Az előző, csonka idény után a játékosok tűkön ülve várták, hogy elkezdődjék az újabb korosztályos bajnoki megméretés. A három, némiképp átalakított utánpótlás-bajnokságban (U19, U17, U16) immár nem nyolc, hanem tizenkét együttes küzd az úgynevezett kiemelt csoportokban, amelyekben a legutóbbi évad legeredményesebb csapatai szerepelhetnek. Az őszi szezonban valamennyi együttes célja a legjobb nyolc közé kerülés, hiszen tavasszal már csak az első nyolc helyen zárók harcolhatnak a bajnoki címekért.
Az eredeti menetrend szerint az első kört teljesítették volna a fiatalok, ám a járvány miatt alig van együttes, amely valóban 11 mérkőzést játszott. Ezért aztán az erőviszonyokat sem könnyű felmérni, mivel akadnak csapatok, amelyek három meccsel is kevesebbet játszottak, mint riválisaik.
Az élmezőnyt vizsgálva az eddigi legnagyobb meglepetést a Vasas Kubala Akadémia csapatainak szereplése szolgáltatta. Korábban az angyalföldiek is áldozatául estek annak a versenyrendszernek, hogy az U17-es együttes kiesése magával rántotta a klub másik két korosztályos alakulatát. Az egyéves másodosztályú kitérő után az előző évadban visszatértek az élvonalba a piros-kékek: 18 fordulót követően az U19-esek és U16-osok között az ötödik, az U17-es mezőnyben pedig a hetedik helyen álltak a tabellán, amikor a járvány első hullámában idő előtt véget értek a bajnokságok. Az ősszel pedig mindhárom csapatuk szintet lépett: az U19-es és U16-os társaság vezetik a bajnokságot, és az U17-es gárda is ostromolja a dobogót. Mindemellett a kisebbek is remekelnek: U13-ban és U12-ben is az angyalföldiek a közép-nyugati csoport éllovasai. Adódik a kérdés: mi a látványos előretörés magyarázata?
„A Vasasról mostanában a NB II-es felnőttegyüttes igazolásai, Feczesin vagy Radó szerződtetése miatt esik a legtöbb szó, pedig úgy gondolom, a korosztályos csapataink teljesítményéről is érdemes beszélni – mondja Nagy Miklós, a felnőttcsapat sportigazgatója, a Vasas Kubala Akadémia tulajdonosa. – Maga a folyamat három évvel ezelőtt kezdődött, amikor megreformáltuk az utánpótlásunkat. Előtte a korosztályos másodosztályt is meg kellett járnunk, ami komoly erőpróba elé állított mindenkit az akadémián, hiszen egy-egy ígéretes fiatal az élvonalban, a legjobbak között szeretne fejlődni. Aztán egy év után feljutottunk, államilag elismert akadémia lettünk. Ez – amellett, hogy presztízsnövelő – lehetővé teszi számunkra a napi munka zökkenőmentes működését is.”
A sportvezető hozzáteszi, úgy véli, hogy az utánpótlásban mindig hosszú távon dől el, mennyire eredményes a képzés, a klubban megvalósuló filozófia.
„Természetesen mindig jó látni, ha az akadémistáink jól szerepelnek a különféle korosztályos bajnokságokban, de a munkánk minőségét nem a pillanatnyi eredményesség határozza meg, hanem az, hogy hány felnőtt labdarúgót tudunk nevelni az első csapatunknak. Vagyis a tevékenységünket hosszabb periódusban érdemes vizsgálni. Ami a jelent illeti: az U19-es csapatunk játékosai közül többen már a felnőttekkel edzenek; például a 18 éves Kapornai Bertalan, aki nálunk rúgott először labdába. Ő arra a klubhűségre jó példa, amely ma már sajnos nem jellemzi a futballéletet. Az ugyancsak tizenéves Farkas Botond, Kiss-Szemán Péter és Sztojka Dominik szintén az első csapattréningjein vehet részt, és remélhetőleg hamarosan meghatározó szerepet tölt majd be az első csapatban.”
Ami a többi együttest illeti, a legidősebbek között a DVSC-DLA a második, jóllehet a debreceniek két mérkőzéssel többet játszottak, mint a harmadik ETO FC Győr. De az Illés Akadémia-Haladásés a Ferencváros is harcban lehet az előkelőbb helyezésekért. Az U17-esek sorozatában a Puskás Akadémia és a Budapest Honvéd-MFA – az előző évadhoz hasonlóan – már most ellépett a mezőnytől, a két együttes fej-fej mellett halad a bajnoki cím felé vezető úton, míg az U16-os bajnokságban a Honvéd-MFA, valamint az FTC a Vasas két legnagyobb üldözője.
További korosztályos hírek LABDARÚGÁSBAN a sportági aloldalunkon.