Az Angol Szövetség (FA) három éve kiemelt figyelmet szentel annak, hogy az élvonalbeli kluboknál milyen arányban játszanak angolok a kezdőcsapatban. Ezt az időszakot figyelembe véve a legalacsonyabb mutatót a PL legutóbbi, 14. fordulójában érte el a liga 20 együttese: összesen 54 angol labdarúgó volt a kezdő sípszónál a pályán, ami 24.5 százalékos aránynak felel meg. A 2018–2019-es idényre vonatkozóan 29 százalék a mutató, ami elmarad az előző szezon 33 százalékától.
Southgate elárulta: amikor meglátogatja a nagyobb hazai klubokat, azok vezetői mindig elmondják neki, hogy ezzel a problémával ők is küzdenek, és ha több fiatal angol játékosnak lenne „elsőcsapatos” tapasztalata, az megkönnyítené a klubedzők választását.
„Ez azonban egy ellentmondás, amire megoldást kell találniuk” – hívta fel a figyelmet a szövetségi kapitány. Kiemelte: nem engedhetik meg, hogy ez az irány folytatódjon, mert annak beláthatatlan a vége. A szakvezető hangsúlyozta, a válogatottnak, valamint a csapat sikerének az országra kifejtett hatását mindenki láthatta nyáron, amikor a nemzeti együttes 28 év után jutott újra négy közé világbajnokságon, illetve ősszel az újonnan életre hívott Nemzetek Ligájában. Itt az angol válogatott a spanyolokat, valamint a vb-ezüstérmes horvátokat megelőzve jutott be a portugáliai négyes döntőbe.
Southgate felhívta a figyelmet, hogy Angliában az akadémiai képzés nagyon jó, rengeteg a tehetséges, sokra hivatott fiatal labdarúgó: tavaly az U17-es és az U20-as világbajnokságot is honfitársai nyerték meg.
„Arra kell megoldást találnunk, hogy ennek a korosztálynak a tagjai hogyan kaphatnak lehetőséget a fejlődésre. Ez a kluboknak is érdeke. Nagyon figyelik a fiatalokat, de ki kell találni, hogy ezt a szakadékot hogyan lehet áthidalni” – mondta a szakember.
A brit európai uniós tagság várható márciusi megszűnésével (brexit) párhuzamosan az FA légióskvótát próbál bevezetni – a 25-ös keretben 13 külföldi lehetne –, de a PL-klubok egyelőre hallani sem akarnak ilyen korlátozásról.