A még mindig csak 18 esztendős Zion Williamson kölyökkorában több sportágba is belekóstolt: baseballozott, majd kipróbálta a labdarúgást, hogy aztán amerikai futballozzon egy kicsit, ám hamar eldöntötte, hogy őt bizony a kosárlabda érdekli.
A gimnázium elején jókorát nőtt, s 14 évesen már 191 centiméter magas volt, másfél évvel később pedig elérte a két métert is – Williamson a legfrissebb adatok szerint 201 centiméter, emellett ráadásul 285 fontot, vagyis 129 kilogrammot nyom!
Ám ami igazán kiemeli őt mindenki közül, az elképesztő atletikussága. A fent említett paraméterek mellett azt hinnénk, hogy egy lomha és lassú emberről van szó, de Williamson meghökkentő dolgokra képes: hol arról tesz tanúbizonyságot, milyen erős, hol a gyorsaságát kamatoztatja, hol pedig azt látjuk, milyen távolra vagy magasra képes ugrani.
Williamson egyik zsákolása a gimnáziumból
Annak ellenére, hogy Williamson először az elképesztő zsákolásaival került előtérbe, az amerikai edzőlegenda, a jelenleg Duke Egyetemen tevékenykedő Mike Krzyzewski olyan áhítattal figyelte a srácot, hogy Williamson gimnáziumi felmérő napjára egy egész egyetemi sleppel utazott oda annak érdekében, hogy meggyőzze a tehetséget arról, hogy a Duke-on folytassa a tanulmányait.
Noha több mint harminc iskola ajánlott neki ösztöndíjat, a végén Krzyzewski örülhetett, Williamson a Duke-ra ment, ráadásul kifejezetten jót tett a játékának, hogy egy ilyen elismert szakemberrel dolgozhatott együtt, Williamson Krzyzewski keze alatt kis túlzással tökéletesre lett „gyúrva”.
S hogy tényleg érezzük, Williamson milyen brutális fizikai adottságokkal rendelkezik, a fiú nem sokkal az egyetemre érkezés után megdöntötte az iskolai rekordot az egyik kategóriában – a felmérőn a súlypontemelkedése több mint 114 centiméter volt, amivel ha az örökranglistát nézzük, akkor Williamson ott lenne az NBA történetének tíz legmagasabbra ugró játékosa között.
Egy kis összehasonlítás: a sportág legnagyobb alakja, Michael Jordan a North Carolinán mindössze két és fél centiméterrel ugrott jobbat Williamsonnál, mielőtt elment volna az NBA-be.
A büntetővonalról is megy
És hogy mit is jelent Zion Williamson neve 2018 közepe óta? Ez a fiú olyannyira a középpontba került Amerikában, hogy egy rossz lépése után a világ egyik vezető sportszergyártó cége, a Nike néhány óra alatt több mint egymilliárd dolláros buktát könyvelhetett el!
Történt ugyanis, hogy Williamson idén februárban, a North Carolina elleni szuperrangadón megcsúszott, miután az egyik lépésnél a cipője egyszer csak ketté szakadt a bal lábfején. Williamson lent maradt, végül aztán nagy fájdalmak közepette, a térdét fogva elhagyta a pályát. Miközben egész Amerika némán figyelte a történteket, s azon morgott, mégis hogyan történhet meg, hogy egy cipő játék közben a darabjaira szakad, a Nike részvényei szépen elkezdtek zuhanni, mert hát Williamsonnál történetesen az egyik Nike-csuka mondta be az unalmast.
Noha hamar kiderült, hogy Zion sérülése szerencsére nem súlyos, a Nike nagyon megsínylette a dolgot, főleg úgy, hogy az egész egy kiemelt figyelemmel kísért találkozón történt meg. Hiába jött rögtön a magyarázkodás a cégtől, az már senkit sem érdekelt, a végeredmény pedig csúnya lett: a jelentések szerint a Nike részvényei fél nap alatt 1.7 százalékot estek, ami a cégnek összesen 1.1 milliárd dolláros veszteséget jelentett. Ezt persze a rivális gyártók nagy mosoly közepette nézték végig, ugyanis amíg a Nike óriásit bukott, addig például az Under Armour részvényei egy százalékkal emelkedtek.
Sokan óva intették Williamsont attól, hogy visszatérjen a 2018–2019-es idény végére, mondván, ne kockáztasson, ő azonban rövid kihagyás után újra játékba lendült, igaz, a bajnoki címet a várakozások ellenére nem sikerült megnyernie a több egyetemi sztárt is felsorakoztató Duke-kal. A májusi draftsorsolás óriási médiafigyelmet kapott, tekintve, hogy aki megkaparintja az 1/1-es választási cetlit, az viheti el azt a srácot, akihez hasonló tehetséget Michael Jordan óta nem látott Amerika.
Nem kis meglepetésre a New Orleans Pelicans örülhetett az esemény végén, amely épp néhány napja passzolta el legjobbját, Anthony Davist a Lakershez, az érte kapott fiatalokból és pickekből pedig hamar ütös csapatot rakhat össze.
A Los Angeles az 1/4-es választási jogát, illetve további két, jövőbeli első körös cetlit, valamint a 2016-os játékosbörzén 1/2-es Brandon Ingramet, a 2017-ben 1/2-es Lonzo Ballt és Josh Hartot adja oda Davisért a New Orleansnak, amint a csere hivatalossá válik.
Mikor kiderült, hogy a nem épp sikeres NOLA-é lesz az 1/1-es cetli, sokan úgy gondolták, Williamson inkább visszamegy az egyetemre még egy évre, ám a szupertehetség mostohaapja gyorsan eloszlatta a kételyeket: fia szívesen játszana a Pelicansnél, ott lesz a drafton és alig várja, hogy pályára lépjen a profik között, nem számít, melyik együttesnél teszi meg mindezt.
A New Orleans pedig szintén leszögezte, ha törik, ha szakad, Williamson lesz az 1/1, teljesen mindegy, ki mit mond, ha pedig a játékos nem akarna a csapatnál lenni, az sem számít, mindenképp őt viszi el a vezetőség, maximum jó drágán elcserélik a draft után.
Zion Williamson tíz legnagyobb játéka az egyetemről
Hamarosan tehát kiderül, Zion Williamson tényleg annyira jó-e, mint a szakértők mondják, s hogy beváltja-e a hozzá fűzött reményeket, amelyek igen nagyok: a következő Michael Jordannek lenni.