1. Didier Drogba
Pimasz nyugalommal gurította be a Chelsea Bajnokok Ligája-győzelmét érő tizenegyest 2012-ben, persze már ahhoz is az elefántcsontparti center zsenialitása szükségeltetett, hogy egyáltalán a hosszabbítást kicsikarja a londoni csapat. Két perccel a rendes játékidő letelte előtt fantasztikus fejes góllal egyenlített, a müncheni finálé amúgy is minden elemében megmutatta Drogba nagyságát: erő, elegancia, határtalan önbizalom, győztes mentalitás.
Tizenkét nagy címet nyert a Chelsea-vel, a négy PL-arany mellé spájzolta be a BL-trófeát, élete legnagyobb győzelmét mégsem a futballpályán aratta: 2005 októberében a polgárháborútól sújtott Elefántcsontpart szudáni győzelmével – és mert Kamerun odahaza, a ráadásban elrontott büntető miatt csak döntetlenre végzett Egyiptommal – történetében először kivívta a vb-szereplés jogát. Az öltözőben ünneplő játékosok közül Drogba ragadta magához a feléjük nyújtott mikrofont, majd könyörgőre fogta: „Nők és férfiak, ma bebizonyítottuk, hogy az elefántcsontpartiak képesek együtt küzdeni a közös célért. Térdre ereszkedve könyörgünk, tegyétek le a fegyvert, és tartsunk választást.”
A klipet, ahogy a hős futballisták térdre borulnak, miközben Drogba szavai hallatszanak, Elefántcsontparton a televíziók a végtelenségig játszották, és láss csodát világ, észak és dél szemben álló felei leülve a tárgyalóasztalhoz képesek voltak tűzszünetet kötni.
2. Yaya Touré
Nyolc idényen keresztül igazolta az Etihad Stadionban, hogy minden idők egyik legkiválóbb középpályása, játékintelligenciája, technikai tudása, rúgótechnikája, fizikai ereje is csak szuperlatívuszokban fejezhető ki. Miközben pedig képes volt egy személyben uralni a pálya közepét, a kapura is rendkívül veszélyesen futballozott. Akadt szezonja, amelyikben 24 góllal tűnt ki, 79 manchesteri gólját félszáz gólpasszal egészítette ki.
„Olyan nekem, mintha a fiam volna” – mondta róla Roberto Mancini, igaz, akkor épp meg akarta őt szerezni az Internek.
3. Sadio Mané
Nem mindig kapta meg azt az elismerést, ami kijárt volna neki, kiegyensúlyozott klasszisteljesítményével azonban végleg elhallgattatta a fanyalgókat, olyannyira, hogy a Real Madrid kiszemeltje immár.
4. Mohamed Szalah
„A naggyá válásnak lehetünk a szemtanúi” – mondta róla akkor a legendás liverpooli kapitány, Steven Gerrard, és hogy nem egy kifutott szezon volt a 2017–2018-as, a második idénybeli 22 PL-gólja igazolta. Ötméteres kairói graffiti, legalább akkora New York-i falfestmény, Time-címlap, élethű mása a londoni Madame Tussauds panoptikumban és megannyi szurkolói nóta hirdette már nagyságát.
5. Michael Essien
A Real Madridot edző José Mourinho kölcsön is vette „gyermekét”, a mesterre tanítványa meg csak „apuciként” utalt. Tökéletes fizikum, remek rúgótechnika, nagyszerű szerelőkészség, játékintelligencia – a csúcsformában futballozó Essien ma is beférne bármely topcsapatba, 37 évesen viszont az azeri Sabail jut már csak neki.
6. Rijad Mahrez
Kiszámíthatatlan higanymozgás, bámulatos cselek és príma rúgótechnika jellemzi, nagyságát pedig tökéletesen igazolja, hogy a leicesteri bajnoki címet követő gyengébb szezon után ismét tíz feletti gól- és gólpassz-számot produkált.
7. Pierre-Emerick Aubameyang
Észak-London egyik büszkesége aligha tudja megtartani legjobbját, ám mert jövőre lejár briliáns csatára szerződése, pénzt már csak ezen a nyáron láthat belőle. Az Arsenal nem töri persze azon magát, hogy eladja, Aubameyang menne, de nagyon, egy olyan klubba, amelyik segítene neki vitrinjét trófeákkal megtölteni.
8. Emmanuel Adebayor
„Szép” gesztus, azt sem lehetett persze kellemesebb elviselni az ágyúsok híveinek, amikor a Tottenhamben kötött ki. A togói csatár 42 gólt a Spurs mezében is berámolt, a PL-ben összesen 97-et, egyetlen afrikai játékos talált csak be ennél többször az angol élvonalban. Listánk első helyezettje, naná.
9. Nwankwo Kanu
A 30 ágyús gólhoz portsmouthiként tett hozzá 17-et, a maradékot a WBA játékosaként hintette el.
10. Jay-Jay Okocha
Kevesen tudták úgy bűvölni a labdát és annyira megbabonázni az ellenfeleket, mint Jay-Jay Okocha. A Boltonban négy szezont lehúzó nigériai középpályás abban a Wanderersben varázsolt, amelyet a zenitet azért már elhagyó klasszisok – Ivan Campo vagy Youri Djorkaeff – alkottak, és amelyet Sam Allardyce tett felsőházi csapattá. Olyannyira, hogy Okochával az UEFA-kupában a legjobb 32 közé jutott a Bolton, a Marseille azonban 2–1 összesítéssel kiejtette. Közönségkedvenc státuszából ettől még mit sem vesztett.
A megjelent cikk a Képes Sportban is olvasható! További Képes Sport-os cikkekért kattintson adigitalstand.hu/kepessportoldalra!