Feleannyi gól is elég volt

SZABÓ GÁBORSZABÓ GÁBOR
Vágólapra másolva!
2005.04.28. 23:16
Címkék
Sorozatban ötödik bajnoki címét szerezheti meg a Domino-BHSE férfi vízilabdacsapata vasárnap, miután a döntő szerdai, második találkozóján is legyőzte a TEVA-VasasPlaketet. De mennyivel másképpen alakult ez a derbi, mint a három nappal korábbi!
A Domino kapusa, Gergely István szerdán is csak öt gólt kapott (Fotó: Czagány Balázs)
A Domino kapusa, Gergely István szerdán is csak öt gólt kapott (Fotó: Czagány Balázs)
A Domino kapusa, Gergely István szerdán is csak öt gólt kapott (Fotó: Czagány Balázs)
A Domino kapusa, Gergely István szerdán is csak öt gólt kapott (Fotó: Czagány Balázs)
A Domino kapusa, Gergely István szerdán is csak öt gólt kapott (Fotó: Czagány Balázs)
A Domino kapusa, Gergely István szerdán is csak öt gólt kapott (Fotó: Czagány Balázs)

Míg az elsőt simán, 12-5-re nyerte meg a címvédő, a másodikat feleannyi gólt lőve 6-5-re. Vagyis elegendőnek bizonyult a védekezés szinten tartása (hátrányban is kiválóan működött a Domino-retesz), míg a Vasast nem segítette egyenlítéshez csupán a defenzíva tökéletesítése. A szegény góltermés híven árulkodik a támadójáték mindkét oldalon felfedezhető hatástalanságáról, az angyalföldiek például 12 előnyükből csak négyet koronáztak meg góllal. A mezőny legjobbja Nagy Viktor, a Vasas kapusa volt, a mezőnyben ezúttal kevesebb feltűnő produkció akadt, ám - miután végig szorosan alakult az állás - az izgalmakra cseppet sem lehetett panasz.

A póló híveit megnyugtatta Benedek Tibor jelenléte, amely megerősítette, hogy a Domino és a válogatott csapatkapitányának szívritmuszavara nem súlyos. Olyannyira nem, hogy Benedek be is szállt a harmadik negyedben, és mindjárt óriási bombát eresztett meg a lécre. Jelen volt a találkozón Kiszelly Gábor is, aki Bátori Györggyel egyetemben a meccset vezette volna. De mert az elnökség kontra játékvezetők perpatvarban nem született egyezség a szinte a mérkőzéskezdésig tartó tárgyalásokon, Kiszelly állva, civilben követte a fejleményeket. Így azt is, miként helyettesíti őt és társát a játékvezetői korhatárt (55 év) esztendőkkel korábban átlépő Szentgyörgyi Ferenc és Erdős László, a két beugró.

Az összecsapás másnapján, azaz csütörtökön újabb állásfoglalást tettek közzé a bírók: "A máskor azonnal döntést hozó elnökség a mi problémánkat három hét múlva szerette volna újratárgyalni - olvasható a közleményben, amelynek előzményeként hétfőn nyílt levélben rögzítették sérelmeiket az OB I-es keret tagjai. - Nyílt levelünkben annak az elnökségi ülésnek a határozatát kértük visszavonni, amelyet a BVSC küldötteként és így Gerendás Györggyel éveken át együtt dolgozó dr. Lutter István alelnök hívott össze. Az értekezleten olyan emberek is döntöttek, akik a szóban forgó mérkőzést nem látták. Az elnökségi ülésre nem hívták meg sem a játékvezetők, sem az ellenőrök képviselőjét, és így az elnökség egyoldalú tájékoztatást kapott. A határozattal a játékvezetésben 25 éve tevékenykedő olimpiai bajnok ellenőr jelentését és a 30 éve a játékvezetésben tevékenykedő bizottsági vezetőket bírálták fölül, azok meghallgatása nélkül. Így a nemzetközi vízilabdaéletben is szokatlan eljárás alapján példátlan döntés született." A bírók megítélése szerint a határozat veszélyezteti az ő semlegességüket is, mivel ha a későbbiekben tévednek bizonyos csapatok kárára, akkor elnökségi eltiltás várhat rájuk. "A fentiek tükrében az ismételt elnökségi határozat alapján a játékvezetők úgy látják, hogy az MVLSZ elnökségének fontosabb a mundér becsülete, mint a vízilabda-bajnokság(ok) zavarmentes lebonyolítása. A sportág érdekében a hasonló esetek elkerülése végett kérjük a játékvezetők megfelelő érdemi képviseletét a Magyar Vízilabda-szövetség vezetésében. Ez történhet többféle módon, például teljes önállósággal, vagy az elnökségen belüli hangsúlyos, előre rögzített jogosítványokat biztosító képviselettel, vagy egyéb formában. Továbbra is kérjük az MVLSZ elnökségét a korábbi határozatának visszavonására. Természetesen az ügy megoldása érdekében minden további tárgyalásra készek vagyunk" - áll a közleményben, amelynek végén az OB I-es bírók megköszönik a hozzájuk csatlakozó OB I B-s játékvezetők, valamint a sportág egyéb területein tevékenykedő sportemberek egyre növekvő támogatását. ---- Meglehetősen kockázatos feladatot vállalt el Szentgyörgyi Ferenc és Erdős László. A két kiöregedett játékvezető hosszú szünet után, a gyakorlatból kiesve, ráadásul gólbírók nélkül (!) dirigálta a Vasas-Honvéd elődöntő második meccsét. Hibázgattak is (különösen a blokk általi labdaérintések megítélése okozott gondot), a mozdulataikon is érződött néha a kihagyás, de egyik csapat sem mondhatja, hogy "beleszóltak" volna a meccsbe.

