A Sporttudományok Nemzetközi Központja (CIES) ismét rendkívül érdekes adatokat tett közzé: az intézet 61 bajnokság csapatait vizsgálta abból a szempontból, hogy az elmúlt 365 napban az összes játékperc hány százalékát kapták 21 év alattiak. A módszertan szerint azokat a labdarúgókat tekintették U21-esnek, akik az adott mérkőzésen még nem töltötték be a 21. életévüket.
A legtöbb játékidőt az ukrán Rukh Lviv szánta a fiataloknak, ugyanis több mint a percek felét (52,4 százalék) 21 évnél fiatalabb futballisták töltötték a pályán.
A második helyen a szlovák MSK Zilina végzett szintén kiemelkedő, 44,5 százalékos eredménnyel. A dobogóra az elmúlt évtizedben a fiatalokat remekül beépítő, korábban a norvég Erling Haalandot és Szoboszlai Dominiket is foglalkoztató osztrák Red Bull Salzburg fért fel, amelyben az összes játékperc 42,7 százalék volt az utánpótláskorú labdarúgóké.
Ha csak az öt európai topbajnokság adataira koncentrálunk, azt látjuk, hogy a francia RC Strasbourg és Olympique Lyon, valamint az FC Barcelona játékperceinek több mint 20 százalékát a fiatalok érdemelték ki. A katalán klub a 2023/24-es évadban kiválóan integrálta a csapatba a fiatalok, elég, ha a 16 éves Lamine Yamalra vagy a 17 esztendős Pau Cubarsira gondolunk.
A topligákat tekintve az első tízben a franciák dominálnak, hiszen öt csapatuk is szerepel az éllovasok között,
továbbá három spanyol, valamint egy-egy angol és német egyesület emelkedik ki a korosztályos futballisták bevetésében.
A CIES az NB I-ben szereplő fiatalok lehetőségeit is elemezte, amelyek jócskán elmaradnak az eddig említett értékektől. Nem meglepő, hogy az utánpótláskorúakra – magyarországi szinten – nagy hangsúlyt fordító MTK Budapestben játszottak a legtöbbet a fiatalok, az összes perc 12,2 százalékát töltötték pályán. A második helyen a Debrecen végzett, majdnem 10 százalékkal, míg a képzeletbeli bronzérmes a Diósgyőr valamivel 9 százalék alatt.
Az összes bajnokság fiatalperceit átnézve kijelenthető, hogy a hazai élvonal ebből a szempontból mindenképpen az alsóházba tartozik, hiszen alig akad néhány európai liga, amelyben kisebb játékpercarányt regisztrált a CIES, mint az NB I-ben, annak ellenére, hogy a „fiatalszabály” évek óta hatályban van.
A teljes adatsor ITT böngészhető.
(Kiemelt képünk fotósa: Mura László)