAK-kal szemben azonban a költözés pillanatától kezdve a támogatások mértékével párhuzamosan nőttek az igények is. Az ARAK még az év novemberében elsőként alakult akadémiává. Azóta háromszintes, vertikális átadós rendszerben dolgozik.Az Alba Regia Atlétikai Klub, azaz az ARAK 1924-ben Székesfehérvár első atlétikai egyesületeként alakult, később a Videoton SC szakosztályaként működött, majd annak megszűnése után, 1993-ban visszatért az eredeti nevéhez. A klub életében mérföldkövet jelentett, amikor 2014-ben megépült a Bregyó úti atlétikai központ. Az önálló létesítménybe került ARAK-kal szemben azonban a költözés pillanatától kezdve a támogatások mértékével párhuzamosan nőttek az igények is. Az ARAK még az év novemberében elsőként alakult akadémiává. Azóta háromszintes, vertikális átadós rendszerben dolgozik.Hogy az pontosan mit is jelent, azt Hirt Károly elnök fejtette ki: „A sportolóink tudásszintje, életkora bizonyos idő után értelemszerűvé teszi, hogy képzettebb edzőhöz kerüljenek. Olyan kollégákat választottunk erre a feladatra, akik rendelkeznek szakmai tudással éppúgy, mint pedagógiai érzékkel. A gyakorlat hazánkban ma az, hogy ha valaki elkezd edzősködni, akkor összeszed pár tehetségesnek vélt tanítványt, és az alapoktól egészen a sportpályafutása végéig együtt dolgozik velük. Mi tizenkilenc éves korig megoldottuk az átadást. Most azon dolgozunk a város vezetésével, hogy a rendszerben felnőtt és nemzetközi minőséget elért tanítványainkat meg tudjuk tartani. A legfontosabb az, hogy a saját nevelésű gyerekeket eljuttassuk az élsportig.”
Az akadémián jelenleg több mint háromszáz sportoló edz, s velük összesen tizennégy edző foglalkozik. A legtöbben a 14 év alatti korosztályokban tevékenykednek, a serdülő és szakági edzők száma az életkorokkal arányosan csökken. A legkisebbekre kiemelt figyelmet fordít a klub, a gyerekek edzésein elsősorban a sportág megszerettetése a szempont, a nagyobbaknál már a versenyekre való felkészülés kerül előtérbe.
„A 12 évnél fiatalabbakat nem csak képezzük, de neveljük is – jelenti ki Tölgyesi Előd szakosztályvezető. – Atlétának lenni nemcsak versenyzésből áll, hanem életforma is, amelyet tudatosan kell formálni. Azok az általános iskolások, akik itt maradnak, és felsőtagozatba lépnek, már teljesítményorientált edzéseken vesznek részt a szakági csoportokban. Ez azt jelenti, hogy több versenyszámot kipróbálhatnak, akkor válik el, miben lehetnek eredményesek. Ezután a középiskolától kezdődik el az a szakmai műhelymunka, amely már nemcsak a hazai, de nemzetközi porondra is felkészít.”
Tölgyesi Előd szerint az akadémia sikereiben nagy szerepe van a remek létesítménynek, a kiérlelt koncepciónak és a szülők partnerségének. A legfontosabbnak mégis az emberi értéket gondolja, amelyet ugyanúgy képvisel a gyermek, mint az idősebb versenyző. „A klub tisztában van vele, hogy az atlétika egyéni sportág, és minden sportoló külön személyiség. Ehhez mérten zajlik a felkészülés és a versenyeztetés is, de mivel a gyerekek többnyire csoportban edzenek, az edzők vállát nyomja a felelősség, hogy melyik fiatalhoz melyik korban hogyan nyúl.”
Az ARAK az elmúlt években számos olyan sportolót nevelt fel, aki a nemzetközi mezőnyben is letette a névjegyét. Közéjük tartozik a már felnőttkorú kalapácsvető Pásztor Bence, aki korábban minden korosztályos világversenynek meghatározó szereplője volt vagy a többszörös bajnokok közül a sprintfutó Szabó Dániel, a rúdugró Siskó Zsófia vagy a gátas Mátó Sára.
Utóbbi idén 400 méteren ezüstérmet szerzett az U20-as Eb-n, és többször megjavította a hazai korosztályos rekordot. Az ifik között ugyancsak hazai csúcstartó 100 méteren Takács Boglárka, és éppúgy, mint ő, döntőzött az U20-as Európa-bajnokságon a távolugró Endrész Klaudia is.
„Tizenhárom éves korom óta tartozom az ARAK kötelékébe – mondja a 22 éves Szabó Dániel. – Azóta folyamatosan itt vagyok, jelenleg már az egyik legidősebb utánpótláskorúként. Csak azt mondhatom, remekül érzi magát itt az ember, mindenki ismer mindenkit, jó hatással vagyunk egymásra, igazán családias légkör alakult ki. A közösség nagyon motivál. Az ARAK-nál tervezem a jövőmet is.”
További korosztályos hírekATLÉTIKÁBANa sportági aloldalunkon.