"Nem éppen előnyös, amikor az ember tizenhárom perccel a kezdés előtt tudja meg, hogy döntőt vezet - mondta Szentgyörgyi Ferenc, aki a versenybírói bizottság elnöke. - Egy ilyen mérkőzésre illik jobban felkészülni. Persze a pakliban benne volt, hogy vészhelyzetben én következem, de azt reméltem, hogy egyezségre jut az elnökség a játékvezetőkkel. Nem így történt, így aztán rohanhattam az egy kilométerre álló kocsimhoz a ruhámért, hogy a bemutatásnál már ott lehessek."
Szentgyörgyi nem akart nyilatkozni arról, hogy egyetért-e a (volt) kollégák követeléseivel, ám az általa jónak tartott módszert elárulta: "Az életben úgy megy, hogy előbb tárgyalni kell, majd megint tárgyalni, aztán újra tárgyalni - csak azután jöhet szóba a sztrájk."

Mint a legkompetensebb (a versenybírói bizottság küldi a játékvezetőket a mérkőzésekre) megerősítette, hogy a hét végén minden meccset megrendeznek, az első osztálytól az utánpótlásig. Érdemes talán idézni, a versenykiírás mely pontját törölte az elnökség szerdán, hogy tulajdonképpen bárki meccset vezethessen a fennálló helyzetben. A letűnt 5.2.2 pont így szólt: "Az OB I-es bajnokság játékvezetői keretét, a játékvezetői bizottság, a versenybírói bizottság és az ellenőri bizottság előterjesztése, valamint a liga egyetértő javaslata alapján az elnökség hagyja jóvá. Az elnökség döntése alapján a jóváhagyott, OB I-es keretbe tartozó játékvezetők meghatározott korlátozásokkal vagy korlátozás nélkül lesznek küldhetők a bajnokságban. Az elnökségi döntést követően a részt vevő csapatoknak az egyes játékvezetőket illetően kifogásolási joguk nincsen." ---- OLASZORSZÁG.
A1-liga, férfiak. Elődöntő, harmadik mérkőzések. Posillipo-Pro Recco (Madaras Norbert 5) 12-11 - hosszabbítás után. Negyedik mérkőzések. Pro Recco (Madaras Norbert 3)-Posillipo 13-11. A három nyert mérkőzésig tartó párharc állása: 2-2. Savona (Kásás Tamás 2, Märcz Tamás)-Brescia 9-8. Brescia-Savona (Kásás Tamás 1, Märcz Tamás 2) 5-10. A három nyert mérkőzésig tartó párharc végeredménye: 3-1 a Savona javára
OROSZORSZÁG.
Férfiak. Elődöntő, első mérkőzések. Dinamo Moszkva (Varga II Zsolt 1)-Volgográd 4-8. A két nyert mérkőzésig tartó párharc állása: 1-0 a Volgográd javára. Kazany-Csehov 5-8. A két nyert mérkőzésig tartó párharc állása: 1-0 a Csehov javára
GÖRÖGORSZÁG.
Férfiak. Elődöntő, első mérkőzések. Ethnikosz-Hiosz 13-5, Olympiakosz-Panioniosz (Székely Bulcsú) 11-5. Második mérkőzések. Hiosz- Ethnikosz 5-8. A két nyert mérkőzésig tartó párharc végeredménye: 2-0 az Ethnikosz javára. Panioniosz (Székely Bulcsú)-Olympiakosz 7-9. A két nyert mérkőzésig tartó párharc végeredménye: 2-0 az Olympiakosz javára

LEN-KUPA, NÔK. NÉGYES DÖNTÔ, ATHÉN
3. játéknap: Vuliagmeni (görög)-Ortigia (olasz) 8-9, Uralocska Zlatuszt (orosz)- SZKIF Moszkva (orosz) 7-6. A végeredmény: 1. Ortigia 6 pont, 2. Zlatuszt 4, 3. Vuliagmeni 2, 4. Moszkva 0
Az Ortigia megvédte címét.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik