Nagy védekezés, tökéletes játék: elődöntőben a férfi pólócsapatunk!

2013.07.30. 15:22
Hosnyánszky bombái kellettek a sikerhez (Fotók: MTI)
Parádés védekezéssel és jó helyzetkihasználással a magyar férfi vízilabda-válogatott 9–3-ra legyőzte Görögországot a barcelonai vizes-világbajnokság negyeddöntőjében. A Benedek-csapat így bejutott a legjobb négy közé, az elődöntőben az Ausztráliát hosszabbításban legyőző olimpiai bajnok Horvátországgal csap össze.

1. NEGYED

Jól kezdődhetett volna a találkozó, kétszer is kapura lőhettünk emberelőnyben, de egyszer sem sikerült bevenni a görög kaput. A mérkőzés eleje nagyon lassú játékot hozott, a görögök kényelmesen, mondhatni „görögösen” pólóztak. Igaz, ebben évről évre egyre jobbak az utóbbi időben. Ám így is többnyire csak távoli lövésekig jutottak el, de Nagy Viktor ezeket rendre hatástalanította.

Aztán a görög csapat is megkapta a maga fórját, de Nagy Viktor parádiéinak köszönhetően maradt a gól nélküli döntetlen. Egészen hosszan, addig, amíg Hosnyánszky Norbert irdatlan nagy lövéssel megtörte a gólcsendet.

El kell azonban ismerni, hogy a másik oldalon Milonakisz is csodás találattal válaszolt: rossz kézről, elhajolva lőtt a hosszú felsőbe. Mégis mi mehettünk előnnyel az első szünetre, miután Bedő Krisztián üresen maradt a középen, és értékesített egy fórt. 2–1

2. NEGYED

A második negyedben kicsit felpörgött a játék, sajnos azonban mi sokat hibáztunk. Gór-Nagy Miklós például egy méterről csak a kapufára húzta a labdát, míg Madaras Norbert teljesen érthetetlen módon lőtt el egy szabaddobást nyolc méterről, rossz szögből. Funtulisz góljával egyenlített is a görög csapat, de 1.28-cal a negyed vége előtt ismét mi vezettünk.

A 15. percben remekül mozgattuk meg fórban a görögöket, Varga Dénes zseniális labdával játszotta meg Decker Ádámot, aki közelről a kapuba húzta azt. 3–2

Benedek Tibor csapata a döntőért játszhat

3. NEGYED

Okosan pólóztunk, tökéletesen tisztában voltunk azzal, hogy mit tudunk és mit kevésbé. Szépen járattuk a labdát, ha megvolt a lehetőség, egyből be is bűvészkedtük azt centerbe, fórjainkat pedig a lehető legjobban próbáltuk megjátszani. A 20. percben például parádésan sikerült: Hosnyánszkyra jött ki a figura, ezután pedig jött a szokásos gól és a szokásos „ököl a levegőben” ünneplés. Jogos is volt, hiszen először vezettünk két góllal.

Aztán már hárommal, amikor is Vámos Márton bepattintotta a labdát a rövid felsőbe. Ennek köszönhetően akkor sem volt túl nagy probléma, amikor Vlahopulosz visszahozta kétgólos hátrányra az övéit.

A három negyed alatt szerzett öt gól pedig azért bizonyulhat elégnek, mert Nagy Viktor zseniálisan védte a magyar kaput: mindössze három gólt kaptunk. 5–3

A HORVÁTOK KÖVETKEZNEK
Horvátországgal játszik az elődöntőben a magyar válogatott, miután a horvátok a négy közé kerülésért, hosszabbításban 7–6-ra legyőzték a remekül játszó Ausztráliát.
Már az első félidőben „gyanúsan" jó volt az ausztrálok védekezése, mindössze két gólt kaptak az olimpiai bajnok horvátoktól. Horvátország azonban a folytatásban sem tudta bedarálni az ausztrálokat.
Sőt! A harmadik negyedben Aaron Younger góljával a mérkőzésen először vezettek az ausztrálok. A negyedik játékrészben, 5:51-gyel a vége előtt pedig Howden találatával 5–3-as előnyben voltak a csoportkörben velünk ikszelő ausztrálok.
A horvátok ekkor rázták meg magukat, s két perccel a vége előtt egyenlítettek. A negyedik negyed vége előtt azonban így is az ausztráloknak volt meg az esélye a győzelemre: egy remekül végigjátszott emberelőny végén azonban közelről csak a a kapufát találták telibe.
Az első hosszabbításban egy-egy gól született, Buslje lövésére Campbell válaszolt. A második ráadás azonban már csak a horvátok találtak be, s 7–6-os győzelemmel továbbjutottak.

