A „39. mérkőzés” koncepciója, azaz egy külföldi helyszín(ek)en lejátszott plusz bajnoki forduló ötlete már 2008-ban felmerült a PL-en belül, de sok kritika érte, így elvetették.
Az új tervek szerint nem ráadásmeccseket, hanem a „rendes” bajnoki fordulók egyikét vinnék külföldre, Tokióba, Sanghajba, New Yorkba, Melbourne-be. Tíz csapat ezzel elvesztene egy hazai mérkőzést, de a következő szezonban ezt kompenzálnák nekik.
Az első, külföldön rendezendő PL-találkozók rendszerét legkorábban a 2017–2018-as idényben vezethetik be.
A Premier League televíziós bevételei Anglián kívül 2 milliárd fontra rúgnak éves szinten, ezért nyilvánvaló a klubok számára is, hogy mekkora financiális lehetőség rejlik a nemzetközi piacban.
Ezt támasztja alá egyes – nem csak angol – kluboknak a nyári felkészülési szezonban tartott ázsiai és/vagy észak-amerikai túrája, valamint az ott rendezett barátságos találkozókat övező érdeklődés is. A BL-győztes Real Madrid és a Manchester United összecsapását pár hónapja Michiganben rekordot jelentő 109 318 néző látta a helyszínen.
A PL-en belül fontolóra vett külföldi mérkőzések lehetőségének gyakorlata az Egyesült Államokból már jól ismert, hiszen a profi kosárlabdaliga (NBA) és amerikaifutball-bajnokság (NFL) is rendszeresen rendez tétmeccseket Londonban, természetesen telt ház előtt. A 2014-es baseballszezon első erőpróbájának pedig Sydney adott otthont.
De nem csupán a tengerentúlon ismert a gyakorlat, elég csak Olaszországig elmenni. A Juventus és a Napoli Szuperkupa-mérkőzése december 22-én Dohában, Katarban lesz. Az aktuális bajnok és kupagyőztes összecsapását hetedik alkalommal rendezik külföldön az olaszok, korábban Washingtonban (1993), Tripoliban (2002), New Yorkban (2003) és Pekingben (2009, 2011, 2012) is volt már.