Hogy már a tavalyi év végére remek formába került, azt jelezte, hogy decemberben a cabries-i, igen erős mezőnyű kadét európai körversenyen az előkelő nyolcadik helyen végzett. A Halásztelki BSE 16 éves tőrvívója, Polonyi Petra aztán a január végi kadét országos bajnokságot kimagasló teljesítménnyel nyerte meg, majd másnap a halásztelki csapattal is aranyat ünnepelhetett. Egyéniben először lett hazai bajnok, társaival minden korosztályt beleszámítva már a negyedik itthoni elsőségét érte el.Polonyi Petra aztán a január végi kadét országos bajnokságot kimagasló teljesítménnyel nyerte meg, majd másnap a halásztelki csapattal is aranyat ünnepelhetett. Egyéniben először lett hazai bajnok, társaival minden korosztályt beleszámítva már a negyedik itthoni elsőségét érte el.
Az ígéret a múlt hét végén Poznanban járt európai körversenyen, és az első számú magyar csapat tagjaként, Kollár Annával, Marosi Grétával és Papp Jázminnal együtt érdemelt ki bronzérmet. Várhatóan ez a négyes lép pástra a kadétok február végi Európa-bajnokságán is Újvidéken, majd a dubai vébén. Petra a hazai ranglista második helyezettjeként jogosult a részvételre, és készülhet az első korosztályos világversenyére.
„Az évad elején csak szerettem volna magamhoz képest jól teljesíteni, és nem igazán került szóba, hogy kijuthatok Eb-re, vébére, de nagyon örülök a lehetőségnek– mondja a reménység.– Kicsit sokkolt is a pillanat, amikor láttam, hogy van rá esélyem. De tulajdonképpen ezért dolgoztam minden nap, hogy sikerüljön. Reménykedve és motiváltan várom az Európa-bajnokságot, amelyen szeretnék felszabadultan vívni, és csak élvezni az egészet.”
Petra a sportággal a halásztelki Bocskai István Református Oktatási Központban ismerkedett meg, ahol Gombola András szakosztályvezető 2015-ben alapította meg a vívóműhelyét. A mára igen sikeres utánpótlásbázison az egyik egyesületi zászlóshajónak számító tinédzser a legidősebbek közé tartozik, mellette nagyjából 150 fiatallal foglalkozik még Gombola és Szilassy Bence vezetőedző.
„A vívással Szilágyi Áron olimpiai döntőjét nézve találkoztam először– folytatja Petra.– Már akkor nagyon megtetszett, de nem tudtam, hogy hol vagy hogyan tudnám csinálni. Az iskolába kerülve volt lehetőségem kipróbálni. Ugyan az olimpián a kard döntője fogott meg, a suliban pedig tőrrel foglalkoztak, nem igazán tudtam még akkor, hogy mi a különbség. Az első edzésen beleszerettem a tőrvívásba. Ehhez az is kellett, hogy a környezet családias, befogadó legyen, és András stílusa, tanítási módszere ennyire közel álljon hozzám.”
Petra fejlődése pedig szorgalmának és elkötelezettségének köszönhetően máig folyamatos. Ebben érdeklődő hozzáállása is segítséget jelent.
„Mindig is olyan voltam, aki szereti tudni, érteni, hogy mi miért történik. Ha például a versenyen a zsűrizésnél elmondják, hogy miért született az a döntés egy félrenézett tusnál, akkor abból szeretek tanulni. De edzésen is ugyanúgy átbeszélünk a társakkal minden kétes szituációt, és ez csak a hasznunkra válik.”
Az edzéstársak között is számos sokra hivatott versenyző található. Badár Szonja az ötödik, a még serdülőkorú Bartus Claudia a hatodik helyen zárt a hazai kadétranglistán, így mondhatni, ők a korosztályos világesemények első és második számú tartalékai. És ugyanúgy nagy potenciál rejlik a bajnokcsapat negyedik üdvöskéjében, Tóth Lénában is. Petra nem véletlenül beszél elismerősen a többiekről.
„Igaz, hogy az egyéni bajnoki címemnek elképesztően örültem és még most is nehéz elhinni a győzelmet, a csapatversenyek legalább ilyen felemelő élményt nyújtanak. Minden mérkőzésre úgy megyünk, hogy mi vagyunk az aranycsapat, és bármi történik, összetartóak maradunk. A hangulat mindig nagyszerű, és a közös sikerek, az egy-egy tus utáni őrjöngések feledhetetlenné teszik a szerepléseket. Az egyéni verseny után mindig az dob fel, hogy másnap jön a csapatviadal. És ezzel a csapattal jön!”
Petrára a korosztályos Eb-ig még várnak megméretések. Most hétvégén például Szatmárnémetiben érdekelt kadét európai körversenyen.
További korosztályos hírekVÍVÁSBANa sportági aloldalunkon.