Az U17-es világbajnokságra készülő magyar korosztályos válogatott három tagja is külföldön folytatja a karrierjét. Az MLSZ hivatalos honlapja a múlt heti csehországi felkészülési tornán az MTK-tól távozó Balogh Botondot és Kosznovszky Márkot már a Parma, míg a kispesti Molnár Rajmundot a Benfica játékosaként tüntette fel, a nyári felkészülést mindhárman már új klubjuknál kezdték el.Balogh Botondot és Kosznovszky Márkot már a Parma, míg a kispesti Molnár Rajmundot a Benfica játékosaként tüntette fel, a nyári felkészülést mindhárman már új klubjuknál kezdték el.
Miután 18 év alatti labdarúgókról van szó, az átigazolási procedúra akár másfél-két hónapig is elhúzódhat, mert a nemzetközi szövetségnek (FIFA) számos dokumentumot be kell nyújtani a fiatalok beiskolázásával, lakhatási és életkörülményeivel kapcsolatban, és csak ezek elfogadása után lehet regisztrálni őket új klubjuknál. A támadó Molnár esetében a Honvéd-MFA-nál addig nem is kívántak nyilatkozni, amíg nem válik hivatalossá az átigazolás, viszont Balogh és Kosznovszky külföldre szerződését képviselőjük, Fülöp Ferenc kommentálta megkeresésünkre, és esetükben a Parma néhány napja be is jelentette az átigazolásukat.
„Botondot és Márkot is régóta figyelte több klub, az írországi Európa-bajnokságon mutatott teljesítményükkel pedig meggyőzték a Parma vezetőit, hogy érdemes őket szerződtetni – beszélt a menedzser az átigazolás hátteréről. – Ezután mentünk ki Parmába, ahol nagyon megnyerő körülményekkel találkoztunk: az edzőközpontban hat füves és hat műfüves pálya áll a csapatok rendelkezésére, a központ területén található a kollégium is, ahol a srácok laknak, és ugyanitt készül az első csapat is, tehát a fiatalok folyamatosan szem előtt vannak, a Serie A-ban szereplő első csapat szakmai stábja is nyomon követheti fejlődésüket. Nagyon rokonszenves volt a fogadtatás is, ezért úgy döntöttek a fiúk, elfogadják a Parma ajánlatát, és kipróbálják magukat Olaszországban. Hároméves szerződésben állapodtunk meg, és nem a saját korosztályukban, hanem idősebbek között, a 2000–2001-es születésűekből álló Primavera-csapatnál számítanak rájuk, ami tulajdonképpen a Parma második számú csapatának felel meg. Egy hollandiai tornán már pályára is léptek, mindketten a kezdőcsapat tagjaként, és remek teljesítményt nyújtottak.”
Azzal persze a játékosügynök is tisztában van, hogy Olaszországban az elmúlt években nem sok babér termett a magyar fiataloknak, ám úgy véli, csak előnyükre válhat, ha három évet eltölthetnek egy olasz klubnál.
„A védők esetében véleményem szerint az olasz utánpótlás-iskola adja a legjobb képzést, Balogh Botond ott fejlődhet a legtöbbet, de Kosznovszky Márknak is csak jót tehet az olaszországi versenyhelyzet. A Parma Primavera-csapatának is huszonötös kerete van, tehát már a csapatba kerülésért is meg kell küzdeni. A kezdeti időszak, a beilleszkedés egy másik kultúrába, új nyelvi környezetbe persze sohasem zökkenőmentes, de érezzük, hogy megbecsülik a fiatalokat Parmában, nyelvórákon is részt vesznek, minden adott az előrelépéshez” – fogalmazott.
Fülöp Ferenc a játékosokat jellemezve elmondta, Balogh Botond az a fajta védő, aki „mindig ott van, ahol dörög az ég”, elfejeli a beadásokat, bevetődik a lövésekbe, csúszik-mászik a labdáért, ha kell, de a támadásépítésben is lehet rá számítani, míg Kosznovszky összekötő kapocs a védelem és a támadósor között, nagyfokú passzpontosság jellemzi.
A trió külföldre szerződésével kapcsolatban Preisinger Sándor szövetségi edző véleményére is kíváncsiak voltunk.
„Nehéz időszak ez számukra, hiszen új közegben kell bizonyítaniuk, el kell szakadniuk a családtól, és közben a válogatottnál is számítunk rájuk. Nem mondhatjuk, hogy most topformában lennének, de biztos vagyok benne, hogy a következő másfél hónapban megfelelnek a kihívásnak, és a világbajnokságra megfelelő állapotba kerülnek” – mondta a szakvezető.
További korosztályos hírek LABDARÚGÁSBAN a sportági aloldalunkon.