Az év két legfontosabb eseményén, az olimpián és a Világligában egyaránt maradandót alkotott Kiss Gergely. Athénban (Kásás Tamással együtt) a negyedik legtöbb gól, szám szerint 14 fűződött a nevéhez, de ami a legemlékezetesebb: a szerb-montenegróiak elleni fináléban négyszer talált be Sefik kapujába, ráadásul az utolsó bombája egyben a magyar olimpiai bajnoki címet jelentette. A Világliga 12 meccses alapszakaszában ugyancsak kitett magáért, hiszen 22 találatával ugyancsak a negyedik helyet bérelte ki magának a gólvágók között, és az elődöntőben is emlékezeteset alakított. Novemberben átvehette a világ legjobbjának járó Aranysapkát, a Calottina dOrót, s ne felejtesük el: májusban magyar bajnoki címet és Euroliga-győzelmet ünnepelhetett dominós társaival.
Kiss Gergely tökéletes felé hajlónak értékelte a lassan véget érô esztendôt
Kiss Gergely tökéletes felé hajlónak értékelte a lassan véget érô esztendôt
- Hogy áll az államvizsgáival? - kérdeztük a szegedi jogi egyetemen is érdekelt balkezest. - Köszönöm kérdését. Hármat sikerült letennem, kettőből viszont megbuktam. - Melyik az a kettő? - Az egyik a közigazgatási jog, amely rendkívül szerteágazó, rengeteg szelete van, megannyi törvény tartozik hozzá. A másik a büntetőjog, amely pragmatikus, bemagolós tantárgy. Kokótól (Kovács Istvántól, a Domino edzőjétől - a szerk.) kaptam kedvezményeket, de sajnos ez sem volt elegendő. - Mi a teendő ezek után? - Tavasszal újra megpróbálom. Aki ugyanis legalább két államvizsgán egyest kap, az csak tavasszal kísérletezhet újra. Ez van, majd korábban elkezdek tanulni, és nem is nulláról indulok. - Miért választotta annak idején a jogot? - Humán beállítottságú vagyok, szerettem a történelmet, és talán az is belejátszott, hogy általános jellegű, az élet egészét felöleli, nem annyira specifikus terület. A felvételi tantárgyaknál szóba sem jöhetett a matematika vagy a fizika, vagyis gyorsan szűkült a kör, a még pakliban lévő Közgáz például azért esett ki, mert a történelem mellett matekból kellett volna megfelelni. Szóba került még az Államigazgatási Főiskola, de azt mondtam: akkor már legyen egyetem.
- Tudna valamiféle párhuzamot állítani a vízilabda és a jogi egyetem között? - Mind a kettő időigényes, melós. A vízilabda például azért, mert a megszokottól eltérő közegben kell játszani, ebből fakadóan több, más minőségű edzést igényel. Mindkettőbe könnyen bele lehet fásulni, például sokszor felvetődött többünkben, hogy sztornózunk egy vizsgát, de aztán csak erőt vettünk magunkon. - Két bukásról beszélt, ami az egyetemet illeti, ellenben a vízben csak örömben volt része. Olimpiai, Világliga-, magyar bajnoki és Euroliga-elsőség, megkapta az Aranysapkát. Hogy minősítené az esztendőt? - Tökéletes felé hajlónak, kis szépséghibával. A Magyar Kupát ugyanis nem nyertük meg szeptemberben, de ez igazán apróságnak számít. Maradjunk annyiban, hogy kilencvenkilenc százalékos volt. - Lehet ezt még überelni? - Sydney után azt gondoltam, hogy több olyan évünk már nem lesz. Tévedtem, de most már tényleg azt mondom: ennél eredményesebb esztendőt nem zárhatunk. Hülyeségből szoktunk beszélni egymás között űrkupáról, de ezt eleve kizárhatjuk.
