Hazánkban is akadnak olyan fiatalok, akik az idén még korosztályos sportolók, de a felnőttek mezőnyében már ugyanúgy a legjobbak közé tartoznak, és ezt az
A lista legfiatalabb tagja a 17 éves Pádár Nikolett. A Szegedi Úszó Egylet büszkesége júliusban ott volt a fukuokai vizes világbajnokságon, és 200 méter gyorson remekelt. Az elődöntőbe jutott, majd 1:56.55 perces időeredménnyel negyedik lett a futamában. Az ígéret ezzel nemcsak az olimpiai A szintet teljesítette, hanem egyben új ifjúsági Európa-rekordot állított fel. Noha Pádár a döntőről lemaradva tizedikként zárt, a verseny után közvetlenül már eltökélve nyilatkozott:
A tinédzser összességében is kiváló évet produkált, hiszen többek között a belgrádi ifjúsági Eb-n négy aranyéremnek örülhetett, ősszel pedig a budapesti világkupa-viadalon 1:56.17-re kozmetikázta korosztálya kontinenscsúcsát.
Az FTC 21 éves atlétája, Molnár Attila is kirobbanó formát mutatott az idén, és számos kimagasló eredményt ért el 400 méter síkon.
A veszprémi VEDAC-ban, majd az SVSE-ben nevelkedett balatonfüredi fiatal májusban a ciprusi Limasszolban 44.98 másodperces magyar rekordot állított fel 400-on, és ezt a teljesítményét megismételte a székesfehérvári Gyulai István Memorialon: két századdal az olimpiai szinten belül futott. Molnár aztán az augusztusi, budapesti világbajnokság elődöntőjében 44.84 másodpercre javította a magyar csúcsot, és az előkelő 12. helyen végzett a földkerekség legjobbjai között. Persze a korosztályában, az U23-asok között is kitett magáért, és júliusban felállt az U23-as Eb dobogójának harmadik fokára a finnországi Espoóban. Az ambiciózus atléta a hazai szövetségnek adott szezonvégi interjújában Párizsra tekintve így fogalmazott:
Augusztusban a bakui sportlövő-világbajnokságon a 21 esztendős, utolsó juniorévében járó Fábián Sára a légpisztolyosok 10 méteres versenyszámának 119 fős mezőnyében szállt harcba a kiosztásra váró négy olimpiai kvóta egyikéért. A KSI-ben nevelkedett, jelenleg a csepeli klubot erősítő kitűnőség a hetedik helyen jutott be a nyolcas fináléba, melyben két versenyzőnek már volt kvótája, a két kínai közül pedig csak az egyik szerezhette meg azt. Fábiánnak tehát elég lett volna egyetlen vetélytársat megelőznie a kvótáért, de erre sem volt szükség, mert a döntő előtt az iráni versenyző technikai okok miatt visszalépett, így a magyar lány biztosan olimpiai kvalifikációnak örülhetett. Ezzel együtt Fábián a dicséretes negyedik helyen fejezte be a vb-t.
– mondta Fábián, aki a vb-n csapatban második helyet érdemelt ki, míg a csengtui Egyetemi Világjátékokon sportpisztollyal és légpisztollyal is ezüstérmes lett.
A kőszegi Fitt-Boksz Ökölvívó Egyesület 22 esztendős bunyósa, Hámori Luca is az utolsó utánpótlásévében jár. A négyszeres felnőtt magyar bajnoknő számára a júniusi lengyelországi Európa Játékok volt az idei legfontosabb megméretés, mert a viadal – bizonyos súlycsoportokban – kvótaszerzési alkalmat is biztosított. Hámori élt a lehetőséggel, és a 66 kilósok között a holland Luna Amaro Beeloo legyőzésével bejutott az elődöntőbe, így biztosítva részvételét a párizsi játékokon. Hámori a belga Oshien Derieuw ellenfeleként kikapott a döntőért zajló párharcban, de a bronzérme mellett sportágtörténelmi sikert könyvelhetett el, hiszen ő az első magyar női ökölvívó, aki kvalifikálta magát olimpiára.
– lelkendezett a bokszoló, aki ezen a héten a montenegrói U22-es Európa-bajnokságon szerepel.
Az egyéniben remeklők mellett az idén több utánpótláskorú sportoló is kivette a részét olimpiai kvalifikációból. A kajak-kenusok duisburgi vb-jén az U23-asok közül a K–4 500 méteren induló egységünkben Gazsó Alida Dóra és Rendessy Eszter, C–2 500-on pedig Nagy Bianka vállalt szerepet a kvótaszerzésben, míg a fukuokai vb-n aranyérmes, és a döntőbe jutással már olimpiai résztvevő férfi vízilabda-válogatottnak a 2003-as születésű, az idén U20-as vb-győztes Molnár Erik és Vigvári Vince is a tagja volt.
(Kiemelt képen: Pádár Nikolett Fotó: Derencsényi István/MÚSZ)