Tavaly mindössze öt olyan európai országvolt a leány utánpótlás-válogatottak között, amely elmondhatta magáról, hogy az U20-as, az U18-as és az U16-os A divíziós kosárlabda Európa-bajnokságon, illetve az U17-es világbajnokságon is részt vett, s ebből az ötből csupán három érte el azt a bravúrt (köztük Magyarország is), hogy mindegyik FIBA-tornán a legjobb nyolc közé jutott.
A magyaroknak nem sikerült megismételniük ugyanezt a bravúrt az idén, panaszra ugyanakkor ezúttal sincs semmi ok, hiszen a hölgyek ezüstérmet szereztek az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon (EYOF), valamint a szarajevói U18-as Eb-n is. Emellett atizenegyedik helyen zárták a szkopjei U16-os kontinenstornát, az U20-as Eb-n, Klatovyban nyolcadikok lettek, míg a bangkoki U19-es világbajnokságról tizedikként tértek haza.
„Habár fontosak az eredmények az utánpótláskorban, sokkal fontosabb az, hogy tovább haladjunk azon az úton, amelyen jelenleg is tartunk, emellett tisztán lássuk azt, mekkora potenciál rejlik egy-egy korcsoportban. Az én szemszögemből ekképpen irreleváns az, hogy milyen eredmények születtek. Az viszont sokkal inkább mérvadó, hogy rengeteg olyan kosaras van, akiben hatalmas lehetőség rejlik”− vélekedett a felnőtt női válogatott szövetségi kapitánya, Székely Norbert.
Ha már a lehetőségeket említette a szakember: kétségtelen, hogy a 2001-es generációban óriási potenciál van. Ezt bizonyították az elmúlt három évben. Válogatottunk 2017-ben, az EYOF-on, valamint az U16-os kontinenstornán egyaránt ezüstérmet szerzett, 2018-ban negyedik lett az U17-es világbajnokságon, ráadásul három héttel később− az Eb legfiatalabb együtteseként, − a lányok felállhattak az U18-as Európa-bajnokság dobogójának harmadik fokára. Ezúttal is hatalmas siker kapujában álltak, hiszen amagyar kosárlabdasport történetében soha nem volt még példa arra, hogy bármely leány- vagy női válogatott Európa-bajnokságot nyerjen. A bravúr Bosznia-Hercegovinában sem jött össze, Völgyi Péter U18-as tanítványai nagy csatában kaptak ki az olaszok elleni aranymérkőzésen. Ugyanez a csapat utazott Szarajevóból rögtön az U19-es világbajnokságra, amelyet jól kezdtek a leányok, végül a tizedik hellyel kellett beérniük.
„Büszke vagyok az eredményeikre. Hozzá kell tenni, hogy azért néhány helyen cserélődött a társaság az elmúlt három évben, de kétségtelen, kiváló garnitúrát alkotnak. Az, hogy már most ilyen komoly szinten vannak, jelzi, mennyire remek munka zajlik a klubokban is. A versenyrendszer is segít a folyamatos fejlődésükben: az alakulat döntő többsége már a felnőttélvonalban bizonyít”− mondta a kapitány.
Az U16-osok szereplése meglehetősen változékony volt: az EYOF-ezüstérem után nem úgy sikerült a kontinenstorna, ahogyan azt eltervezték.
„Tizenöt-tizenhat éves fiatal hölgyekről beszélünk, akiknek egyelőre ingadozik a teljesítménye, ez normális. Láthattuk, hogy Azerbajdzsánban kiemelkedőt nyújtottak, Szkopjében viszont nem ment jól nekik. Egy biztos: nem szabad temetni a korosztály, ügyesek és tehetségesek.”
Az U20-as válogatott keretében komoly változásoktörténtek, és nem csupán azért, mertStuder Ágnes, Török ÁgnesésKiss Virágegyaránt „kiöregedett”. Az Eb-n olyan kiemelkedő játékosok hiányoztak, mintGereben Lívia, Lelik Réka, Juhász Dorka, Mérész Beatrix, Kányási Veronika.
„Figyelembe véve a körülményeket, szép helyezés a nyolcadik. Olyanok is megmutathatták, mire képesek, akik esetleg eddig nem voltak a fókuszban. Gáspár Dávid vezetőedző és stábja kiváló munkát végzett velük.”
Egyéb korosztályos hírekKOSÁRLABDÁBANa sportági aloldalunkon.