Tíz friss világbajnok szerepel a hazai medencékben, kiegészülve öt magyar, három szerb és egy szerb-montenegrói korábbi vb-elsővel, két friss vb-ezüstérmessel,no meg egy japán világliga-gólkirállyal.
Topcsapatok álruhában
Három együttes határozza meg a következő bajnokságot: a Honvéd, a Vasas és a Partizan.
Ismét új rendszerben zajlik a bajnokság. Egy idényt követően máris eltörölték a negyeddöntőt, így aki az éllovas trió mögött a négybe akar jutni, annak mar az alapszakaszban igyekeznie kell. A 26 forduló azt jelenti, hogy ismét sikerült 14 indulót találni, jövőre viszont mar csak 12 csapat alkotja a mezőnyt, ami azt jelenti, hogy a szezon végén a 12., a 13. és a 14. is búcsúzik (legalábbis az aktuális versenykiírás erről rendelkezik), így nemcsak az élen, az alsó régiókban is nagy lesz a tülekedés. Az alapszakasz után a legjobb négy játszik az aranyért, az elődöntő és a döntő is az egyik fel harmadik győzelméig tart. |
Alapszakasz: 2013. szeptember 7.–2014. április 12. |
Rájátszás: 2014. április 15.–május 18. |
Tv: az előző bajnokságot a Digi közvetítette, az viszont meg nem dőlt el, hogy az új szezonban hol lesz látható az ob. |
Ne aggódjanak, nem ment el az eszünk, és ne is reménykedjenek, nem állt össze az európai szuperbajnokság, viszont ha megnézzük a favoritokat, be kell látnunk, ha „álruhában" is, de valóban főszereplő az említett hármas.
A címvédő Egernél az elmúlt két évben amolyan mini-Honvéd jött össze a Bátori Bence, Gór-Nagy Miklós, Hárai Balázs, Salamon Ferenc négyessel, sőt idevehetjük a Kőér utcában éveket lehúzó Biros Pétert és az ott egy szezont eltöltő Bisztritsányi Dávidot is.
Szegeden a Nagy Viktor, Decker Ádám, Tóth Márton sorral a tudás mellé az öt bajnoki címet hozó vasasos mentalitásra is vágynak, ahogy a korábbi Honvéd-sikerekből is merítenek a Szivós Márton, Molnár Tamás duó révén.
Szolnokon a Kis Gábor, Hosnyánszky Norbert, Vörös Viktor trió képviseli a Vasas-hatást, a korábbi Honvéd-edző Kovács István pedig a szerb vonalra is alapoz, hiszen mindhárom délszláv légiósa, a csapatkapitány Zsivko Gocics, a tavaly igazolt Milan Alekszics és a nyáron érkező Sztefan Mitrovics is a Partizan neveltje, továbbá a szerbek zászlóshajójától érkezett Debrecenbe Predrag Jokics, de a kapus Braniszlav Mitrovics is három évet húzott le Belgrádban.
A póló nem közgazdaságtan
Azon lépjünk túl elegánsan, hogy a magyar sportban nem létezik valódi szponzoráció, csak mecenatúra, csapataink viszont új szintre emelték a pénz és a sikerek egymásra hatását: kezd hagyománnyá válni, hogy kisebb forrásból lehet nagyobb eredményt elérni, vagy éppen az, hogy az ingyenjáték sem jelent sikertelenséget.
Egerben évről évre lecsippentenek a költségvetésből, mégis az elmúlt három szezonból kettőt megnyert Gerendás György alakulata, ahogyan az évadra tervezett összegnél egyharmaddal kevesebből is négybe tudott jutni a Vasas, míg Debrecenben idő előtt ürült ki a kassza, mégis négybe került a gárda az Európa-kupában. A kis pénz, nagy póló tézist erősítheti az Eger mellett a Szeged is, hiszen a nyáron megnyirbálták a pénzeket, mégis legalább olyan erős csapat jött össze, mint az előző szezonban.
Említsük meg azt is, hogy az anyagilag még rosszabb helyzetben lévő délszláv országok játékosai számára is csábítóak a magyar körülmények, igaz – a magyar foci módjára –, ez csak itthon üdvös, az európai kupákban ugyanis elvétve érünk el sikereket.
Aki elmegy, ugye hazatér?
Miután nemcsak itthon, hanem szerte a világban fogy a pénz a sportágban – továbbá nem játszhat mindenki Rijekában és Reccóban –, már korántsem olyan csábító a légiósélet, mint a korábbi években. Ennek megfelelően a három világklasszisunkat (Madaras Norbert, Varga Dániel, Varga Dénes), valamint néhány spanyol vagy nem meghatározó országban szereplő kalandort leszámítva nagy létszámban tértek haza a nyáron a játékosok.
Újra itthon játszik az olasz kontingens jelentős része – Tóth Márton, Dávid Zoltán, Suti Gábor és Kovács Róbert –, itthon folytatja az idei és a két szezonnal korábbi román gólkirály Szabó Botond és Kincses Attila is. Ráadásul a hazatérőket a parton is lehet sorolni: Märcz Tamás egyéves egri kitérőjét leszámítva 2000 óta pólózott Olaszországban, edzői karrierjét viszont itthon, a BVSC-nél kezdi el, a brit női válogatottat a londoni olimpiáig irányító Fekete Szilveszter a Kaposvár kispadját foglalta el, míg Fülöp Tibor Franciaországból tért vissza, hogy szülővárosa csapatát, a Szentest irányítsa.
Új szabályok
Nem lehet elégszer ismételni, a bajnokság új szabályok szerint zajlik, amit a kupában vegyes fogadtatás mellett próbálgattak a csapatok. A kezdeti tapasztalatok szerint a mozgékonyabb játéknak kedveznek a regulák az erővízilabdával szemben.
HA KÍVÁNCSI A CSAPATOK RÖVID ÁTTEKINTÉSÉRE, ÉS VÁRHATÓ SZEREPLÉSÜKRE, KERESSE A NEMZETI SPORT SZOMBATI SZÁMÁT, AMELYET MÁR DIGITÁLIS FORMÁBAN IS ELÉRHET!
FÉRFI VÍZILABDA OB I
1. FORDULÓ
KSI SE–BVSC-Zugló 16–14
Kaposvári VK–Szolnoki Dózsa-Közgép, Kaposvár, 16.
Széchenyi Bank-FTC–ZF-Eger, Népliget, 18.
Valdor-Szentes–Debrecen, Szentes, 18.
PVSK-Fűszért–A Híd-Szeged, Pécs, 19.
OSC-Újbuda–Teva-Vasas, Kondorosi út, 19.30.
Hegyvidék-Ybl–RacioNet-Honvéd, Csörsz u. 19.30