KISS Gergely Született: 1977. szeptember 21., Budapest Magassága/ testsúlya: 200 cm/104 kg Posztja: jobbszélsô, balkezes Klubja: Domino-BHSE Kiemelkedô eredményei: 2x olimpiai bajnok (2000, 2004); világbajnok (2003), vb-2. (1998); 2x Európa-bajnok (1997, 1999), 2x Eb-3. (2001, 2003); Világkupa-gyôztes (1999), Vk-2. (2002), Vk-3. (1997), 2x Világliga-gyôztes (2003, 2004); Euroliga-gyôztes (2004), Bajnokok Ligája-gyôztes (1998 – Posillipo), 2x BL-2. (2002, 2003), LEN-kupa-gyôztes (1999), LEN-kupa-2. (1997); junior-világbajnok (1995); junior Európa-bajnok (1994); ifjúsági Európa-bajnok (1993); 3x magyar bajnok (2002, 2003, 2004 – Domino), Aranysapka – Calottina d’Oro (2004)
- Főszerepet játszott az olimpiai döntőben, a nyolcadik góljával a mennybe repített egy országot. Milyen visszagondolni a történtekre? - Katartikus élmény volt a trutyiból talpra állni, ez biztos. A feszült, izgulós állapotban éppen úgy hozta a csapattaktika, hogy nekem jussanak a gólok, de én büszkébb vagyok arra a blokkomra, amellyel Szécsi Zolinak segítettem emberhátrányban, Ikodinovics lövésénél. - Ellát már a pekingi olimpiáig? - Az még messze van. Egyelőre a honvédos szurkolóknak szeretnénk megfelelni, ha lehet, sallangmentesen teljesíteni az Euroligában. Egy-egy győzelemmel és vereséggel állunk, ami nem a legjobb, de nincs ok pánikra sem. - Az ajándékok közé tette karácsonykor az aranytermést? - Szokás rávetni egy pillantást az érmekre, de nem rakjuk a fa alá. Egyébként a feleségemmel megajándékoztuk egymást egy közös fényképezőgéppel, ezenkívül apróságokkal leptük meg egymást. A kislányom természetesen játékot kapott, olyat, amit nehezen tesz tönkre - vagyis semmi extra. - Esetleg valami extrakívánság az új esztendőre? - Ha lehetek nagyravágyó, három aranyéremmel szeretnék gazdagodni, a családomnak pedig nyugalmat és egészséget kívánok, ami eddig is megtalált minket.
Az elmúlt 4 év győztesei
2003: Benedek Tibor 2002: - 2001: Biros Péter 2000: Vári Attila ---- Ha csoda nem is történt, hozzá mérhető tettet hajtott végre a magyar férfiválogatott az athéni olimpián. Nevezzük meseszerű menetelésnek a hét meccsen aratott hét győzelmet, amelyből kiragadtunk egy-egy stációt. Molnár Tamás orrába például beletérdelt a szerb Vujaszinovics a nyitó napon, de szerencsére centerünk megúszta törés nélkül. Szécsi fontos labdát fogott a horvátok elleni derbin, 9-7-es vezetésünknél, mielőtt végleg vérszemet kaptak volna Simencék. Ratko Rudic az amerikaiak elleni meccs után így nyilatkozott: "…ha kölcsönvehettünk volna a magyaroktól egy balkezest, lehet, hogy már most győztünk volna". Kásás Tamás csodálkozott, hogy kis pofozgatással jó állapotba hozta magát a kazahok elleni, neki hajnali (amúgy kora délelőtti) találkozóra, aztán be is pakolt hármat Svedovnak. Az oroszok ellen 5/0-ra állt a fórkihasználásunk a félidőben, mégis nyertünk 7-6-ra. Az elődöntőben ismétlés az oroszokkal: Szécsi Zoli lehúzta a rolót a második félidőben, így 5-5-ös félidő után 7-5-re elnáspángoltuk a szbornaját. Aztán az idegtépő finálé, amelyben 7-5-re vezettek a szerbek a záró negyed előtt. Az egész olimpián remeklő Kásás egyenlített, majd a szintén csúcsra járatott Kiss Gergely belőtte a nyolcadikat, a katarzist teremtő győztes gólt. Címvédés felsőfokon! ---- Sorozatvető gólgyáros
A szerb-montenegrói átlövő (aposztrofálhatnánk sorozatvető gólgyárosnak is), Alekszandar Sapics legnagyobb pechje, hogy együttesénél jobb a magyar, amely 2004-ben az olimpián és a Világliga döntőjében is elpáholta a Manojlovics-gárdát. A szorgos bombagyártó 1978. június elsején született Belgrádban, és 1997-ben már tagja volt a sevillai Eb-n bronzérmet nyerő válogatottnak. Hatszor nyert jugoszláv bajnokságot és kupát, kétszeres Eb-győztes, olimpiai ezüst- és bronzérmes, két világbajnoki bronz és egy ezüst is került már a vitrinjébe. 2001-ben az olasz Camogliba szerződött, ettől az idénytől kezdve pedig Kásás Tamás csapattársa a Savonában. Az elmúlt olasz bajnoki idény alapszakaszában 28 gólt szerzett hat találkozón, a második szakaszban pedig 70-szer (!!!) volt eredményes 14 meccsen. Akadt olyan mérkőzés, amelyen tízszer (!) mattolta az ellenfél kapusát. Nem lankadt a nemzetközi vizeken sem. A Világliga alapszakaszában 44-szer talált be, mögötte 25-tel következett az amerikai Azevedo. A Long Beach-i Superfinal három összecsapásán hozzátett még 11-et az addigi terméshez. Következett az olimpia, amelyen - hogy, hogy nem - megint a legeredményesebb játékos lett 18 pontos célzással, a napokban pedig Szerbia-Montenegróban az év férfi sportolójának választották meg. Egy hibáját azért megemlítenénk: sok esetben sokat kell neki kísérleteznie a sok gól érdekében. ---- FEBRUÁR A nyolc esztendeje Olaszországban légióskodó Benedek Tibor szerződést köt a Domino-BHSE-vel, eszerint a nyártól a piros-fehéreket erősíti a válogatott csapatkapitánya.
