VÍZILABDA
EURÓPA-BAJNOKSÁG (DUNA ARÉNA)
NŐK, CSOPORTKÖR
2. FORDULÓ
A-CSOPORT
MAGYARORSZÁG–SZLOVÁKIA 20–2 (5–1, 5–0, 4–1, 6–0)
Duna Aréna, 500 néző. V: Koryzna (lengyel), Colombo (olasz)
MAGYARORSZÁG: Kasó – Gurisatti 1, KESZTHELYI-NAGY 6, Máté Zs., Parkes 1, Garda 1, Vályi V. 1. Csere: Gangl (kapus), Gyöngyössy 1, Szilágyi D. 2, Illés A. 1, LEIMETER 3, RYBANSKA 3. Szövetségi kapitány: Bíró Attila
SZLOVÁKIA: Horváthová – Pecková, Kolárová, Junasová, Kurucová, Kováciková, Stankovianska 1. Csere: Garancovská, Sedláková, Majláthová, Kátlovská 1, K. Kissová. Szövetségi kapitány: Milan Henkrich
Gól – emberelőnyből: 14/8, ill. 3/0
Gól – ötméteresből: 1/1, ill. –
Kipontozódott: Stankovianska (26. p.), Kurucová (30. p.)
MESTERMÉRLEG
Milan Henkrich: – Jóval kevésbé voltunk megilletődöttek, mint az első mérkőzésünkön, bátrabban belementünk a párharcokba is, ennek volt köszönhető, hogy lényegesen kevesebb gólt kaptunk, mint az oroszok ellen. Esélyünk persze nem lehetett a szoros eredményre, teljesen más szintet képvisel a két csapat, a magyarok a győzelemért játszanak, mi pedig tanulni érkeztünk Budapestre.
Alig pár százan voltak a Duna Arénában, amikor húsz perccel női válogatottunk második meccse előtt Kollányi Zsuzsi elénekelt egy számot a dobogón. Sajnos ez sem sokat segített a hangulaton, bántóan üresen ásítoztak a lelátók. Persze ebben az is közrejátszott, hogy újabb fölényes, borítékolható győzelem előtt álltak Bíró Attila szövetségi kapitány lányai, akik azokkal a szlovákokkal találkoztak hétfőn, akik az oroszok elleni nyitó meccset 31–2-re vesztették el.
Parkes Rebecca, a válogatott centere: „Nehéz fókuszálni az ilyen jellegű mérkőzéseken, koncentráltnak maradni négy negyeden át, hiszen már az elején nagy előnybe kerültünk. Azért szerintem összességében megoldottuk ezt a feladatot is, ahogy vasárnap a horvátok ellen. Szerdán az oroszok ellen kőkemény csata vár ránk, sok úszással, birkózással, az teljesen más intenzitású összecsapás lesz, mint az első kettő volt.” Vályi Vanda, a válogatott szélsője: „Csak annyit adtunk ki magunkból, amennyi szükséges volt. Mindig csak a soron következő találkozóra koncentrálunk, eddig kettőből kettőt nyertünk meg, mostantól már az oroszok elleni mérkőzésre készülünk. Bevallhatjuk, az első sípszótól kezdve ezen a meccsen volt a hangsúly, bármennyire is próbálunk a jelenben maradni, a szerda kiemelten fontos.” |
A statisztikákat nem volt értelme böngészni, mivel a két csapat még sosem játszott egymással Európa-bajnokágon, de azt azért érdemes megjegyezni, hogy Szlovákia súlyos vasárnapi veresége történelmi volt, hiszen a kontinensbajnokságok történetében mindössze ötödször fordult elő, hogy egy válogatott több mint 30 gólt kapjon...
A házigazda magyarok a várakozásoknak megfelelően magabiztos sikerrel mutatkoztak be vasárnap a horvátok ellen, a 25–6-os győzelem kötelező volt és könnyed, ahogyan arra számítani lehetett. Keszthelyi-Nagy Ritáék komolyan vették a nyitó meccset, s a kezdés alapján a szlovákokat sem becsülték le: Parkes Rebecca már a 19. másodpercben bekotort egy kapusról kipattanó labdát. Kisebb meglepetésre szinte azonnal egyenlítettek a szlovákok Miroslava Stankovianska találatával, de amikor Keszthelyi előnyből szerzett szép góljával már 4–1-re vezetett a sötét sapkás magyar együttes a negyed derekán, már tudtuk, nem lesz több kellemetlen meglepetésben részünk.
Hogy mekkora a valós tudásbeli különbség a két válogatott között, arról elég egy példa: már az első negyed végén előfordult, hogy a szlovákok a teljes támadóidő során nem tudták a térfélen áthozni a labdát, nemhogy kapura lőjenek. A meccs lényege a kötelező győzelem megszerzése és a gyakorlás volt, s nyilvánvaló, hogy legközelebb már teljesen „más lesz a leányzók fekvése”, amikor szerdán az oroszok elleni csoportrangadót játsszák Gurisatti Grétáék. Azon a meccsen aligha fér majd bele az olyan kapott gól, amit Daniela Kátlovská ejtett a 3. negyed végén éles szögből Gangl Edinának.
