Detroit Pistons–Cleveland Cavaliers 106–103
A Pistonsé lett az utolsó perc. A Garland-LeVert páros nélküli Cleveland nem találta a ritmust támadásban és a szokásos problémával szembesült: igazi playmaker nélkül nehezen tudta működésre bírni a szerkezetét. Rajon Rondóra nagy szerep hárult, de sokat hibázott (12 pont, 9 gólpassz, 6 eladott labda, vele –15-ben voltak) és Brandon Goodwin sem hozott igazi megváltást, így kicsit akadozott a gépezet támadásban. A hat ponttal nyert első negyed után nem is tudták ráerőltetni akaratukat jóval alacsonyabban jegyzett ellenfelükre és végig szorosan alakult a küzdelem, mindkét fél meglógott egyszer 10-11 ponttal, de 102–91-ről éppen a hajrában jött vissza a Cavs. Lauri Markkanen két büntetője után aztán 102–103-ról indult az utolsó perc, de a clutch játékokat most a magukat a legjobbkor összeszedő hazaiak csinálták meg: Cade Cunningham bedobott két büntetőt, Jarrett Allen hibázott, majd Cunningham megint betalált kétszer a vonalról, a Cavs pedig három triplát is elengedett az utolsó támadásából, de mindegyik kimaradt – az utolsó, Goodwiné teljesen üres volt, de az sem talált utat a gyűrűbe. Így a legfontosabb pillanatokban pontosabb, higgadtabb Detroit bravúrt mutatott be, míg a Cleveland visszaesett a keleti ötödik helyre.
Gyengén dobva is nyert a Pistons. Alig lépte át a 40 százalékos mezőnymutatót a hazai csapat, de több mint 22 százalékkal jobban büntetőzött, közel kétszer annyi támadópattanót szedett le és kevesebb labdát adott el, mint ellenfele, így ezzel bőven ellensúlyozta a gondjait. A tíz pályára lépő játékosból hatan is kétszámjegyűt dobtak a vendéglátónál úgy, hogy Saddiq Bey ezúttal betlizett és egyetlen kosarat tudott a gyűrűbe küldeni, egyénileg pedig talán Diallót (21 pont, 3/3 tripla) és az említett Cunninghamet (17 pont, 6 lepattanó, 6 gólpassz) érdemes leginkább kiemelni. A Cavsnél a visszatérő Lauri Markkanen volt a legjobb (22 pont, 10 kiharcolt büntető 28 perc alatt) és bár náluk is hatan dobtak kétszámjegyűt, de mégsem működött a rendszer – következőleg a Washington ellen lehet javítani.
A Pistons legjobb dobói: Diallo 21/9, Cunningham 17, Grant 16/6, Bagley 16
A Cavaliers legjobb dobói: Markkanen 22/6, Goodwin 15/6, Mobley 12, Rondo 12/6
Brooklyn Nets–Boston Celtics 106–129
Nem volt kérdés. A szünet és az azt megelőző, Detroit elleni betli sem fogta ki a szelet az addig száguldó Boston vitorláiból, Ime Udoka csapata pedig ezúttal könnyedén érvényesítette a papírformát. A vendégek Jayson Tatum (30 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz, 4/9 tripla) vezetésével már az első negyedben tíz pont feletti előnyt építettek fel, a nagyszünetben tizenöttel vezettek, a harmadik játékrész során pedig húsz egységet is elkerülő fórt halmoztak fel – nem adtak esélyt a Brooklynnak, könnyedén hozták az idegenbeli kötelezőt. Tatum mellett 33 ponttal és 12 gólpasszal szólt hozzá a Brown-Smart páros (Smart 5/6 triplát dobott be), Horford és Robert Williams III dupla-duplázott, de a padról is volt segítség, White és Grant Williams is elérte a tízpontos határt. Csapatszinten 54 százalékos mezőnymutatóval és 40 százalék feletti triplázással zártak, 23 pontot szórtak gyorsindításból, azt csináltak, amit csak akartak, így az újabb sikerükkel egyetlen meccsre megközelítették a tabellán a Clevelandet.
Egyelőre ennyit tud a Nets. Sem Kevin Durant, sem Kyrie Irving, sem Joe Harris, sem Ben Simmons, sem a frissen igazolt Goran Dragic nem állt még rendelkezésre a Brooklynnál, a hazaiak pedig egyáltalán nem találtak ellenszert a Boston játékára. A Netsnél elsősorban védekezésben nem volt válasz, csak nyomozták a labdát a hazaiak az agresszívebb, gyorsabb, határozottabb Celticsszel szemben, a túloldalon pedig szintén nem teljesítették felül az elvárásokat – Seth Curry ugyan dobott 22 pontot, de csapatszinten alig 40 százalék felett céloztak mezőnyből és 24 százalékkal tripláztak. Jelenleg nincsenek egy súlycsoportban a felek, ez pedig egy másodpercig sem volt kérdéses a pályán, egy pillanatra sem vezettek Drummondék és nem volt esélyük a bravúrra – nyolcadikak Keleten és egyre csak nő a hátrányuk a Raptorsszal, illetve éppen a Bostonnal szemben.
