Az olasz U17-es labdarúgó-válogatott már a harmadik mérkőzés előtt bebiztosította első helyét a negyvenharmadik alkalommal megrendezett Telki-kupán. A dél-európai csapat előbb fordulatos mérkőzésen verte 4–3-ra Izlandot, majd 2–0-ra győzött Dél-Korea ellen, így hat ponttal tornagyőztes lett a magyarok elleni meccstől függetlenül.
Németh Antal szövetségi edző válogatottja nem teljesített ilyen fényesen az első két találkozón, ugyanis még csak gólt sem tudott szerezni: Dél Koreától 2–0-ra, Izlandtól 1–0-ra kapott ki. Így a magyar csapat azzal a tudattal léphetett pályára az olaszok ellen, hogy garantáltan az utolsó helyen zárja a Telki-kupát.
Természetesen utánpótláskorban sem lehet egyetlen meccs sem tét nélküli, különösen a novemberi Európa-bajnoki selejtező előtti felkészülési tornán. Ennek megfelelően a magyar válogatott támadó felfogásban kezdett – már az első percben szöglethez jutott. Ugyan az olaszoknak is meg voltak a lehetőségeik, veszélyesebben futballozott Magyarország, aminek a 10. percben meg is lett az eredménye: jó szöktetés után
a paksi Galambos János tört be a tizenhatoson belülre, és gurította el a labdát a kapus mellett.
A csapatkapitány a vezetés mellett a torna egyben torna első magyar gólját szerezte meg.
Ahogyan arra számítani lehetett, az olasz együttes valamelyest dominánsabb lett, de a jó védekezésen nem tudtak áttörni, a magyarok viszont kiváló kontrákat vezettek, amelyek után többször szögletet rúghattak. A másodikat kifejelték az olasz védők, de a labda Kárász Tamás lábán landolt, aki remekül látta meg, hogy
Csóka Gergelyt ziccerbe hozhatja: így is tett, társa pedig nem hibázott hét méterről
– a MTK Budapest fiataljainak összjátékával 2–0!
Extázisban folytatta a meccset Németh Antal gárdája, levegőt sem hagyva az olasz középpályának, ám ebben mindig benne van a kockázat. A 25. percben, nagyjából 20 méterre az alapvonaltól, a tizenhatos sarkának magasságánál szabálytalanul szerelték az olasz játékost, amiért szabadrúgást ítélt a játékvezető.
Vincenzo Damiano állt oda, és ívelte be veszélyesen, a labda pedig úgy kötött ki Balogh T. Márk kapujában, hogy ahhoz már senki nem ért (2–1).
A mérkőzés egyharmada elteltével átvették az irányítást az olaszok, sorra alakítottak ki helyzeteket, a magyar kontrákat pedig mintha kiismerték volna, és könnyedén leválasztották a támadókat a labdáról.
Nem úgy a 40. percben! Kitűnő akciót vezetett Riba Zsombor és Gólik Benjámin, amelynek végén Galambos tüzelhetett, aki félelmetes erővel találta el a kapufát. A félidő végére az ég beborult, kissé lehűlt a levegő – mármint 30 fokra… –, a távolból mennydörgés hallatszott és villámokat is fel lehetett fedezni. A magyar csapat mindenesetre 2–1-es előnnyel vonult az öltözőbe.
A második játékrész első perceiben az eső is rázendített, az alsó sorokból a lelátó felső szintjére menekültek a nézők.
Ugyan a bíró az ítéletidő ellenére néhány percig engedte még a játékot, a 49. percben félbeszakította a meccset.
A szervezőket a vihar alatt sem hagyta cserben a humoruk: a The Weather Girls slágerével, az It’s raining mannel szórakoztatták a szurkolókat. A tízperces intermezzót követően elállt az első, és visszatértek a csapatok a pályára, amelynek állapota jelentősen megváltozott: a víz minden lépésnél felcsapódott, a játékosok csúszkáltak, a hosszabb lapos passzok pedig egyszer sem értek el a címzettig, mivel a labda megállt valamelyik tócsában.
Közismert, hogy a vizes fű sérülésveszélyes; a jól játszó Riba egy ütközés után nem is tudta folytatni, majd rögtön hármat cserélt a szövetségi edző: az első gólt szerző Galambos helyére Kátai Szabolcs, Mónus Zoltánéra Wébel Máté érkezett, míg Ribát Zubor Ádám váltotta.
A 61. percben a magyar támadás Benny Hill-showt idéző jeleneteket hozott: a meginduló magyar szélsőt üldöző védő elcsúszott, így középre lehetett játszani a labdát, viszont az érkező hazai támadó és őrzője is a földön találta magát, így a játékszer a kapushoz gurult, aki magabiztosan megszelídítette azt.
Talán az eső, talán a fáradtság miatt több volt a szabálytalanság a második félidőben mindkét oldalon. A két együttes megnyugtatására mindenképpen alkalmas volt a 20 fokra lehűlt hőmérsékletben elrendelt ivószünet a 70. percben.
A 81. percben az addig nagy hiba nélkül védekező magyar csapat csereként beállt tagja,
Wébel 25 méterről emelt a saját kapuja felé, a szerencsétlen mozdulattal alaposan megtréfálta Baloghot, aki nem is tudott hárítani (2–2.)
Wébel ezt követően hatalmas rúgást kapott az olasz támadótól, ami után kisebb kakaskodás kezdődött, de a játékvezető szétválasztotta feleket, a magyar védő pedig felépült, és folytatni tudta. A „nyugtatás” azonban nem szólt hosszú távra: Lakatos Martin kemény belépője után az olaszok nekiestek a magyar védőnek, amit a diósgyőri futballista csapattársai sem hagytak szó nélkül.
Az utolsó percekben az olaszok félelmetes tempót diktáltak. Előbb remek beadás érkezett a magyar kapu elé, amit a csereként beállt Tosi lőtt kapura, de Balogh jól kapaszkodott, és szögletre tudta tolni a labdát. Majd az első találatot jegyző Damiano bombázott, amiből csak a blokknak köszönhetően nem lett gól.
A 90. percben ugyan Kátai révén a magyar csapatnak is volt nagy helyzete, de a labda kevéssel elkerülte a kaput. Erre válaszul Buseillo célzott a pipába, ám Balogh ezt is hárította. Teljesen szétszakadt a pálya, és nem vitás: a mérkőzés végérvényesen elvesztette „barátságos” jellegét, ugyanis az olasz támadó provokálni kezdte Baloghot, majd a földre vetette magát.
A 2–2-es döntetlennel zárult, parázs mérkőzésen Németh Antal válogatottja cseppet sem játszott alárendelt szerepet, az eredmény mellett a meccs képe is kifejezetten biztató volt. Csak azért kár, hogy Izland és Dél-Korea ellen közel sem ezt a játékot láthattuk…
Mindenesetre a novemberi, Románia, Görögország és Azerbajdzsán elleni Eb-selejtezőre feltétlenül a szombati formát kell átmenteni, és akkor nem lehet kérdés a továbbjutás.
A csoport másik mérkőzésén Izland 1–0-ra verte Dél-Koreát, így Olaszország mögött a második helyen az északi csapat végzett, a bronzérem pedig az ázsiai együttesé lett.
(Kiemelt képünk forrása: MLSZ)