NŐI OLIMPIAI SELEJTEZŐSOROZAT (TRIESZT)
ELŐDÖNTŐ
MAGYARORSZÁG–OLASZORSZÁG 13–10 (3–1, 2–2, 4–4, 4–3)
Trieszt, zárt kapuk mögött. V: Dreval (orosz), Schwartz (izraeli)
MAGYARORSZÁG: MAGYARI A. – SZILÁGYI D. 2, KESZTHELYI 6, Szücs G. 1, Parkes 1, Garda, Vályi V. Csere: Gurisatti, ILLÉS A. 2, Leimeter 1, Gyöngyössy, Rybanska. Szövetségi kapitány: Bíró Attila
OLASZORSZÁG: Gorlero – Queirolo, Bianconi 2, Viacava, PALMIERI 2, Avegno, MARLETTA 4. Csere: Tabani 2, Garibotti, Aiello, Giustini, Chiappini. Edző: Paolo Zizza
Gól – emberelőnyből: 14/8, ill. 13/3
Gól – kettős emberelőnyből: –, ill. 1/1
Gól – ötméteresből: –, ill. 2/0
Kipontozódott: Viacava (21. p.), Szücs G. (23. p.)
MESTERMÉRLEG
Bíró Attila: – Sikerült meglepni az olaszokat, akik Gangl Edinát várták a kapuba, de bíztam Magyari Aldában, aki bizonyította a képességeit. Az volt a tervünk, hogy nekik essünk, ez pedig fényesen bevált, és lehetett volna még nagyobb is a különbség, de nem vagyok telhetetlen, mert ilyen magabiztosan megverni az olasz válogatottat a saját otthonában ekkora tét mellett női vízilabdában, de talán azon kívül is sporttörténelmi tett. A nagyszerű csapatmunkán kívül a nagyon jó egyéni produkciók is kellettek a sikerhez, még keressük az űrhajót, amivel Keszthelyi Rita leszállt közénk, mert ez földöntúli teljesítmény volt.
Nem túl gyakoriak azok a megméretések, amelyeken igazi jelentősége az utolsó előtti napnak van, nem pedig az utolsónak, de a női vízilabdázók olimpiai kvalifikációs tornája ezek közé tartozik. Mivel Triesztben mindössze két kvóta talált gazdára, mindenki az elődöntőkre koncentrált, hiszen ezek győztesei már méretre is igazíthatják a tokiói formaruhát.
A helyszín az előző két olimpia előtt szerencsét hozott a magyar válogatottaknak, 2012-ben a nők, míg 2016-ban a férfiak szereztek kvótát az Adria partján, azonban nem elhanyagolható különbség, hogy a nőknek kilenc évvel ezelőtt elég volt a kazahokat legyőzniük a négy közé jutásért, most viszont a másik kategóriát képviselő olaszokon át vezetett az út az olimpiára. Bíró Attila szövetségi kapitány mindenesetre kiadta a jelszót a sorsdöntő összecsapás előtt: huszonöt százalékkal jobbnak kell lenni az olaszoknál, és akkor eltűnik a hazai pálya előnye.
A mérkőzés elején bőven túlteljesítette a tervet a magyar válogatott, amely álomszerűen kezdett, ráadásul az is gyorsan kiderült, hogy minden előzetes, ámde a közeli és távoli múlt tapasztalatai alapján egyáltalán nem alaptalan félelemre rácáfolva semmiféle segítséget nem kapnak az otthon játszó olaszok, ugyanis kiegyenlített és korrekt játékvezetéssel örvendeztetett meg mindenkit az orosz, izraeli bírópáros.
A másik elődöntőben a hollandok a csoportban a minket legyőző görögökkel csaptak össze a kvótáért. Az első két negyed után még a görögök vezettek 4–3-ra, de utána a hollandok a védekezés magasiskoláját bemutatva kapott gól nélkül lehozták a harmadik és a negyedik szakaszt. Debby Willemsz egészen elképesztő, 79 százalékos hatékonysággal védett, esélyt sem adva a görögöknek a győzelemre. A térfélcsere után brillírozó hollandok 7–4-re nyertek, és ezzel két kihagyott olimpia után visszatértek az ötkarikás játékokra – megdolgoztak érte. A tokiói olimpia női vízilabdatornájának résztvevői: Japán (házigazda), Egyesült Államok (világliga-győztes), Spanyolország (világbajnok), Kanada (a Pánamerikai Játékok ezüstérmese a már kvótás Egyesült Államok mögött), Oroszország (az Európa-bajnokság ezüstérmese a már kvótás Spanyolország mögött), Kína (az Ázsiai Játékok győztese), Ausztrália és Dél-Afrika (kontinentális szelekció), Hollandia és MAGYARORSZÁG (az olimpiai kvalifikációs torna döntősei) |
Bíró Attila meglepte az olaszokat azzal, hogy az ellenük hagyományosan jól védő Gangl Edina helyett a mindössze húszéves Magyari Aldát állította a kapuba. Az olaszok ráadásul idegesen és kapkodva támadtak, ennek kihagyott ötméteresek és elrontott fórok lettek az eredményei. Ezzel ellentétben a mieink extázisban játszottak, és mire az ellenfél elkezdett valamiféle életjelet mutatni, addigra már 5–1-re vezetett a Keszthelyi Rita által vezetett magyar csapat.
