Fotó: Imago (archív)
A sérült Trautmannt ápolják a Birmingham City elleni FA-kupa-döntőn
Fotó: Imago (archív)
A sérült Trautmannt ápolják a Birmingham City elleni FA-kupa-döntőn
Könnyen lehet, hogy hamarosan a nagy londoni színházakban is bemutatják Bill Cronshaw író Bert leszek (I’ll be Bert) című színdarabját, melynek az alapja minden idők legjobb Manchester City-kapusa, a német Bert Trautmann élettörténete.
„Hihetetlen, hogy a darabom egyre népszerűbb, és nem csak a City- vagy a futballrajongók szeretik” – nyilatkozta a színmű fogadtatásáról Bill Cronshaw.
GROSICS VOLT A PÉLDAKÉP
Trautmann Grosics Gyulától vett át több elemet is játékstílusába. A londoni 6:3-at nézve tűntek fel neki Grosics hatalmas, támadásokat segítő kidobásai, és rájött, hogy volt kézilabdázóként ez neki is nagyon fekszik. Lev Jasin, az egyetlen aranylabdás kapus szerint (saját magán kívül) Trautmann volt minden idők legjobb kapusa.
És hogy ki volt Bert, azaz Bernhard Carl Trautmann? Nos, a jelenleg Spanyolországban élő kiváló kapus története valóban a legregényesebbek közé tartozik a futballvilágban.
Az 1923-ban született Trautmann egy, a gazdasági válság miatt elszegényedett családban nőtt fel Brémában, és már nagyon fiatalon kitűnt a különböző labdajátékokban, de atlétikában is nyert helyi versenyeket. A második világháború kitörésekor műszerészsegédként dolgozott, majd 1941-ben a Luftwafféhoz került, előbb rádiósként, majd ejtőernyősnek képezték ki.
A keleti fronton kiváló harcossá vált (Vaskeresztet is kapott), majd nyugaton is harcolt, és szívósságára jellemző, hogy szovjet hadifogságból, valamint a francia ellenállóktól is meg tudott szökni. A háború végén brit fogolytáborba került, és a northwichi gyűjtőben kezdett komolyan foglalkozni a labdarúgással. Egy meccsen beállt a kapuba, és pályafutása további részében ott is maradt.
A BÜNTETŐÖLŐ
Trautmann káprázatos reflexekkel és megérzésekkel rendelkezett, és ez jól jött a tizenegyeseknél: karrierje során a neki rúgott büntetők 60 százalékát hárította! Ellenfelei szerint gyakorlatilag gondolatolvasó volt…
Az akkoriban egy farmon dolgozó Trautmann először az St. Helens Town kiscsapatában játszott, és hamarosan százak mentek ki a mérkőzéseire csak azért, hogy a kiváló képességű német kapust lássák. Egy ízben a St. Helens általában néhány százas szurkolótábora 9000 főre duzzadt a helyi Mahon-kupában.
Teljesítményére felfigyeltek az élvonalbeli csapatok is, és végül a Manchester City szerződtette. A szurkolók nem rajongtak az egykori Luftwaffe-katona leigazolásáért: az ügylet bejelentése után húszezer drukker tüntetett Trautmann ellen, többen pedig bojkottra szólítottak fel miatta.
A klub kapitánya, a szintén háborús veterán Eric Westwood közölte ekkor: „az öltözőben nincs háború”. Trautmannt jó teljesítménye miatt hamar megkedvelték a szurkolók, de az idegenbeli meccseken állandóan „kraut” és „náci” bekiabálásokkal hergelték. Egy Fulham elleni meccsen az ellenséges közönség Trautmann fantasztikus védései után már vastapssal búcsúztatta…
„Kisfiúként éreztem, hogy mennyire ellenséges volt a fogadtatása, de nekem csak a teljesítménye számított” – mondta Cronshaw, aki gyerekként rajongott a kapusért.
Néhány éven belül a játékos legendává vált Manchesterben, és a Schalke 04 haza akarta csábítani – de a City nem engedte el az ekkor már közönségkedvenc Trautmannt.
Legnagyobb sikerét 1956-ban aratta, amikor az év labdarúgójává választották, és FA-kupát nyert a Cityvel, méghozzá elképesztő körülmények között. A Birmingham City elleni döntőn 15 perccel a vége előtt ütközött Peter Murphyvel és a földön maradt, de láthatóan megszédülten tovább folytatta a mérkőzést. Trautmann még több védést is bemutatott, az pedig csak a finálé után derült ki, hogy az ütközés következtében elmozdult öt és eltört egy nyakcsigolyája.
A hőstettével legendássá váló hálóőr 545 meccsen állt a City kapujában, és 1964-ben 47 ezer fős tömeg köszöntötte a búcsúmeccsén. Kisebb csapatokban még próbálkozott, majd edzősködött, a DFB alkalmazottjaként fejlődő országokban volt futballinstruktor (többek között Tanzániában, Libériában, Pakisztánban és Jemenben). Burma válogatottját kivezette az 1972-es olimpiára. 1988 óta Spanyolországban él, és egy, az angol-német futballbarátság érdekében alapított egyesület elnöke. No meg most már a színházak „sztárja” is, kalandos élettörténete miatt.
Fotó: Imago (archív)
Trautmann 1956-os FA-kupa-döntőn viselt meze