MÁJUS A Kovács István irányította Domino-BHSE kétszer ünnepel: előbb legyőzi a Vasast a bajnokság fináléjában, majd a budapesti Euroliga-döntőben mér vereséget a szerb-montenegrói Herceg Novira. Érdekes egyezség születik a BVSC-Brendon és a ZF Hungária-Egri VK között: a hevesiek összesen öt játékost tartanak meg, míg a Szőnyi útiak nyolc pólósa, valamint edzője, Gerendás György az egriekhez szerződik. Az újjáalakult gárda neve: Brendon-ZF-Eger.
JÚNIUS Eldől, hogy Kásás Tamás a Savonába, Madaras Norbert a Pro Reccóba, Varga Tamás a Nervibe szerződik (mindhárom olasz együttes), míg Varga II Zsolt az orosz Dinamo Moszkvában, Székely Bulcsú a görög Panionioszban folytatja pályafutását.
JÚLIUS A magyar válogatott megvédi címét a Világligában, a fináléban Szerbia-Montenegrót győzi le 12-8-ra. A Long Beach-i hatos döntő legjobbjának Kásás Tamást választják.
AUGUSZTUS A Görögország, Németország, Spanyolország és Magyarország részvételével megrendezett Unicum-kupát hibátlan teljesítménnyel nyeri meg a házigazda. A Kemény-csapat hihetetlen meneteléssel, hét mérkőzésből aratott hét diadallal ér fel az olimpiai dobogó tetejére, megvédve Sydneyben szerzett címét. A magyar játékvezetőket Kiszelly Gábor képviseli, aki a szlovén Margetával vezeti az Olaszország-Görögország női döntőt.
SZEPTEMBER Nenad Manojlovics lemond az athéni olimpián ezüstérmes szerb-montenegrói válogatott szövetségi kapitányi posztjáról, és a tervek szerint sportigazgatóként segít a jövőben. A magyar juniorválogatott bronzérmet szerez a máltai kontinensviadalon.
OKTÓBER A TEVA-VasasPlaket legyőzi a Brendon-ZF-Egert a Magyar Kupa egri fináléjában. A Betonút-FTC és az UTE-VB Leasing is továbbjut az Euroliga, illetve a LEN-kupa első selejtezőköréből. Az UTE bejut a LEN-kupa nyolcaddöntőjébe, a Vasas az Euroliga főtábláján folytathatja, miután az élen végez csoportjában a második selejtezőkörben, ugyanez nem sikerül az FTC-nek, amely a LEN-kupa nyolcaddöntőjében vigasztalódhat.
NOVEMBER Kiss Gergely átveszi a világ legjobbjának járó Aranysapkát, a Calottina d’Orót. A T-Mobile vezérigazgató-helyettese, a magyar vízilabda-szövetség alelnöke, Bodnár Zsigmond bejelenti: a T-Mobile a következő évtől nem szponzorálja az MVLSZ-t, a 36 millió forinttal egyesületet alapítva, egy kuratórium segítségével támogatja a pólót. Emellett kritizálja a vezetőséget, és a december 5-re kiírt tisztségújító közgyűlésre Dala Tamás személyében ellenelnökjelöltet állít. Kemény Dénes megerősíti, hogy megegyezett Martin György elnökkel, így további négy évig a magyar férfi vízilabda-válogatott szakvezetője marad - az aláírás várat magára.
DECEMBER Újra bizalmat kap Martin György az MVLSZ élén, az elnökség összetétele jelentősen megváltozik. Noha továbbra is bizonytalan, miből fedezik Kemény Dénes járandóságát, Martin György és a szövetségi kapitány kézjegyükkel szentesítik a szóbeli megállapodást - időközben az amerikai kispadra is erőteljesen csábítják a szakvezetőt. Az év csapatának a vízilabda-válogatottat, az év szövetségi kapitányának Kemény Dénest választják a sportújságírók. A szövetség Szécsi Zoltánt választja az év férfi pólósának.
Emlékeztető
XXVIII. NYÁRI OLIMPIA, ATHÉN (GÖRÖGORSZÁG), AUGUSZTUS 15-29. 1. Magyarország
3. VILÁGLIGA, HATOS DÖNTÔ, LONG BEACH (EGYESÜLT ÁLLAMOK), JÚLIUS 16-18. 1. Magyarország
19. FÉRFI JUNIOR EURÓPA-BAJNOKSÁG, GZIRA (MÁLTA), SZEPTEMBER 12-19. 1. Szerbia-Montenegró, …3. Magyarország