A Nets legjobb dobói: Curry 22/6, B. Brown 15/3, Edwards 13/9
A Celtics legjobb dobói: Tatum 30/12, J. Brown 18/3, Smart 15/15
Chicago Bulls–Atlanta Hawks 112–108
DeRozan ott folytatja, ahol abbahagyta. A szünet előtti hetekben egészen döbbenetes formát futott DeMar DeRozan, ezen az estén pedig pontosan ott folytatta, ahol az All-Start megelőzően abbahagyta. A Chicago vezére sorozatban nyolcadszor is eljutott legalább 35 pontig legalább 50 százalékos mezőnymutatóval, ami elképesztő adat, ezen az estén 37 egységet termelt 15/21 jó dobással, egészen gyilkos stílusban. Ráadásul a hajrában is ő volt a mérleg nyelve, az egálról induló negyedik negyedben egymaga 12 pontot dobott és ebből ötöt az utolsó percben tett hozzá: 108–105-ös hátrányban bevert egy clutch tempót, majd Ado Dosunmu blokkja után szintén ő következett és faulttal együtt küldte a gyűrűbe a következő dobását. Ezzel 15 másodperccel a vége előtt a Chicago átvette a vezetést, Bogdan Bogdanovics választriplája kimaradt, így Javonte Green két büntetője beállíthatta a végeredményt – DeRozannak már csak egy 30 pontos meccsre van szüksége ahhoz, hogy beállítsa Michael Jordan sorozatban tíz ilyen mérkőzést számláló Bulls-rekordját, erre a Memphis elleni rangadón kerülhet sor.
Tartotta magát a Hawks. Tizenegy pontnál nagyobb hátrányban egyszer sem volt az Atlanta és a vendégek éppen a legjobbkor, az utolsó percre tudták az addigi legnagyobb, hárompontos előnyüket összehozni. A legfontosabb pillanatokban azonban egyrészt elöl hibáztak, másrészt DeRozannal nem tudtak mit kezdeni, így hiába a nagy küzdelem, mégis vereség lett a vége - pedig nyerték a lepattanózást, győztek a festékben és 30 százalék alatt tartották a Chicagót távolról. A vendégeknél Bogdan Bogdanovics (27 pont, 5/12 tripla) és a továbbra is sérült Collins helyén kezdő Danilo Gallinari (26 pont, 9 lepattanó) villogott igazán, Trae Young dobásait elvette a Bulls perimétere (14 pont, 3/17 mezőnyből, 10 gólpassz) és bár Clint Capela masszív dupla-duplát hozott (14 pont, 17 lepattanó), de az irányító jó játéka nagyon hiányzott nekik. A Chicagónál DeRozan mellett Zach LaVine 20 pontja és Nik Vucsevics dupla-duplája emelhető ki, így ők sorozatban hatodszor nyertek és fél meccs előnnyel vezetik Keletet.
A Bulls legjobb dobói: DeRozan 37/6, LaVine 20/6, Vucsevics 12, Dosunmu 12/6
A Hawks legjobb dobói: Bogdanovics 27/15, Gallinari 26/6, Capela 14, Young 14
Minnesota Timberwolves–Memphis Grizzlies 119–114
Russell óriási utolsó negyedével nyert a Minnesota. A meccs nagyobb részében hátrányban volt a Wolves, a tíz ponttal elvesztett első negyed után próbált kapaszkodni a gárda és ezt nem is csinálta rosszul, mert a harmadik negyedben már át tudta venni a vezetést – egypontos előnnyel várhatta az utolsó felvonást. Addig Anthony Edwards betlizett és D'Angelo Russell sem volt extra, Karl-Anthony Towns és Malik Beasley játéka, valamint a váratlanul hatékony védekezés miatt tudott partiban lenni a gárda, a záró etapra viszont megtáltosodott Russell: a hátvéd egymaga 23 pontot dobott csak ekkor (összesen 37-tel zárt), szűk másfél perccel az órán egy nagy hármassal megszerezte a vezetést csapatának, a Grizzlies pedig erre már nem tudott válaszolni. A hátralévő időben Towns osztott ki egy clutch blokkot, Desmond Bane kihagyott egy hármast, majd öt másodpercnél Ja Morant triplája is kimaradt, jól védekezett a Minnesota – végül Jalen McDaniels büntetői állították be a végeredményt 1.7 másodpercnél. Russell végül 13/21 jó dobással és 9 gólpasszal vezette győzelemre csapatát, mellette Towns (22 pont, 11 lepattanó, 3 blokk) és Beasley (18 perc, 5/7 tripla) is dicsérhető, a csapat pedig azt is elbírta a ligaharmadik ellen, hogy Edwards 1/11-es mezőnymutatóval zárt...
