Néhány napja lett hivatalos, hogy az edzőként a Dunaferr női kézilabdacsapatával Bajnokok Ligáját nyerő Zsiga Gyula lett a Pick Kézilabda Akadémia sportigazgatója. A szakember nemrégiben hagyta abba a munkát a Magyar Kézilabda Szövetségben, a Budai Farkasoknál viszont alapítóként 2010 óta dolgozik, az együttest jelenleg szakmai igazgatóként segíti, emellé érkezett a szegedi felkérés, amire igent mondott.
„A Budai Farkasoknál mindent egyeztettünk a tulajdonostársaimmal, a szakmai vezetéssel, a stábbal, hogy hetente két napot töltök Szegeden. A gyermekemként kezelem a klubot, mellé viszont be lehetett illeszteni ezt a nemes feladatot is – mondja az Utánpótlássportnak Zsiga. – Kialakult a küldetéstudatom, miszerint országos szinten szeretném a saját szemléletemet, gondolkodásmódomat továbbvinni, erre pedig remek lehetőség a szegedi megbízás. A magyar utánpótlásedzőknél általánosságban számos hiányosságot lehet felfedezni, a következőkben pedig érdemes lenne fejlődni: attól lesz valaki hiteles, hogyan kommunikál, aminek a befogadó, vagyis a fiatalok szintjén kell megtörténnie. Az edzés feladatainak passzolniuk kell az adott korosztály felkészültségi szintjéhez; a türelem és a megértés kulcsfontosságú.
Sokszor azt érzem, túl sokat akarnak adni a gyerekeknek a trénerek, akik felnőttes értékrend alapján gondolkodnak.
A fiatal nem attól fejlődik, hogy a lehető legszínesebb, legváltozatosabb edzésen vesz részt, hanem ha lépésről lépésre haladunk vele. A versenyeztetés is fontos dolog, de a heti edzésmunkának nem viheti el a kilencven százalékát az, hogy a hétvégi meccsre készülünk. Meg kell tanítani a gyerekeket döntéseket hozni, a legalapvetőbb helyzetekben is, erre lehet aztán építkezni.”
Zsigának elsősorban a mentorálás, a szakmaiság hatékonyságának növelése lesz a feladata, a preakadémiai (az U15-ös és az annál fiatalabb) korosztályokra fókuszálva.
„Lényeges, hogy ne ítélkezzünk korán a gyerekek kapcsán, hiszen tízéves korban még semmi nem dől el vele kapcsolatban. A nevelőedzők a holnapnak dolgoznak.
Inspirálniuk kell a fiatalokat; ha ez sikerül, a tanítvány szinte biztosan nem fordul el a jövőben a sportágtól, akkor sem, ha játékosként nem tud sikereket elérni.
A rövidtávú cél, hogy a preakadémiai korosztályokból minél többen eljussanak az akadémiára, viszont felelősségünk van abban is, ki lesz a későbbiekben élvonalbeli, adott esetben válogatott szintű kézilabdázó. A preakadémiai periódus rendkívül szenzitív időszak, amelyben a multifunkcionális képességfejlesztés és a koordináció alap. Ha ezek hiányoznak vagy nem tudjuk őket megfelelő szintre fejleszteni, később visszaüt. Folyamatos építkezés ez az alapoktól, amihez maximális odafigyelés és elhivatottság kell!”
(Kiemelt képünkön: Zsiga Gyula (balra) és Kárpáti Krisztián, az akadémia vezetője Forrás: pickhandball.hu)