Fotó: Imago (archív)
Abramovics (jobbra) és tulajdonostársai az FA elnöke szerint nehéz helyzetbe hozhatják klubjaikat
Fotó: Imago (archív)
Abramovics (jobbra) és tulajdonostársai az FA elnöke szerint nehéz helyzetbe hozhatják klubjaikat
A LIVERPOOL ÉS A VÁLSÁG
Az egész világot sújtó pénzügyi válság miatt egyelőre felfüggesztették az új liverpooli futballaréna építésének előkészítését. Rick Parry, a Liverpool ügyvezetője elmondta, hogy a klub tulajdonosai megvárják, amíg rendeződnek a gazdasági viszonyok. „Egy 350 millió fontos beruházásról van szó, amely hosszú távon térül meg – mondta Parry. – Ebbe nem szabad meggondolatlanul belevágni.” Az eredeti ütemterv szerint 2011 augusztusában kellett volna átadni az új, 60 ezer néző befogadására alkalmas arénát.
A labdarúgás napjainkra üzletté vált. Ezt valószínűleg senki sem vitatná, főleg ha az angol élvonalbeli futballklubokra gondol. Emiatt viszont ne legyen kétségünk afelől sem, hogy az egész világot sújtó pénzügyi válság eléri e népszerű sportágat is.
David Triesman – aki korábban külügyminiszter volt, és jelenleg az FA elnöke – rendkívül ijesztő képet festett az angol egyletek helyzetéről. A vezető elmondta, a teljes szigetországi labdarúgásnak immár hárommilliárd fontra (961 milliárd forintra) tehető az adóssága.
Ennél talán még rémisztőbb, hogy ennek a hatalmas összegnek majdnem a harmadát a „négy nagy” klub hozta össze. A Manchester United, a Liverpool, a Chelsea és az Arsenal összesen 950 millió fonttal (305 milliárd forinttal) tartozik Triesman számításai szerint, miközben a csapatok játékosainak kifizetett bérek évről évre átlagosan tizenkét százalékkal nőnek.
„A legpontosabb becslések szerint a teljes angol labdarúgás immár hárommilliárd font tartozást halmozott fel – mondta Triesman a londoni konferencián. – Ezt a hatalmas „adóssághegyet” a világ különböző pontjairól érkező befektetők hozták össze, mivel sok klubnak van külföldi tulajdonosa, és számos együttes – a válság miatt nehéz helyzetbe kerülő – pénzügyi befektetőcsoport kezében van.”
BLATTER A MILLIÁRDOSOK ELLEN
„A probléma az, hogy az együttesek tulajdonosai nem kötődnek a csapatukhoz, legyen szó akár gazdag, akár kevésbé gazdag befektetőkről – mondta az FA elnöke. – Ahogy mindannyian tudjuk, a pénzügyi befektetések nagy veszélybe kerültek az utóbbi időben.”
Triesman azt is elárulta, hogy maga az angol szövetség is problémákkal küszködik, mivel 400 millió fontos (129 milliárd forintos) adóssága van az új Wembley Stadion megépítése kapcsán.
Úgy tűnik tehát, hogy az angol labdarúgás sem érinthetetlen, és akár a legnagyobb klubok, a világ legnépszerűbb csapatai is nagyon nehéz helyzetbe kerülhetnek a pénzügyi válság miatt.