Morantnek nem ment. Elsősorban a védekezés jelentett gondot a Grizzlies számára, nem tudták megállítani az egyébként magához képest egyáltalán nem extra Minnesotát, de mindezt tetézte, hogy Ja Morant is rossz játékkal tért vissza a szünetről. A vendégek vezére csak 7/25-öt szenvedett össze mezőnyből, nem ültek a triplái, de szervezni sem tudott, négy gólpasszára három eladott labda jutott – ráadásul a legvégén is a kezében maradt az egyenlítés, most nem talált megoldást a Wolves védekezésére. Mellette Desmond Bane 5/15-öt, Jaren Jackson Jr. pedig 6/15-öt hajított, így nem meglepő, hogy végül 40 százalék alatt maradt mezőnyből a Memphis, a triplákat pedig 30 százalék alatt dobta – hiába a 26 (!) támadópattanó és a gyorsindításból aratott 14–3-as győzelem, ezúttal ez sem volt elég. A hajrában nagyon kellett volna egy biztos kéz a clutch dobásokhoz, a kulcsemberek azonban mind hibáztak a legfontosabb pillanatokban, úgyhogy megvan az idei 20. vereségük, bár így is őrzik harmadik helyüket a tabellán - most pedig Chicagóba mennek rangadózni.
A Timberwolves legjobb dobói: Russell 37/9, Towns 22/6, Beasley 17/15
A Grizzlies legjobb dobói: Williams 21/9, Jackson Jr. 21, Morant 20
Oklahoma City Thunder–Phoenix Suns 104–124
Paul nélkül sem hibázott a Suns. Idén először kellett Chris Paul nélkül kiállnia a ligaelsőnek, de Monty Williams csapata összességében jól kezelte a feladatot. A vendégek domináltak az első negyedben és 31–14-re megnyerték azt, majd ugyan a második etapot leadták és csak három ponttal vezettek a nagyszünetben, de a fordulás után ismét felszívták magukat támadásban – 37 és 39 pontot dobtak a következő két negyedben és bár a harmadikban az OKC még tartotta magát, de az utolsóban kapituláltak a hazaiak. A Sunsnál Devin Booker (25 pont, 12 gólpassz, 6 labdaszerzés), Mikal Bridges és a kezdőbe kerülő Cam Johnson is elérte a 20 pontos határt, Jae Crowder négy labdát szerzett, a padról pedig a Holiday-Shamet-McGee trió jelentett komoly támogatást. Végül Paul nélkül is 50 százalék feletti mezőnymutatóig és 32 gólpasszig jutottak, az összképet nézve magabiztosan hozták a kötelező győzelmet, így sorozatban nyolcadik sikerüket aratták.
Gilgeous-Alexander visszatért. Egy hónap kihagyás után állt újra rendelkezésre a Thundernél Shai Gilgeous-Alexander és az irányító nem is okozott csalódást: rögtön egy 32 pontos meccsel tért vissza, 13/22 dobását a gyűrűbe küldte. Ugyan eladott hat labdát és ő sem tudta szervezni csapata játékát a Suns-védekezéssel szemben, de Lu Dort nélkül nem is volt reális, hogy igazán megszorongatják ellenfelüket – főleg a 19 százalékos triplázás nem fért bele, elsősorban ez okozta a vesztüket. A második-harmadik negyedben így is jók voltak, de ezúttal ennyi volt tőlük a maximum, a hajrában már nem volt ellenszerük, hiába szedték le a pályáról Deandre Aytont – nem tudták borítani a papírformát, úgyhogy már 40 vereség felett járnak.