Ezt követően kicsit kapkodóbbá vált a játékunk, ezt kihasználva az olaszok azért közelebb kapaszkodtak, de ahányszor felvillant előttük az egyenlítés lehetősége, mindig volt valaki, aki továbblökte a magyar csapat szekerét. Keszthelyi Rita végig úgy játszott, ahogyan csak ő tud, de fontos pillanatokban voltak nagyszerű megoldásai Szilágyi Dorottyának és Illés Annának is. A védekezés ráadásul pazar volt, Magyari pedig bizonyította, miért is ő védett a sorsdöntő mérkőzésen.
A záró negyedben az olaszok mindent beleadtak, de Leimeter Dóra balkezes bombájával ismét visszaállt a háromgólos különbség, amikor pedig Illés a védjegyszerű lövésével ismét mattolta Guilia Gorlerót, eldőlt a mérkőzés. Szinte hihetetlen, de a végig vezető magyar válogatott úgy verte meg az olaszokat a saját medencéjükben, hogy az utolsó három percre semmilyen izgalom sem maradt.
A legfontosabb meccsen a legjobbját nyújtó magyar válogatott 13–10-re győzött, ezzel tizedik csapatként kvalifikálta magát a tokiói olimpiára, de mint tudjuk, gyakran az utolsókból lesznek az elsők... Az olaszok 2000 után hiányoznak ismét az ötkarikás játékokról, meg is siratták rendesen a vereséget. A magyar játékosok arcán viszont örömkönnyek folytak – és minket ez érdekelt igazán.
A KORÁBBI SZOMBATI MÉRKŐZÉSEKEN
Az 5-8. helyért
Kazahsztán–Szlovákia 11–10
Franciaország–Izrael 11–4
Elődöntő
Hollandia–Görögország 7–4
A VASÁRNAPI PROGRAM
14.00: a 7. helyért, Szlovákia–Izrael
16.00: az 5. helyért, Franciaország–Kazahsztán
18.00: a 3. helyért, Görögország–Olaszorszá
20.00: döntő, Hollandia–MAGYARORSZÁG (Tv: M4 Sport)
ESEMÉNYEK
12. perc: Illés, ez már bent van! 5–1 a magyar válogatottnak!
7. perc: Illés kap labdát a jobb oldalon teljesen egyedül, ám ez a ziccer elakad Gorleróban.
7. perc: Garibotti a kapufát találja telibe!
6. perc: Illés Anna szabálytalankodik hátulról, ötméterest lőhetnek az olaszok.
6. perc: újabb jó magyar védekezés után elöl nem sikerül a bejátszás, jöhetnek az olaszok. Garibotti lő, de ebből sem születik meg az első olasz gól.
5. perc: Garda lő nagyot távolról, de ezt védi Gorlero.
4. perc: kontrát fújnak ránk a bírók, Parkesnak ki is kell állnia, de Magyari megint véd!
2. perc: blokk itt is, ott is, újabb gól egyelőre nincs.
„A görögök elleni meccsből nem következtetnék az olaszok ellenire, bízom benne, hogy még egyszer nem tudunk ugyanúgy játszani – mondta Bíró Attila. – A lányokkal megbeszéltük, hogy a tétmérkőzés nélkül eltelt tíz hónap után a görögök ellen benne volt a vereség a pakliban. Az elmúlt évek egymás eredményeiből sem vonnék le semmilyen következtetést, de a holland–olasz meccsen láttuk, hogy az ellenfelünk sem éppen a csúcsformáját futja. Az olaszok természetesen a hazai pálya előnyét élvezik, huszonöt százalékkal jobban kell játszanunk, hogy meg tudjuk verni őket. Képesnek tartom a válogatottat arra, hogy megugorja ezt a magasságot, ezért dolgoztunk keményen az elmúlt időszakban. Nem kérdés, hogy nehéz lesz, de mindenre felkészültünk, nem féltem a csapatot!”
A női válogatott eddig egyetlenegyszer hiányzott az olimpiáról, a 2004-es athéni játékok óta állandóan ott volt a csapat. Érmet még nem sikerült nyernie, viszont ha kijut, Tokióban erre rögtön lenne esélye, minden eddiginél nagyobb.