Rybanska Natasának különleges lehetett a meccs, a mindössze 19 éves honosított center Pöstyénben született, 14 évesen még a szlovák juniorválogatott tagjaként volt jelen az Eb-n, azaz valójában földijei ellen játszott s lőtt gyönyörű gólt a ficakba a 14. percben. A horvátok ellen például az ötméteresek sem mentek a mieinknek (2/0), ezen is sikerült javítani, Keszthelyi hibátlanul lőtte be az egyetlen hazai büntetőt a 3. negyed elején.
A sima győzelem meglett, most már lehet az oroszokra koncentrálni.
„Jönnek a nehezebb meccsek, úgyhogy számítunk a szurkolókra”
A Nemzeti Sportot a helyszínről tudósította: Fazekas Zoltán, Lakner Gábor (szöveg), Dömötör Csaba, Török Attila (fotó), Nagy-Pál Tamás (videó)
KORÁBBAN
A-CSOPORT
Horvátország–Görögország 3–18 (0–6, 2–4, 0–5, 1–3)
Oroszország–Szerbia 27–2 (6–2, 8–0, 8–0, 5–0)
B-CSOPORT
Hollandia–Németország 23–3 (6–1, 5–0, 5–0, 7–2)
Izrael–Franciaország 6–10 (2–3, 0–4, 1–1, 3–2)
Olaszország–Spanyolország 10–16 (2–5, 2–4, 3–3, 3–4)
ESEMÉNYEK
31. perc: támadást vezetnek a szlovákok, ám a blokkon elakad a labda. A fordulásból Illés Anna eredményes, 2–20.
21. perc: Kolarová próbálkozik egy lövéssel, ám nem talál kaput, a túloldalon Garda lövése csattan a kapufán.
20. perc: Illés Anna áll ki, ám a második félidőre beálló Gangl könnyedén véd. Gurisatti viszont átmászik ellenfelén, így ismét a szlovákok jöhetnek.
19. perc: gyönyörű csavarmozdulat és gól Gyöngyössytől, de a játékvezetők közbefújnak, a magyar játékos szabálytalan.
1. perc: Parkes máris megszerzi az első magyar gólt. 0–1
Második mérkőzéséhez érkezik a magyar női vízilabda-válogatott a hazai rendezésű Európa-bajnokságon. Vasárnap Keszthelyi Ritáék tizenkilenc góllal bizonyultak jobbnak Horvátország válogatottjánál, ami azt illeti, a hétfői, Szlovákia elleni találkozón sem számíthatunk sokkal több izgalomra.
Bíró Attila szövetségi kapitány csapatának soros ellenfele mindössze másodszor vesz részt a kontinensbajnokságon (először 1993-ban kvalifikálta magát a tornára, mind a hat meccsét elvesztette, az utolsót, a 11. helyért játszott helyosztót a csehek ellen).
Szlovákia semmiféle ellenállást nem tudott mutatni az oroszok elleni nyitó meccsen, amelyet 31–2-re veszített el, azaz alighanem az egész torna legnagyobb különbségű győzelme megszületett mindjárt az első napon. A szlovák együttes célja nem lehet más, mint a tapasztalatszerzés, s a mieink ellen sem győzelmi reményekkel ugranak majd a medencébe.
„Túl sok mindent akkor sem tudunk gyakorolni, mert hat a hat ellen keveset játszunk majd, valószínűleg sok lesz a lefordulás, még annál is több, mint a horvátok ellen – mondta a horvát siker után a szlovákok elleni meccsre tekintve Bíró Attila szövetségi kapitány. – Hétfőn szárazföldi és vízi edzésünk is lesz, ami a meccs napján nem szokványos, de mi a szerdai, oroszok elleni meccsre készülünk igazán, éppen ezért hasznos lesz a kemény munka.”
A magyar válogatott célja az Eb-n nem lehet más, mint az éremszerzés, valamint az olimpiai részvétel jogának kiharcolása – erről ITT írtunk bővebben.
Az olimpiai kvóta megszerzéséről: már résztvevő a világliga győztese, az Egyesült Államok, valamint – mivel a világbajnokságot is Amerika nyerte – a vb-ezüstérmes Spanyolország. A mostani Eb-ről a – Spanyolországot nem számítva – legjobb helyezésű csapat kvalifikál az olimpiára. A többiek majd Triesztben pótvizsgázhatnak tavasszal.
A MAGYAR NŐI VÁLOGATOTT KERETE
Kapusok: Gangl Edina (UVSE-Hunguest Hotels), Kasó Orsolya (FTC-Telekom)
Mezőnyjátékosok: Garda Krisztina, Gurisatti Gréta, Vályi Vanda (mindhárom Dunaújvárosi Egyetem-Maarsk Graphics), Gyöngyössy Anikó, Leimeter Dóra (mindkettő BVSC-Zugló Diapolo), Illés Anna, Máté Zsuzsanna (mindkettő FTC), Keszthelyi Rita, Parkes Rebecca, Rybanska Natasa (mindhárom UVSE), Szilágyi Dorottya (ZF-Eger)
A MAGYAR NŐI VÁLOGATOTT TOVÁBBI PROGRAMJA, A-CSOPORT
Január 13., hétfő: Szlovákia, 19.00
Január 15., szerda: Oroszország, 19.00
Január 17., péntek: Görögország, 19.00
Január 19., vasárnap: Szerbia, 19.00
Az M4 Sport az összes magyar érdekeltségű meccset élőben közvetíti.