Délutánonként megtelik a tatabányai Gyémánt Fürdő 50 méteres sportmedencéje a helyi úszószakosztály ígéreteivel. A versenyzői csoport fegyelmezett, viszonylag csendes edzése után a legfiatalabb, egyben legelevenebb gyerekek érkeznek a szüleikkel, és a visszhangos zsivajban már alig lehet hallani, amikor a trénerek sípjukba fújnak. Az uszoda folyamatosan kihasznált, és a fiataloknak azért is kell egyszerre sokan lenniük a vízben, mert az övékét már a vízilabdázók gyakorlása követi.
A Tatabányai VSE úszószakosztályából rendszeresen kerülnek ki kitűnő versenyzők. A jelen egyik kiemelkedő reménysége, a gyorson és vegyesen remeklő, 15 évesen felnőtt Európa-bajnoki címet szerző, olimpikon Jackl Vivien is a klubban készült fel a versenyekre egészen az idei év elejéig. A többszörös korosztályos Eb- és EYOF-győztes fiatalt ma már a Budapesti Honvédban Shane Tusup trenírozza, míg nevelőedzője, Kocsis Márta Tatabányán keresi a lány utódját.
„A békakorosztálytól kezdve az ifjúságiig úsznak nálunk nagyon tehetséges, eredményes versenyzők – mondja Kocsis Márta. – Vivien nemzetközi szinten is kiemelkedett, de azért utána is van élet,
jól el vagyunk látva ügyes gyerekkel.
Az utánpótlásbázisunk létszáma megfelelő. Négyéves kortól kezdjük tanítani az úszást, a gyerekek először olyan kollégához kerülnek, akinek az irányításával elsajátítják mind a négy úszásnemet, majd ha azokból leteszik a minimum vizsgát, jöhetnek tovább a versenyzői csoportba. Az igazság az, hogy keveseket lehet rábeszélni a versenyzésre, mert az úszás nem tartozik a játékos sportok közé. Viszont ha egy tehetséggel találkozom, akkor igyekszem meggyőzni a szülőt, hogy ajánlott picit komolyabban foglalkozni a sportággal, és majd egy-két éven belül kiderül, érdemes-e folytatni. Már az első alkalmakkor látszik, ha valakinek jó érzéke van az úszáshoz. A jó vízfekvés már észrevehető, amikor a gyerekek az edzéseken eljutnak a siklásig. És bár a kicsik kezdetben sokat játszanak, már akkor ki lehet szúrni, hogy ki az, aki fogékony a tanulásra, jobban odafigyel, szorgalmas és igyekszik minden feladatot a lehető legjobban végrehajtani. Az úszáshoz nagy monotonitástűrés kell, éppen ezért a fiatalokkal való foglalkozásokat próbáljuk annyira érdekessé tenni, amennyire csak lehet. Például egy váltóverseny mindig feldobja az edzések hangulatát. De teljesen nem tudjuk elfedni, hogy azért ez mégis csak egy magányos sport.”
A Tatabányai VSE egyik jelenlegi, igazán sokra hivatott versenyzője a Sirkó András szakmai felügyelete mellett felkészülő, 2010-es születésű Bartalos Anna, aki nyílt vízi úszásban korosztályos világ- és Európa-bajnoki címmel büszkélkedhet. Mellette Kocsis Márta kiemelte két többszörös utánpótlás országos bajnok, egyaránt tizenkét esztendős reménység nevét: Szobi Réka mellen és vegyesen, Kádár Csenge gyorson és vegyesen tartozik a legjobbak közé a korosztályában.
„Az a célom, hogy a gyerekekből kihozzam a lehető legtöbbet és a tudásukhoz mérten a legjobb eredményt érjék el. Ehhez persze olyan környezetet és hangulatot igyekszem teremteni, hogy a tanítványok szeressék is, amit csinálnak” – így Kocsis Márta.
(Kiemelt képünkön: A jövőben is kiváló versenyzők kerülhetnek ki a Tatabányai VSE úszószakosztályából Fotó: Máj Tamás)