4. NEGYED

Mind az öt gólunkat emberelőnyből vagy a fór lejárta után egy-két másodpercen belül szereztük, és így is két góllal vezettünk. Tudtuk, hogy ha megérkeznek az akciógólok is a játékunkba, tényleg nem lehet baj. A negyedik negyed elején meg is érkezett, pontosabban egy demoralizáló szabaddobás gyakorlatilag romokba döntötte a görög reményeket. Varga Dénes tíz méterről ejtett a görög kapuba, lélektanilag ekkor, a 26. percben eldőlt a találkozót.

Aztán Madaras is villant, higgadtan és gyorsan használt ki egy fórt, amivel matematikailag is szinte biztossá vált a győzelmünk. Ezután meg hiába kért már időt a görög kapitány, nem volt visszaút, csak a pontos végeredmény volt a kérdés. Bedő és Varga Dénes újabb góljával és magyar örömjátékkal fejeződött be a mérkőzés. 9–3

A magyar válogatott hozzáállása a meccshez példaértékű volt. Benedek Tibor játékosai fejben tökéletesen ott voltak a mérkőzésen, koncentráltan játszottak, amivel bizonyították, hogy a görögöknél még mindig jobbak. A védekezésünk fantasztikus volt, Nagy Viktor pedig élete egyik legjobb meccsén van túl. Akárcsak a női válogatott, a férficsapat is készülhet az elődöntőre.

ELŐZMÉNYEK

Benedek Tibor együttese Barcelonában Kína könnyed legyőzésével (13–5) kezdett, majd a szerbek elleni 13–10-es vereséget követően 9–9-et játszott Ausztráliával. A nyolcaddöntőben Kazahsztánt 16–7-tel ütötték ki Benedekék.

A görögök a csoportkörben Montenegrót 6–4-re, Új-Zélandot 24–4-re, Spanyolországot 8–7-re győzték le, az egyenes kieséses szakaszt a Dél-afrikai Köztársaság 13–5-ös felülmúlásával kezdték.

VIZES-VB, BARCELONA
FÉRFI VÍZILABDA, NEGYEDDÖNTŐ
MAGYARORSZÁG–GÖRÖGORSZÁG 9–3 (2–1, 1–1, 2–1, 4–0)
Gólszerzők:
Hosnyánszky (2), Varga Dénes (2), Bedő (2), Madaras, Vámos, Decker, ill. Milonakisz, Funtulisz, Vlahopulosz
Horvátország–Ausztrália 7–6 (1–1, 1–1, 0–1, 3–2, 1–1, 1–0) – h. u.

4. negyed

32. Madarast még kiküldik, de Nagy védi a centerpróbálkozást, véget ért a mérkőzés.
32.
Varga Dániel a végén ellövi, nincs újabb gól.
31.
Ezúttal fölé szállt a távoli görög lövés.
31.
Varga Dénes
a bal oldali kapufát szétlőve a hálóba talál. Kisebb gól volt... 9–3
31. Távoli görög lövés, a jobb alsó mellé. Afrudakisz nem bírja, végleg cserével mehet ki, ráadásul még egy ötös is jön.
30.
Madaras lövését védte Calkanisz.
30. Funtulisz kiállítása után Benedek időt kért.
29.
Újabb parádés blokk hátul.
29. Bedő
került a kapu előtt ziccerbe, megkapta, majd a kapu bal oldalába lőtt. 8–3
28.
Vámost küldik ki ezúttal, de Kolombosz elől blokkolunk, a labda a kapu tetejére hull.
28. Időt kérnek a görögök.
28. Madaras
villámgyorsan betalál, jobbról a léc alá. 7–3
28.
A center fölé húzza fórból – Szivóst küldték ki előtte – jöhetünk.
27.
Varga Dániel kiállítása után Nagy üti a léc fölé a pattintott lövést. A sarokdobás után ismét hárít Nagy!
26. ÓRIÁSI!
Varga Dénes
a támadóidő lejárta előtt egy másodperccel parádésan átejtette a kapust. 6–3
26. Vlahopulosz nagyon mellé lőtt.
25.
Hiába rezdült meg a háló, szabálytalanságot ítélnek a játékvezetők, nincs közte ismét három.
25.
Eredménytelenek, előny nálunk.
25.
Elhozzák a labdát.