A Thunder legjobb dobói: Gilgeous-Alexander 32/3, Giddey 15, Pokusevski 13/3
A Suns legjobb dobói: Booker 25/3, Johnson 21/12, Bridges 21/3
Portland Trail Blazers–Golden State Warriors 95–132
Nem bízta a véletlenre a Warriors. A szünet előtt nagyon döcögött a GSW szekere, míg a Blazers pont akkor kapta el a fonalat és váratlan sikerszériába kezdett, ezen a mérkőzésen viszont zongorázni lehetett a csapatok közötti különbséget. Az egálra hozott első negyed után a vendégek állva hagyták ellenfelüket, a nagyszünetben már 13 ponttal vezettek, a fordulás után pedig kiütötték a Portlandet: a harmadik negyed végén már a 30-at közelítette a különbség, eldőlt a meccs, Steve Kerr pedig hozta is a cseresort. A kezdőötös végül 15-27 percet játszott, Steph Curry folyamatosan dobatta a társakat (18 pont, 14 gólpassz 27 perc alatt), Klay Thompson 4/7 triplát szórt be, Jonathan Kuminga 12 büntetőt harcolt ki, a csapat pedig 50 százalék feletti mezőnymutatóval és 36 gólpasszal zárta az estét. A Blazersnél Anfernee Simons 24 pontját kiemelhetjük, de ezúttal az első negyedet követően nem volt közük az összecsapáshoz, bár tegyük hozzá, hogy nem sokkal a meccs előtt jelentették be, hogy Jusuf Nurkic négy hétre kidőlt egy sérüléssel – talán a csapatnál is megijedtek, hogy tankolás helyett elkezdtek nyerni... A Warriors mindenesetre gálázott, az utóbbi öt meccsen elszenvedett négy vereség után nagyon kellett is ez a gárdának, ráadásul a Memphis veresgét is ki tudták használni és megerősítették második helyüket az alapszakaszban.
A Trail Blazers legjobb dobói: Simons 24/12, Winslow 14/6, Hart 12, Williams 12/3
A Warriors legjobb dobói: Curry 18/6, Thompson 18/12, Kuminga 17/3
Sacramento Kings–Denver Nuggets 110–128
Hozta a kötelezőt a Denver. Idegenben is abszolút favorit volt ezen a mérkőzésen a Nuggets és Michael Malone alakulata összességében magabiztosan teljesítette is a feladatot. A vendégek tulajdonképpen végig vezettek, ugyan a tíz ponttal nyert első negyed után a Kings látótávolságon belül maradt, a második játékrészben egálkörüli eredménnyel haladtak a felek, majd amikor megint kilenc ponttal meglógott a Denver a fordulás után, még onnan is visszajöttek ötre a hazaiak. Az utolsó etapban aztán már nem volt pardon, „beszakadt” a Sacramento, a Nuggets két villámgyors triplával tíz pont feletti előnyt alakított ki, innentől pedig többször már nem torpant meg: a hátralévő időben vezetett 22-vel is, összességében 36–23-ra nyerte a játékrészt. A támadásban végig magabiztos denverieknél természetesen ismét Nikola Jokics volt a vezér, ő 25 ponttal, 12 lepattanóval, 9 gólpasszal és 4 labdaszerzéssel vezette győzelemre csapatát, de 31 ponttal, 11/17-es mezőnymutatóval Will Barton lett a legjobb dobó, sőt a 7/9-es mezőnymutatóval és 3/4 triplával jelentkező Monte Morris is könnyedén dobálta a kosarait. Csapatszinten 56 százalékos mezőnymutatóig, 43 százalékos triplázásig és 30 gólpasszig jutottak, nem okozott nekik gondot lebontani a Kings védekezését és bár hátul ők sem villogtak, de ez most belefért – egyetlen meccsre vannak a Mavstől és továbbra is menekülnek a Minnesota elől.
Sabonisnak jár a dicséret. Egyelőre nem panaszkodhatnak Sacramentóban a deadline-kor megszerzett Domantas Sabonisra, a magasember üzembiztosan hozza, amiért szerződtették, a csapat viszont kollektíven vele sem tudott előrelépni. Sabonis most 33 ponttal, 14 lepattanóval, 5 gólpasszal és 15/23 jó dobással lett a Kings legjobbja, messze kilógott a hazaiak közül felfelé, de védekezésben ő sem tudott segíteni és mivel rajta kívül maximum a 20 pontos De'Aaron Foxban volt valamennyi fantázia, így az sem volt opció, hogy dobópárbajban győzik le a Denvert. A második negyedet meg tudták nyomni és a harmadikban is próbáltak közel maradni, de nem tudták végig tartani a lépést, egyszerűen nem volt bennük elég tűzerő – három és fél meccsre vannak a playin-helyektől, ennél sokkal-sokkal többre lesz szükségük...
A Kings legjobb dobói: Sabonis 33/6, Fox 20/3, Barnes 14/3
A Nuggets legjobb dobói: Barton 31/9, Jokics 25/6, Morris 19/9
NBA
ALAPSZAKASZ
Detroit Pistons–Cleveland Cavaliers 106–103
Brooklyn Nets–Boston Celtics 106–129
Chicago Bulls–Atlanta Hawks 112–108
Minnesota Timberwolves–Memphis Grizzlies 119–114
Oklahoma City Thunder–Phoenix Suns 104–124
Portland Trail Blazers–Golden State Warriors 95–132
Sacramento Kings–Denver Nuggets 110–128