A NAP ZÚZÁSA
Az AS Roma az egyetlen csapat a kontinensen, amely kettőnél több mérkőzést játszott a rettegett Barcelona ellen az első számú európai kupasorozatban, és egyszer sem kapott ki tőle: egy győzelem, két döntetlen! No ugyebár, ez volt az olasz büszkeség tárgya a kedd esti mérkőzés előtt – utána pedig? Olasz klub még nem kapott ekkora verést spanyoltól az európai kupaporondon (6–1), így aztán a párharc összesített gólkülönbsége is nagyot fordult: 5–2-ből 6–8 lett…
Elüthetnénk a történteket azzal, hogy a Roma egyszerűen rosszkor volt rossz helyen, a Lionel Messivel kiegészülő, kecses mozgású Barca-tank más riválist is elgázolt volna ezen az estén – még csak négyet aludtunk a Bernebéu-beli varázslat óta, értik, négyet –, de azért akadnak itt római specialitások is:
• a Roma az egyetlen csapat, amelyik három BL-meccsen kapott legalább hat gólt (korábban 1–7 a Bayern München és a Manchester United ellen);
• ez volt sorozatban a 27. európai kupameccs, amelyen a „farkasok” kapujába került a labda, azaz már csak két lépés hiányzik a Valletta FC kétes értékű rekordjának beállításához.
De ne bántsuk a rómaiakat, hiszen ez az este elsősorban nem az ő összeomlásukról, hanem a Barcelona újabb nagyvonalú építkezéséről szólt. Alaposan kijátszott akciók, mattig vitt támadások jellemezték a katalánok futballját, Lionel Messi első gólját például 27 passzal, 74 másodperces támadással alapozták meg!
A TÁMADÁS FELGYORSÍTVA
APROPÓ, LIONEL MESSI!
A térdsérüléséből felépülő argentin nem hazudtolta meg azokat, akik a múltbeli adatokból arra következtettek, hogy ezúttal is betalál.
• Ez volt sorozatban a 10. novemberi BL-meccse, amelyiken gólt szerzett, eddigi novemberi BL-mérlege 16 mérkőzés/15 gól (na ugye, ilyen statisztika is létezik).
S ha már Messinél és a góloknál tartunk:
• az idei BL-csoportkörben most talált a kapuba először;
• viszont mindjárt kétszer is megtette, 22-re növelve „legalább kétgólos” BL-meccsei számát, utolérve ezzel Cristiano Ronaldót;
• egyúttal kipipálta ezt a BL-szezont is, nem szakadt meg a 2005–2006-os kiírás óta tartó gólsorozata.
SUÁREZEZZÜNK EGYET!
Neymar nagy mezőnymunkát végzett, de ezúttal nem talált a kapuba, Luis Suárez viszont Messihez hasonlóan két gólt szerzett, ami elég egy jó kis statisztikai mesterhármashoz, úgy mint
• sorozatban a hatodik tétmérkőzésén szerzett gólt (ezeken összesen tízet), azaz remek formában van;
• dél-amerikai labdarúgó még nem szerzett ilyen sok (13) gólt az első húsz BL-főtáblás mérkőzésén;
• a keddi duplával megelőzte a szintén uruguayi Walter Pandianit (12) a BL-góllistán, így honfitársai közül már csak Edinson Cavani (16) áll előtte, ő éppenséggel még növelheti góljai számát a héten.
S AKKOR MÁR REALOZZUNK IS…
Ez a passzus szinte sohasem maradhat el, akkor meg különösen nem, ha a futballstatisztikusok azt kürtölik világgá: a Barcelona megelőzte a Real Madridot az európai kupák csapat-góllövőlistájának élén. Egyes források szerint 1028, mások szerint 1029-nél jár a Barca, a Real viszont egyértelműen 1026-nál – azaz az előzés feltehetően megtörtént. A királyiak szerdán a Sahtar vendégeként máris hozzátehetik ehhez a magukét.
Idekívánkozik még az is, hogy
• a Barcelona 17. alkalommal nyeri meg csoportját, ez rekord a Bajnokok Ligájában;
• Gerard Piqué a negyedik védő, aki elérte a tízgólos határt a BL-ben; Roberto Carlos (16), Iván Helguera (15) és Christian Panucci (11) áll előtte a sorban.
AZ IDÉNY LEGGYORSABBJA, A NAP POTYÁJA
Maradván az E-csoportnál: a BATE Boriszov játékosa, Mihail Gordejcsuk 1 perc 8 másodperc elteltével talált a Leverkusen kapujába, ezzel az idei BL-csoportkör leggyorsabb gólját jegyezte – tegyük hozzá, Bernd Leno kapus akaratlan segítségével. A gól egy pontot hozott a fehérorosz csapatnak, amely így még versenyben van a továbbjutásért.
MICSODA SOROZAT!
Megér egy bejegyzést a boriszovi mérkőzés másik gólja is, hiszen a remek emelés elkövetője, Admir Mehmedi nem akármilyen gyűjteményt gyarapít meccsről meccsre: az albán származású svájci támadó sorozatban a negyedik – sőt, ha a Lazio elleni selejtező-visszavágót is figyelembe vesszük, akkor az ötödik – BL-mérkőzésén segíti góllal a Leverkusent.
A feljegyzések szerint korábban négy játékos volt képes arra, hogy adott klubjában lejátszott első négy BL-főtáblás meccse mindegyikén a kapuba találjon – köztük a két olasz legenda, Alessandro Del Piero és Filippo Inzaghi, valamint Diego Costa, akiről még lesz szó.