3. negyed

24. Nagy még véd, de már le is járt az idő. Véget ért a negyed.
24.
Madaras a támadóidő végén hasba lőtte Calkaniszt.
24.
Gór-Nagy büntetése után Vlahopulosz közelről szépít. 5–3
23.
Hárai harcol ki újabb kiállítást, Vámos pedig jobbról a bal felsőbe pattint. 5–2
22.
Nagy lóba, nagy lövés, Nagy-védés. Marad náluk, de rossz bejátszás, jöhetünk.
21.
Szivós centerből Calkaniszba lőtt.
21. Időt kért Benedek.
21.
Egy léc náluk is. Afrudakiszt megint kiküldik.
20.
Varga Dániel lövését védte a léc, a kipattanó után Decker nem jutott lövésig.
20.
Hosszú beadás, Nagy lefüleli.
20.
Szépen végighúztuk, Hosnyánszky pedig a léc alá ágyúzott. 4–2
19.
Kiállítás Hárairól, Afrudakisz volt a ludas.
19.
Kolombosz lövését Madaras blokkolta.
19. Kontra nálunk is, Bedő ellen, és kiállítják Deckert, görög időkérés.
18.
Vámos csúnyán mellé lőtt, de kontra a támadóidő végén a görögöknél.
17.
Hiába hozzuk el, elveszik tőlünk. Gór-Nagyot még ki is küldik, de Nagy óriásit véd a centerbejátszás után.

2. negyed

16. Véget ért az első félidő.
16.
Gór-Nagy kezéből kiperdül a labda, előny náluk, 6 mp-cel a vége előtt. Ellőtték, nincs gól.
16.
Decker kiállítása kapóra jött, nem adták meg a görög gólt, a két előnyös próbálkozás pedig a kapufán, illetve Nagyon halt el.
15.
Jó bejátszás, előny nálunk, az újabb centerhúzás pedig már eredményes, Decker volt eredményes. 3–2
14.
Madaras lövését védte Calkanisz. Hátrány hátul, de Szivós szépen lehúzza a keresztpasszt.
13.
Varga Dániel bejátszása után Hárairól állítanak ki, de a centerhúzás Gór-Nagytól a kapufáról és a kapusról kifelé jön. Cserébe hibáznak elöl.
12.
Felpörögtek az események, de ez egy újabb sikertelen magyar támadásban kristályosodott ki, majd Gór-Nagy kapott labdát – a görögöktől.
11.
Calkanisz érte el a centerpróbálkozást, de Nagy is véd.
10.
Vámost szórják ki nálunk, Funtulisz pedig a negyedik lövéséből már betalál. 2–2
10.
Nincs gyors lefordulás, van viszont újabb kiállítás, Varga Dániel lövését viszont a léc hárította.
9.
A támadóidő lejárta pillanatában egy távoli lövés, ami a lécre pattant.
9.
Most a görögök hozzák el.

1. negyed

8. Véget ért az első negyed.
8. Bedő
húzott bele szépen egy távoli Hosnyánszky lövésbe emberfórban, a bal felsőben kötött ki a labda. 2–1
8.
Decker kiállítása után Milonakisz lőtt óriási gólt rosszkéz oldalról, jobbról jobbal a jobb felsőbe. 1–1
7.
Vlahopulosz kiállítása után megtört a jég, Hosnyánszky hat méterről a jobb felsőbe ágyúzott. 1–0
6.
Másodszor is visszakerül hozzájuk, de kontra belül.
5.
Szivóst küldik ki, Afrudakisz már a kiegészülés után lő csak, Nagy pedig véd.
5.
Madaras próbálkozását védte Calkanisz.
4.
Varga Dénes a kapu jobb oldala mellé lőtt, majd egyből visszaúszás közben ki is szórták, de nem tudták megjátszani a görögök.
4.
Nagy szépen úszott ki a kapuból, és szerelte a centert.
3.
Hárait szerelik együttes erővel.
3.
Nagy könnyedén fogja Funtunlisz távoli próbálkozását. Nem kapkodnak a görögök.
2.
Nagy lóba a görögöknél, Vlahopulosz azonban nem talál kaput. Cserébe gyorsan eladjuk elöl.
1.
Villámgyorsan emberelőnybe körülünk. Gór-Nagy lövését védte a kapus, marad nálunk, majd kiegészülnek, amikor Madaras lövését védte ismét Calkanisz.
1. perc: Varga Dénes elhozta a labdát.