Hét utánpótláskorúval a keretében a koronavírus-járvány miatt idő előtt véget ért első osztályú bajnokság harmadik helyén zárt az Atomerőmű KSC Szekszárd csapata. Mindezt hét utánpótláskorúval a keretében tette, akik közül többen jutottak rendszeres játéklehetőséghez: Miklós Melinda (17 éves) huszonkettő, Vincze Nikolett (18) tíz, Horváth Dóra (17) négy, Holcz Rebeka (16) három, Renczes Rebeka (17) pedig két mérkőzésen léphetett pályára az élvonalban.Atomerőmű KSC Szekszárd csapata. Mindezt hét utánpótláskorúval a keretében tette, akik közül többen jutottak rendszeres játéklehetőséghez: Miklós Melinda (17 éves) huszonkettő, Vincze Nikolett (18) tíz, Horváth Dóra (17) négy, Holcz Rebeka (16) három, Renczes Rebeka (17) pedig két mérkőzésen léphetett pályára az élvonalban.
„Bajban voltunk, hiszen úgy tűnt, nem tudunk megfelelni az U20-as szabálynak, így más klubok segítségét kértük, amelyek nem voltak túl nyitottak erre – nyilatkozik a vezetőedző, Djokics Zseljko. – Nem maradt más választásunk, a nevelőműhelyünkben készülő, még nagyon fiatal reménységekre kellett támaszkodnunk. Az korosztályos válogatottak táborai miatt közülük többen kihagyták az alapozást, így lépéshátrányban kezdték a munkát. A legfontosabb az volt, hogy megtanuljanak a nagycsapat szintjén edzeni, ez a feladat Miklós Melindának sikerült a legjobban, aki időközben az NB I ritmusát is remekül felvette. Szeretném kiemelni az utánpótlásbázisunk lelkét, Harsányi Máriát; munkájának hála fel tudjuk venni a versenyt a nálunk jóval nagyobb hazai akadémiákkal szemben, és ez nagy elismerésre ad okot. Sokat köszönhetünk az erőnléti edzőnknek, Isidora Vasiljevicnek is, aki nagyban hozzájárult, hogy fizikálisan minél jobb szinten legyenek a gyerekek.”
A mester mindent figyelembe véve elégedett a hat lány teljesítményével.
„Reálisan kell látni: egyelőre túl fiatalok, rengeteget kell még dolgozniuk azért, hogy profi váljon belőlük. De az összképet látva, úgy hogy tudom, mennyit edzettek és fejlődtek, boldogan vonom le a következtetést: esetükben nem volt korai a lépés.”
A női élvonalban a 2013/2014-es szezontól működik a fiatalszabály, amely kimondja: az alapszakasz a mérkőzéseinek első félidejében legalább egy 20 év alatti magyarnak végig a pályán kell lennie.
„Emiatt gyakran úgy kapnak perceket az U20-asok, hogy meg sem érdemlik azokat. Én ezt nem szeretem. Csak akkor adok lehetőséget, amikor rászolgálnak arra a kosarasok. A rendszer által védve vannak: biztos, hogy játszanak, még akkor is, ha azért nem tettek eleget. Büszkén állíthatom, Szekszárdon nem voltam kényszerítve arra, hogy szerepeljenek a lányok, mindahányan megérdemelten lehettek ott a pályán. Emiatt nagyon boldog vagyok.”
Djokics a fiatalszabály más hátrányát is megemlítette.
„Lehetnek olyan játékosok, akik éveken át legfőkképpen a rendelet miatt vannak foglalkoztatva. Kezdnek hasznosak lenni, megszokni az első osztály ritmusát, de amint idősebbek lesznek, s már nem felelnek meg a szabályban foglalt életkornak, a háttérbe szorulhatnak. Nehéz ugyanis úgy a pályán tartani huszonegy éves játékost, hogy mellette muszáj lennie egy U20-asnak is. Nem panaszkodhatok, nálunk Studer Ágnes esetében remekül sikerült az átállás, de ezért hihetetlen mennyiségű melót kellett beletennie a kosárlabdába. Bízom abban, hogy a járvány nem gátolja a bajnokság rajtját, és abban is, hogy ugyanúgy fejlődik a csapat, ahogyan azt az előző évadban is tette. Ebben az esetben én elégedett leszek. A következő kiírásban is számítok a hat fiatal lányra, s remélem, az eddigiekhez hasonló ütemben haladnak afelé, hogy profi játékos váljon belőlük.”
A szakember kiemelte, örülne neki, ha a nézők is ott lehetnének a mérkőzéseiken. Ez nem véletlen, a Szekszárd nagyon erős hazai pályán: a legutóbbi négy évadban csupán hat otthoni párharcot veszítettek.
További korosztályos hírekKOSÁRLABDÁBANa sportági aloldalunkon.