Noha az utánpótlás-válogatott szövetségi kapitánya, Makrai Csaba közvetlen kapcsolatban nem állt a kajak-kenusokkal a kényszerpihenő idején, igyekezett tájékozott maradni az állapotukat illetően:Noha az utánpótlás-válogatott szövetségi kapitánya, Makrai Csaba közvetlen kapcsolatban nem állt a kajak-kenusokkal a kényszerpihenő idején, igyekezett tájékozott maradni az állapotukat illetően:
„Heti rendszerességgel beszélgettem az edzőkkel, ily módon kaptam képet arról, miként viselik a versenyzők a leállást. Amikor bejelentették a veszélyhelyzetet, mi épp Sevillában tartózkodtunk, ráadásul az ifik és a serdülők többsége is külföldön táborozott – leginkább Horvátországban. Ezzel azt akarom mondani, hogy jó állapotban, motiváltan kényszerültek olyan élethelyzetbe, amilyennel eddig sem ők, sem mi nem találkoztunk. A fővárosi klubok mindegyike bezárt, egyéni képzések viszont zajlottak: alternatív helyszíneken, az edzői utasításokat követve, egyedül dolgoztak a fiatalok.”
Több sportág szakvezetője is tart a lemorzsolódás mértékének megnövekedésétől. Kollégánk nemrégiben a KSI népszigeti vízitelepén járt, ahol ez utóbbi félelmet cáfoló adatra hívta fel a figyelmét a klub legendás utánpótlásedzője, Agócs Mihály: egy versenyzőjük sem hagyott fel a sporttal, de közben négy új gyerek érkezett.
„Ez nem csak a KSI-ben figyelhető meg: országszerte több fiatal dönt a hajó mellett. Jobb helyzetben vagyunk, mint azok a sportágak, amelyeket csak teremben lehet űzni vagy sok benne a kontakt. Ettől függetlenül egyelőre nem lehetünk biztosak abban, hogy összességében jót tett a járvány a kajak-kenunak, az év végén okosabbak leszünk ebben az ügyben. A helyzet egyébként kétoldalú: több olyan versenyzőt is veszítettünk, aki eddig nem ért el meghatározó sikert, és rájött arra, hogy valójában a sport nélkül is jól érzi magát.”
Makrai ugyanakkor kifejtette, egyelőre nem szabad messzemenő következtetéseket levonni:
„Leginkább az év végén tudjuk megmondani, összességében, milyen hatással volt sportágunkra fertőzés. Addigra tisztán látjuk, mekkora mértékben változott a létszámunk, s azt is, hogyan változott a gyerekek teljesítőképessége. Arról is képet kapunk, ki vette lazábban vagy komolyabban az elmúlt hónapokat. Augusztus elejéig nem rendezhetünk erőpróbákat, de addig is motiválhatjuk őket, kontrollálhatjuk a felkészülésüket.”
A szakember az úgynevezett időre evezésre gondolt, amelyre a hét végén is sor került. Az eddigi megméretéseken úgy látta, a fiatalok mozgása összeszedett volt, s a várakozásoknak megfelelő teljesítményt nyújtottak. A Velencei-tavon zajló megméretés után így nyilatkozott a kajakkenusport.hu-nak:
„A fiúk között a fiatalok megtépték az idősebbek bajszát.Kajakban az első éves ifi,Kövesdi Patrikvolt a leggyorsabb, aki még nincs 17 éves, ennek ellenére már három hete az 5000 méteres felmérésen is jól szerepelt. A győztes legjobb ideje 7.49 perc lett. Ennél is meglepőbb, hogy klubtársa, az alig 15 évesKovács Bendegúz(7.53)− aki egy hete megnyerte a 10 kilométeres serdülő felmérést −, a harmadik legjobb időt evezte. Az utolsó éves ifjúsági versenyzők közülMajoros Mátyása második (7.49 – gyengébb második legjobb idővel), Keresztes Kristóf (7.56) a negyedik, a tavalyi világbajnokságon négyesben ezüstérmet szerző Tamási Zsombor (8.00) pedig hatodik lett.”A versenyen történtekről bővebben ITT írtunk.
További korosztályos hírekKAJAK-KENUBANa sportági aloldalunkon.