Birkózás: nem gépek nevelkednek Dorogon

Krasznai Bence utanpotlassport.huKrasznai Bence utanpotlassport.hu
Vágólapra másolva!
2020.03.12. 09:00
Címkék
Bár a magyar sport – benne az utánpótlás – létesítményhelyzete sokat javult az utóbbi időben, a jövő ígéretei nem mindenütt készülhetnek pompázó pályákon és csillogó csarnokokban. A mi kis falunk elnevezésű sorozatunkban kistelepülések olyan nevelőműhelyeit mutatjuk be, amelyek sikert sikerre halmoznak, vagy éppen csak körülményeikhez képest érnek el elismerésre méltó eredményeket. E heti főszereplőink a dorogi birkózók.

Idén ünnepli kilencvenedik születésnapját a Dorogi Nehézatlétikai Club, amelynek birkózószakosztályában Puksa Ferenc elnök, Knyaskó Máté és Klányi János tréner mellett dolgozik „önkéntesként” a mesteredző Bacsa Ferenc, aki nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a klub sikeres utánpótlás-nevelő műhellyé váljon.Idén ünnepli kilencvenedik születésnapját a Dorogi Nehézatlétikai Club, amelynek birkózószakosztályában Puksa Ferenc elnök, Knyaskó Máté és Klányi János tréner mellett dolgozik „önkéntesként” a mesteredző Bacsa Ferenc, aki nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a klub sikeres utánpótlás-nevelő műhellyé váljon.

A Dorogi NC birkózószakosztálya olyan, akár egy nagy család Forrás: dorogimedence.hu
A Dorogi NC birkózószakosztálya olyan, akár egy nagy család Forrás: dorogimedence.hu

A Dorogi NC birkózószakosztálya olyan, akár egy nagy család  •  Forrás: dorogimedence.hu

„A szó jó értelmében megszállott ember voltam, aki úgy gondolta, hogy Dorogon lehet magasabb szinten űzni a birkózást. Ezerkilencszázhatvanháromban kerültem ide, ám versenyzőként nem voltak kimagasló eredményeim. Tíz évvel később már a szőnyegen fújtam a sípot, és beleszerettem a szakmába” – így Bacsa.

A tizenkétezres lélekszámú Komárom-Esztergom megyei kisvárosban gyakorlatilag tradícióvá vált a birkózás a hosszú évek alatt:

„Nagy becsben tartják ezt a sportot, mi pedig olyanok vagyunk, akár egy nagy család. Száztíz igazolt fiatalunk van. Sokat elmond, hogy majdnem a felének birkózott már korábban itt a nagyapja, az édesapja vagy rokona. A környező falvakból, városokból is érkeznek gyerekek – régóta felöleljük a régiót. Az erőpróbákon rendre sok a kilátogató, támogatnak minket a helybeliek. Az eddig elmondottak alapján sejthető, hogy kivételes szülői hátterünk van, öröm együtt dolgozni velük, és ez azért van, mert ők is tudják, hogy jó munka zajlik nálunk, kiváló helyen van a gyerek.”

Nem meglepő, hogy megvan az összhang a családok és a mesterek között. Dorogon különleges, a mai világban mérhetetlenül fontos filozófia szerint nevelkednek az ifjak:

„Úgy végzem a munkámat, hogy tiszta maradjon a lelkiismeretem. A rám bízott gyerekből kiváló embereket akarok nevelni, nem pedig gépeket. Céltudatosak és becsületesek legyenek – figyelembe véve azt, hogy az első a tanulás, a második pedig a sport. Tisztában kell lenniük azzal, hogy közülük csak néhány olyan lesz közöttük, aki eljut a válogatottságig vagy a nemzetközi szintű, jelentős eredményekig. Örök igazság: amilyen a szülő, olyan a gyerek, amilyen az edző, olyan a tanítványa…”

Bacsa Ferenc sok éven át edzősködött a felnőtt kötöttfogású válogatottban, a Mr. Tus birkózóiskolában, valamint az utánpótlás-válogatottak vezetőjeként is tevékenykedett. Vidéken oktatta az utánpótlás- és a felnőtt-világversenyeken nagy sikereket elérő Aubéli Ottót, Bacsa Pétert, Kismóni Jánost, Korpási Bálintot és Jäger Krisztiánt. Tanítványai közül rengetegen szereztek diplomát. Fia, Péter jelenleg a Magyar Birkózó Szövetség alelnöke.

Ami a dorogi birkózás eredményeit illeti, nem kell túl messze szaladni: ha csak a legutóbbi serdülő-válogatóverseny eredményeire pillantunk, láthatjuk, hogy hét fiataljuk állt a dobogón – ezzel meg is nyerte a klub a csapatversenyt. A DNC a tavalyi egyesületi rangsort a negyedik helyen zárta. A klub történetéhez hozzátartozik, hogy kilencvenéves fennállása során tizenkét birkózója végzett dobogós helyen a világeseményeken.

„Mindig volt valaki, akinek a szívügyévé vált a helyi birkózás. A kezdetekben az olimpikon Györgyei Ferenc, majd a hatszoros magyar bajnok Beke Imre foglalkozott a gyerekkel. A második világháború után kellett némi idő, amíg helyreállt a rend, ám jött Miskey Árpád, Laczkó Tibor, Molnár Kálmán és én. Mondhatjuk tehát, hogy közel egy évszázada stabilan jelöljük magunkat a Magyarország birkózótérképén.”

Két évvel ezelőtt újabb mérföldkőhöz érkezett az egyesület, átadták ugyanis a Dorogi Sportcsarnokot, amely egyben a birkózók új otthonává is vált:

„A budapesti felnőtt-világbajnokság ideje alatt, nagyszabású rendezvény keretében vehettük birtokba a létesítményt. Tizenegy ország szövetségének a vezetői mellett a bírói gárda is jelen volt.”

Az egyesület kilencvenedik születésnapján, december 18-án fáklyás felvonulást szervez a városban.

Egyéb korosztályos hírekBIRKÓZÁSBANa sportági aloldalunkon.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik