„Szupertörpe” hős volt a főszereplő a Heat legyőzésében

ZSIVERA GÁBOR (KEZDŐ5.HU)ZSIVERA GÁBOR (KEZDŐ5.HU)
Vágólapra másolva!
2012.01.11. 09:47
Címkék
Egészen elképesztő játéknapon van túl a világ első számú kosárlabda-bajnoksága. Az NBA-ben mára virradóra Kobe Bryant abszolút idénycsúcsot dobott, a Heat pedig jelentős előnyből bukott el hosszabbításban a Golden State otthonában, ahol Nate Robinson lett a hős, és ezen felül is számos további érdekesség történt.

Ha röviden össze kellene foglalni a mai játéknapot, amely 11 mérkőzésből állt a tengerentúli profi kosárlabda-bajnokságban, akkor azt mondhatnánk: most minden megtörtént, ami miatt szeretjük az NBA-t. A liga történetének egyik legjobbja, Kobe Bryant fantasztikus egyéni teljesítménnyel vezette győzelemre a Lakerst, Oaklandben pedig rendkívül fordulatos és izgalmas, hosszabbítással végződő derbit játszott a nyugati sereghajtó és a keleti éllovas. Nem árulunk el nagy titkot azzal, hogy az utóbbi összecsapáson a kicsit lettek a nagyok – ráadásul mindezt a bajnokság legalacsonyabb játékosának vezetésével tették!

Monta Ellis (balra) és LeBron James közül előbbi örülhetett (Fotó: Action Images, archív)
Monta Ellis (balra) és LeBron James közül előbbi örülhetett (Fotó: Action Images, archív)

GOLDEN STATE WARRIORS–MIAMI HEAT 111–106 – HOSSZABBÍTÁS UTÁN

Nem sokan várták volna, hogy a nap legizgalmasabb ütközetét a 2012-ben még nyeretlen Golden State Warriors és a keleti éllovas Miami Heat vívja majd, pedig így történt. Aki ezt a derbit látta, egy ideig biztosan nem feledi, hiszen annyi valószínűtlen esemény történt a 48 perc, majd a hosszabbítás alatt. A már Dwyane Wade-del kiegészült tavalyi finalista szépen építgette előnyét a találkozó két középső játékrészében, már 17-tel is mentek a floridaiak. Ekkor nem várt főszereplők léptek a színre a sérült Stephen Curry távollétében. A nemrég szabadügynökként igazolt Nate Robinson bejött a pályára, és 24 (!) pontot szórt, amelynek felét a büntetővonalról érte el, hibátlan koncentrációval. A Heat védelme semmit sem tudott kezdeni a szupertörpével, aki sorra harcolta ki a személyi hibákat, ráadásul védekezésben is remekelt, 180 centi alatti „magasságával" 4 lepattanót is megszerzett 4 labdalopás és 5 gólpassz mellett.

A hollywoodi forgatókönyvbe beleírták az egykori Miami-játékost, Dorell Wrightot is, aki az elmúlt idényben az év egyik felfedezettjeként tündökölt, de ebben a szezonban nagyon nem ment neki eddig Mark Jackson, az új vezetőedző rendszerében. Miután az eddigi találkozókon összesen 3 triplát értékesített, most 11 távoli kísérletéből 6-ot váltott pontokra, összesen 20 ponttal terhelte meg az ellenfél kosarát, ráadásul 10 lepattanót is leszedett.

A negyedik negyedben teljesen leblokkolt a Heat, a vendégek hibáit nagyon szépen ki tudta használni a Warriors, és végül éppen az említett Wright triplájával egyenlített. Az ellentámadásnál hibázott a floridai klub, majd a szintén 20 pont felett termelő Monta Ellis elpuskázta az utolsó dobás lehetőségét – de annyira, hogy mezőnykísérletig sem jutott el a védők gyűrűjében, így jöhetett a ráadás!

Az extra percek hasonlóan változatos játékot hoztak, mint a rendes játékidő, itt is hátrányból indult a Golden State, de végül célba ért, mivel a 48 percet pályán töltő Wade többször is dobást rontott a hajrában, majd az egyébként ezúttal is extrát hozó LeBron James is kihagyta a potenciális egyenlítő kosarat a sarokból. Hatalmas győzelmet aratott a nyugati kiscsapat, amely a szezonban már a harmadik nagynevű keleti élgárdát kapta el a Chicago Bulls és a New York Knicks után.

A Warriors legjobb dobói: N. Robinson 24, Ellis 22, D. Lee, D. Wright 20-20 pont

A Heat legjobb dobói: Wade 34, James 26, Bosh 16

MEMPHIS GRIZZLIES–OKLAHOMA CITY THUNDER 95–100

Russell Westbrookban óriási volt a bizonyítási vágy, a legutóbbi playoffban ugyanis éppen a Memphis ellen betlizett több mérkőzésen is, és emlékezetes bakijai voltak, amit edzője, Scott Brooks sem igazán tolerált. Ennek tetejébe a két gárda idei első találkozóján 13-ból 0-s mezőnymutatót hozott össze az energiabomba, rengetegen mondtak ekkor ítéletet a Thunder második számú üdvöskéje felett. Hogy jól tették-e, azt ma még nem tudjuk, de az biztos, hogy ez alkalommal a másik végletet láthattuk.

Westbrook egy végig kiegyenlített mérkőzés igazi hőse lett, elsősorban azzal, hogy ment előre, mint a gép, és mindezt úgy tette, hogy közben nem követte el azokat hibákat, amelyek miatt számtalan szakíró szerint esett szinteket a világbajnok kisember. 30 pontot szórt 20-ból 12 mezőnykísérletet értékesítve, lekapott 6 lepattanót, és még 4 gólpassz is elfért a rengeteg vállalás mellett. Ha már a hibáknál tartunk, az ő játékstílusával és megfontoltságával a mindössze 3 eladott labda egyenesen kiemelkedő produkció, igaz, a 10-ből 6-os büntetőarány nem a legszebb, de ebben általában jól muzsikál.

A Grizzlies legjobb dobói: M. Gasol 20, Gay 16, Conley 15

A Thunder legjobb dobói: Westbrook 30, Durant 22, Sefolosha 12

PLUSZ-MÍNUSZ

A nap hőse: Nate Robinson – a szupertörpét lehet szeretni vagy utálni, annyi biztos, hogy miután az előző idényben teljes mértékben kikerült a köztudatból, most meccset nyert annak a csapatnak, amely egyedüliként bízott benne – ezt ráadásul a liga egyik, ha nem a legjobb klubja ellen tette.

A nap lúzere: A Miami Heat – nagy Jameséken a nyomás, szó se róla, de ezen az estén megint azt a Miamit láttuk, amely az előző alapszakaszban számos hasonló mérkőzést bukott el. Most 17 pontos előnyről sikerült kikapni a Nyugati konferencia egyik, ha nem a leggyengébb gárdájának otthonában.

LOS ANGELES LAKERS–PHOENIX SUNS 99–83

Kobe Bryant fantasztikus, 48 pontos idénycsúccsal vezette győzelemre a Lakerst hazai pályán a jól kezdő Sunsszal szemben. Az arizonaiak remekül kezdtek, de egy 10–0-s rohanással magához vette a vezetést a Los Angeles-i alakulat, s nem is akarta már kiengedni a kezéből. A csúnyán kinéző csuklósérüléssel játszó Bryant 31 mezőnydobást vállalt el, 18 ezek közül a gyűrűben landolt, igaz, triplából egyszer sem talált be. A büntetővonalra 13 alkalommal állhatott oda dobni, és csupán egyszer remegett meg a keze. Pau Gasol egy 16 pontos, 12 lepattanós dupla duplával ugyan besegített, de ez a találkozó szinte teljes mértékben a ligatörténeti csúcsokat ostromló dobógépről szólt. Ami viszont nem hétköznapi, az a csapatszinten kiosztott 27 gólpassz – nem egy, a „one man show-k" esetében jellemző statisztikai adat. A vendégeknél igazán kiemelkedő egyéni teljesítmény nem akadt, bár Marcin Gortat egyre inkább játékba lendül.

A Lakers legjobb dobói: Bryant 48, P. Gasol 16, Bynum 12

A Suns legjobb dobói: Frye 17, Gortat 16, Nash 13

MINNESOTA TIMBERWOLVES–CHICAGO BULLS 100–111

Viszonylag sima, mégis elképesztően fordulatos mérkőzést vívott egymással a két gárda. A Bulls hazai pályán rendre 70 pont alatt tartja aktuális ellenfeleit, idegenben viszont egészen másfajta játékstílussal nyerik meg a meccseiket Tom Thibodeau fiai. Az első negyed 33–17-es vendég vezetése után nem sokan gondolták volna, hogy ebből még derbi lesz, de aztán beindult Ricky Rubio, és a 13 pontot, illetve 12 gólpasszt érő produkciójával alaposan szétszedte a liga egyik legjobb védelmét. Ráadásul a másik irányító, Luke Ridnour is becsülettel termelt, a kezdőből sokak által a spanyol ifjonc javára kiűzendő játékmester 22-t szórt, nagy szerepe volt a második-harmadik negyedben produkált feltámadásnak, amit végül nem sikerült teljessé tenniük Rick Adelman mester legényeinek.

A Chicagót most is Derrick Rose mentette meg, a legutóbbi alapszakasz-MVP 31 pontot szórt és 11 gólpasszt osztott ki, illetve 4 nagyon fontos triplát vert be, az egyiket az abszolút végjátékra tartogatta. Mellette Ronnie Brewernek is volt egy hasonlóan értékes távolija, a korábban teljesen fakezűnek tartott, csak a védekezésre használt hátvéd-bedobó 17-et vágott, s a Bulls harmadik legeredményesebbje lett ezzel. Nem szóltunk még a második helyezettről, a 21 egységig jutó Luol Dengről, aki 21 pontja mellett 11 lepattanót is letépett, és nagyot játszott védekezésben is.

A Timberwolves legjobb dobói: Love 20, Randolph 18, Rubio 13

A Bulls legjobb dobói: Rose 31, Deng 21, Brewer 17

PORTLAND TRAILBLAZERS–LOS ANGELES CLIPPERS 105–97

Visszavágott bő egy héttel ezelőtti idegenbeli vereségéért a Clippersnek Nate McMillan legénysége. A Rose Garden továbbra is bevehetetlen várként áll a vendégek számára, a Blazers hihetetlen meggyőző produkciókat hoz estéről estére hazai pályán. Ezúttal sikerült a Griffin, Paul, Billups trió mindhárom tagját egyenként 20 pont alatt tartani, de a kulcs nem ez volt, hanem a portlandi kezdőötös nagyon magas szintű teljesítménye. Az első negyedben még a saját játékát játszhatta a Clippers, de a második játékrésztől kezdve a 20 pontos Gerald Wallace és társai nem hagytak elég teret a Los Angeles-ieknek a kibontakozásra.

A Blazers legjobb dobói: G. Wallace 20, Aldridge 18, Matthews 18, Felton 17, Camby 12

A Clippers legjobb dobói: C. Butler 20, Billups 19, Griffin 18, Mo Williams 14

MILWAUKEE BUCKS–SAN ANTONIO SPURS 106–103

Nagyon nagy meccset játszott egymással a Bucks és a Spurs Milwaukee-ban, ahol végül egy dobáson múlt a győzelem sorsa. A vendégek kezdetben látszólag zavartalanul vezettek, de a második negyed közepén jött a ritmusváltás a hazaiaknál, az idei legjobbját nyújtó egykori San Antonio-játékos, Stephen Jackson 34 pontot szórt régi társai ellen, tette mindezt kiváló dobószázalék (17-ből 12 mezőny, 4-ből 3 tripla) és 8 gólpassz kísérletében. Ha minden este tudásának megfelelően teljesítene a balhés múltú hátvéd-bedobó...

Természetesen ő egyedül kevés lett volna egy ilyen szép sikerhez, a korábban személyes okok miatt távollevő Andrew Bogut ma visszatért a Buckshoz, ha már Milwaukee-ban járt az ausztrál kitérő után, akkor egy 14 pontos, 11 lepattanós dupla duplát is összehozott, valamint ő dobta Tim Duncanről lefordulva a győzelemmel felérő kosarat a végjátékban. A 15-öt szóró, 11 gólpasszt kiosztó Brandon Jennings is közel tökéletes estén van túl, a hajrában neki is volt két felejthetetlen találata, az egyiket ő is Duncan felett, gyönyörűen kivezetve pöttyintette a gyűrűbe. A sornak nincs vége, Carlos Delfino és az ő 18 pontja is nagyon kellett, az argentin játékos 6-ból 4 triplát értékesített az egyéni idénycsúcs részeként.

A Bucks legjobb dobói: S. Jackson 34, Delfino 18, Jennings 15

A Spurs legjobb dobói: Parker 22, Duncan 20, Leonard 19

PHILADELPHIA 76ERS–SACRAMENTO KINGS 112–85

Ez a mérkőzés nagyon jól mutatta, hogy mi a különbség két hasonló korú és képességű játékosokból álló gárda közt, ahol az egyiknél van koncepció a csapatszervezést tekintve, illetve ül egy olyan edző a kispadon, aki érti a dolgát és megtalálja a hangot a fiatalokkal, a másik oldalon pedig ez utóbbi két tényező tökéletesen hiányzik. Ha ehhez hozzáadjuk a hazai pálya előnyét, és levonjuk két kezdőjátékos (Chuck Hayes és Marcus Thornton) sérülés miatti hiányzását, akkor megkapjuk a 112–85-ös végeredményt, no meg azt a mutatott játékot, amit láttunk ma a Philadelphiától és a Sacramentótól.

A 76ers legjobb dobói: Brand 21, Holiday 17, Turner 16, L. Williams 15

A Kings legjobb dobói: Cousins 17, T. Evans 15, Thompson 13

WASHINGTON WIZARDS–TORONTO RAPTORS 93–78

Megszületett a fővárosiak első győzelme, nincs már nyeretlen a 30 csapatos mezőnyben, a Washington nagyon magabiztosan, végig vezetve győzte le a Torontót, miután 8 verséggel kezdte az idényt. Ami érdekesség, hogy a minap edzésen verekedő, Sam Casselnek, a másodedzőnek nekiugró Rashard Lewis végül csereként pályára került, s ha már megkapta a bizalmat, akkor a legnagyobb szeletet vállalta a győzelmi „tortából". 15 pontjával a hazaiak legeredményesebbje volt, mellette Nick Young is éppen ennyit szerzett, de ki kell emelnünk az éppen Lewis posztján játszó két újoncot, a kezdőcsapat tagjaként 9 pontot és 9 lepattanót szerző Chris Singletont, illetve a sérülése után második NBA-mérkőzését játszó Jan Veselyt, aki 5 labdát csent el a gyengélkedő Raptorstól.

A Wizards legjobb dobói: Lewis 15, N. Young 15, Crawford 11

A Raptors legjobb dobói: Bargnani 22, Barbosa 12, DeRozan 11

CHARLOTTE BOBCATS–HOUSTON ROCKETS 70–82

Eddig nagyon nem ment idegenben a Houstonnak, a Bobcats pedig otthon játszott, illetve nyert több jó meccset – most fordult a kocka, a texasiak simán diadalmaskodtak Charlotte-ban. Kyle Lowry kétmérkőzésnyi kényszerpihenő után újra pályára léphetett, de látszott rajta, hogy van, ami elvonja a figyelmét, de így is hasznossá tudta tenni magát, a 11 lepattanó, 8 gólpassz, 2 szerzett labda, 2 blokk számsor akkor is dicséretes, ha mellette csupán 6 pontot szerzett és ugyanennyi labdát is eladott. A hős viszont az immáron kezdőként számításba vett újonc, Chandler Parsons lett, aki 20 pontot és 7 lepattanót tett be a közösbe, Kevin McHale mester tehát rövidtávon biztosan jól döntött azzal, hogy őt nevezte az első ötösbe hasonmása, Chase Budinger helyett.

A Bobcats legjobb dobói: Mullens 15, Henderson 12, Augustin 11

A Rockets legjobb dobói: Parsons 20, Martin 17, J. Hill 12

DETROIT PISTONS–DALLAS MAVERICKS 86–100

Ahogy azt várni lehetett, a címvédő Mavericks még Jason Kidd távollétében is nagyon könnyedén intézte el a Detroitot. A hazaiaknál is volt két fontos hiányzó, Rodney Stuckey és Charlie Villanueva továbbra is civilben kénytelen szurkolni a társaknak. A dallasiak takaréklángon égve nyújtottak megsüvegelendő csapatteljesítményt, hiszen 9 emberük jutott el legalább 6 dobott pontig, és senki sem lépte át a 18 egységet, Dirk Nowitzki éppen ennyivel lett a vendégek legeredményesebbje. A Kidd helyén kezdő Delonte West 10 gólpassza és 5 szerzett labdája mindenképp említendő, ahogy a túloldalon a cseréből érkező Will Bynum 20 pontos estéje is.

A Pistons legjobb dobói: W. Bynum 20, Knight 12, B. Gordon 11

A Mavericks legjobb dobói: Nowitzki 18, Marion 14, V. Carter 11

UTAH JAZZ–CLEVELAND CAVALIERS 113–105

Jó kis meccset játszott egymással két olyan gárda, amely rengeteg dologban hasonlít egymásra. Miután az Al Jefferson, Paul Millsap párost ki akarták űzni a Jazz kezdőjéből a Salt Lake City-beli vezetők, most nagy köszönömöt mondhatnának a mindig hatékonyan produkáló magasemberduónak. A center 30 ponttal és 12 lepattanóval vezette győzelemre övéit a keleti kiscsapat ellen, ráadásul a 17-ből értékesített 13 mezőnykosár elképesztően jó mutatónak minősül. A legnagyobb segítője éppen Millsap volt, aki kipontozódása miatt csak 26 percen keresztül lehetett a vendéglátók segítségére, de ennyi is elég volt neki, hogy eljusson 19 egységig.

A Jazz legjobb dobói: A. Jefferson 30, Millsap 19, J. Howard 17

A Cavaliers legjobb dobói: Jamison 22, Irving 20, Varejao, Sessions 12-12

A JÁTÉKNAP TÍZ LEGSZEBB JELENETE
NBA
ALAPSZAKASZ, 17. JÁTÉKNAP
Los Angeles Lakers–Phoenix Suns 99–83
Utah Jazz–Cleveland Cavaliers 113–105
Detroit Pistons–Dallas Mavericks 86–100
Golden State Warriors–Miami Heat 111–106
Charlotte Bobcats–Houston Rockets 70–82
Milwaukee Bucks–San Antonio Spurs 106–103
Portland TrailBlazers–Los Angeles Clippers 105–97
Washington Wizards–Toronto Raptors 93–78
Philadelphia 76ers–Sacramento Kings 112–85
Minnesota Timberwolves–Chicago Bulls 100–111
Memphis Grizzlies–Oklahoma City Thunder 95–100
A FŐCSOPORTOK ÁLLÁSA
M Gy V % Div. Konf. U10 Sor.
Keleti főcsoport
1. Chicago 11 9 2 81.8 2–0 4–1 8–2 Ny2
2. Miami 10 8 2 80.0 3–1 6–1 8–2 V1
3. Philadelphia 9 7 2 77.8 1–0 3–0 7–2 Ny6
4. Atlanta 10 7 3 70.0 3–1 7–2 7–3 Ny3
5. Indiana 9 6 3 66.7 2–1 6–3 6–3 V1
6. Orlando 9 6 3 66.7 2–0 4–2 6–3 Ny1
7. New York 9 5 4 55.6 1–1 4–2 5–4 Ny3
8. Boston 8 4 4 50.0 1–1 4–3 4–4 V1
9. Cleveland 9 4 5 44.4 1–1 3–3 4–5 V2
10. Toronto 10 4 6 40.0 1–2 3–5 4–6 V1
11. Milwaukee 9 3 6 33.3 0–0 1–1 3–6 Ny1
12. Detroit 10 2 8 20.0 1–4 2–7 2–8 V5
13. Charlotte 10 2 8 20.0 0–4 2–7 2–8 V4
14. New Jersey 10 2 8 20.0 1–1 2–8 2–8 V2
15. Washington 9 1 8 11.1 0–2 1–7 1–8 Ny1
Nyugati főcsoport
1. Oklahoma City 11 9 2 81.8 1–1 8–2 8–2 Ny4
2. Portland 9 7 2 77.8 2–0 5–2 7–2 Ny2
3. LA Lakers 11 7 4 63.6 2–1 6–3 7–3 Ny3
4. San Antonio 10 6 4 60.0 2–1 6–3 6–4 V2
5. Utah 9 6 3 66.7 0–1 3–3 6–3 Ny5
6. Denver 10 6 4 60.0 1–1 5–4 6–4 V2
7. LA Clippers 7 4 3 57.1 1–0 3–2 4–3 V1
8. Dallas 10 5 5 50.0 1–1 3–4 5–5 Ny2
9. Phoenix 9 4 5 44.4 1–1 3–4 4–5 V1
10. Memphis 9 3 6 33.3 1–1 3–5 3–6 V3
11. Houston 9 3 6 33.3 1–1 1–5 3–6 Ny1
12. New Orleans 9 3 6 33.3 0–1 2–5 3–6 Ny1
13. Golden State 9 3 6 33.3 0–3 0–5 3–6 Ny1
14. Minnesota 10 3 7 30.0 0–1 2–2 3–7 V2
15. Sacramento 10 3 7 30.0 1–0 2–3 3–7 V2
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik