A szabadfogású felnőttválogatott szövetségi kapitánya új kezdeményezést indított a szakág utánpótlásának fejlesztése érdekében: a válogatott keretedzésekre − amelyeket természetesen, ő dirigál,− minden hétköznap érkezhetnek birkózók a budapesti Körcsarnokba az ország bármely pontjáról.
„Több vidéki klubbal is tartom a kapcsolatot, gyakran érkeznek vendégek. Mindig is azt mondtam, hogy akit érdekel a birkózás, nyugodtan jöjjön le edzésre, szívesen fogadok bárkit. A mostani lehetőség leginkább az ifjúsági korúaknál idősebbeknek szól, hiszen a kisebbekkel máshogyan kell foglalkozni”− vélekedett ötletéről Dvorák.
Az idén eddig lezajlott hat utánpótlás-világversenyen a szabadfogásúak négy medált nyertek; a serdülők kontinenstornáján Darabos László (85 kg) harmadik lett, a juniorokén Halidov Gamzatgadzsi (61) bronzérmet szerzett, az U23-asokén Asarin Roman (65 kg) állt a dobogó harmadik fokára, akárcsak Mester Milán (79 kg) a tallinni junior-világbajnokságon.
„Hihetetlenül örültem Milánnak, elképesztően erős mezőnyben szerepelt bravúrosan − így a szakember.− Ráadásul csak a balszerencsén múlt, hogy nem jutott fináléba. Milán és László eredményei is jól mutatják, lehet jövőjük a magyar szabadfogásúaknak. A kadétok világviadalai után szomorú voltam, hiszen ezeknek a srácoknak reális esélyük volt legalább egy éremre... A minap látogattam e korcsoport országos bajnokságára Tatabányára, és kifejezetten jó meccseket láttam, ügyesen mozogtak a fiúk.”
A négy névből sejthető, hogy a másik két éremszerző fiatal nem magyar születésű: honosított. Nem csupán az utánpótlásban fedezhető fel ez a tendencia, hanem a felnőttek között is. A nur-szultani felnőtt-világbajnokságon a fogásnem egyetlen hazai medálját (ezzel együtt a tokiói olimpiai kvótáját) Muszukajvev Iszmail (65 kg) szerezte, de − a még utánpótláskorú, 23 éves − Kuramagomedov Murad (74 kg) is parádésan birkózott (a négyszeres világbajnok amerikai Jordan Borroughs ellen négy ponttal vezetett, végül kikapott).
„Mi csupán megfelelünk a nemzetközi trendnek, nem vagyunk egyedül ezzel a módszerrel. Napjainkban már arra is van példa, hogy monacói vagy San Marinó-i versenyzők szereznek érmeket Európa- vagy világbajnokságon. De nem azért, mert olyan magas szinten van ezeknek az országoknak az utánpótlás-nevelése… Eleinte ellenszenvesek voltak a fiúk, sok feszültséget kellett feloldanunk. Gyakran ültem le beszélni velük a helyzetről, és megérttettem velük miért jó, hogy ők itt vannak. A kazahsztáni vb pedig különösen jót tett; az egész világ felkapta a fejét, hogy mire képesek. Most már meglehetősen jó a helyzet.”
A szövetségi kapitány kiemelte a kadét Európa- és világbajnoki bronzérmes Budai Kovács Marcell, valamint Asarin Roman hozzáállását az ügyhöz:
„Asarin súlycsoportjába érkezett Muszukajev, utóbbi győzött a válogatón. Roman ezután még elszántabb lett, közölte velem, hogy addig dolgozik, amíg válogatott nem lesz. Hasonló a helyzet Marcellel: annak ellenére edzette végig a nyarat (a hétvégéket is beleértve), és segítette Halidovot, hogy miatta nem utazhatott az Eb-re. Példaértékű a munkája, emiatt is kapta meg a lehetőséget, hogy induljon a két hét múlva kezdődő budapesti U23-as világbajnokságon. Ha az újonnan jöttek mindenkiből hasonló mértékű motivációt váltanának ki, akkor néhány éven belül nagyon sikeressé válhatnánk.”
Ha már az U23-as világbajnokságnál tartunk: Dvorák két érmet remél a Ludovika Arénában.
További korosztályos hírekBIRKÓZÁSBANa sportági aloldalunkon.