MEGINT MÜLLER, MEGINT LEWANDOWSKI
Ez a játéknap sem múlt el Bayern-gólparádé nélkül, a bajor szupercsapat már 17 gólnál jár ebben a szezonban (játéknapi bontásban: 3, 5, 0, 5, 4), és a statisztikusok utána is néztek: csak a Manchester United (1998–1999) és a Real Madrid (2013–2014) állt eddig több szerzett góllal öt csoportmérkőzés után – aztán az adott idény végén mind a ketten elhódították a trófeát.
Az idő megírja majd a történet végét, mindenesetre van itt még két adat, amely öregbíti a bajorok hírnevét. A BayernS ha már gólok, akkor ne feledkezzünk meg a gólszerzőkről sem, különösen, hogy a két „beprogramozott gólvágó”, Robert Lewandowski és Thomas Müller ezúttal is a kapuba talált. Mellesleg mindketten Kingsley Coman, a később szintén gólt szerző – és abba majdnem belesérülő – francia légiós egy-egy elrontott lövési kísérlete után mattolták a kapust. Nézzük az idevonatkozó statisztikákat:
• Lewandowski a 28. BL-gólját szerezte, ami nagyon nem kerek szám, de egy összehasonlítás miatt érdemes megjegyezni: a lengyel támadónak 45 mérkőzés kellett ennyihez, miközben Messinek 47, Raúlnak 52, Cristiano Ronaldónak 68.
• Müller 26 évesen és 52 naposan a legfiatalabb játékosként lett részese 50 BL-győzelemnek (Raúl 26, 257-tel vitte eddig a prímet). A német válogatott támadó ezt góllal ünnepelte, úgyhogy a szintén ötgólos Lewandowskival, Artyom Dzjubával (Zenit), Luis Suárezzel és Cristiano Ronaldóval pillanatnyilag vezeti a góllövőlistát.
A gólpasszért járt is a köszönet Arjen Robbennek, íme:
A NAP KÉZFOGÁSA
A NAP NYAKLEVESE
Sajátos nyakleves volt, az már igaz, majdnem gólpassz lett a vége, kivitelezője megérdemli, hogy képbe helyezzük olvasóinkat.
A különleges, ösztönös, háttal-tarkóval-nyakkal bemutatott labdalevételt Alexis Sánchez, az Arsenal chilei labdarúgója adta elő, aki csapata mindhárom góljában benne volt kedd este, azaz oroszlánrésze van abban, hogy a londoniak legyőzték a Dinamo Zagrebet, és tovább reménykedhetnek a továbbjutásban. Hát még ha hozzátesszük, hogy az Arsenal kilenc idei BL-góljából hét kisebb-nagyobb részben az ő műve (3 gól, 4 gólpassz)!
No akkor nézzük:
MÉG EGY KIS ARSENAL
• nemcsak a szobortalapzatra „emelt” Sánchez, hanem Mesut Özil is serényen egyengeti az utat az ágyútalp előtt: a kedden szép gólt fejelő német támadó a legutóbbi kilenc klubmeccsén három góllal és nyolc gólpasszal segítette csapatát;
• nem számítva a selejtezőket, az Arsenal 2012 óta először nyert meg két egymást követő BL-meccset az Emirates Stadionban;
• a Bayern segítségével az Arsenal saját kezébe vette a sorsát, az utolsó körben az Olympiakosz megfelelő különbségű idegenbeli legyőzésével elcsípheti csoportja második helyét, csakhogy eddig mindig kikapott Pireuszban – és mindháromszor a csoportkör utolsó fordulójában történt meg vele ez a szerencsétlenség.
IDEJE ÁTTÉRNI A CHELSEA-RE!
A másik londoni csapat jobb helyzetből várta a kedd estét, és simán győzött a Maccabi Tel-Aviv ellen. Gary Cahill meglőtte a BL-idényenként szokásos egy gólját, Willian is meglőtte a szokásos szabadrúgásgólját – már a hatodikat a szezonban (ezekből négy született a BL-ben) –, csakhogy a folytatás mégis forrónak ígérkezik.
CASILLAS, MOURINHO: CSAK AZ EGYIK MARADHAT?
Simán előfordulhatott volna, hogy a Porto és a Chelsea kéz a kézben továbbjut kedden. A londoniak el is végezték a feladat rájuk eső részét, győztek Izraelben, csakhogy a portóiak kikaptak hazai pályán a Dinamo Kijevtől, amivel igen kellemetlen helyzetbe sodorták magukat. Ha ugyanis nem győznek a Stamford Bridge-en, nagy valószínűséggel átsodródnak az Európa-ligába.
Miért is? Ha a Dinamo Kijev érvényesíti a papírformát, azaz legyőzi a pont nélküli Maccabit, biztosan továbbjut, hiszen 11 pontja lesz. Ha eközben a Chelsea–Porto meccs döntetlenre végződik, a három klub hármas holtversenybe kerül, az egymás elleni eredmények alapján mini tabellát számítanak, amely a következőképpen fest majd:
• Dinamo Kijev 5 pont, gólkülönbség: +1
• Chelsea 5 pont, gólkülönbség: 0
• Porto 5 pont, gólkülönbség: –1
Szóval ha a Dinamo nyer, akkor a Chelsea és a Porto közül csak az egyik maradhat versenyben. Más megközelítésben: José Mourinho (Chelsea) vagy Iker Casillas (Porto) életében először elakad a BL csoportkörében. Ismervén kettejük viszonyát, ez bizony pikáns „párviadal” lesz!
CHELSEA KIEGÉSZÍTÉS 1: BOSSZÚ, KÖZKÍVÁNATRA
Tal Ben-Haim (Maccabi Tel-Aviv), a londoniak korábbi játékosa lett a 11. labdarúgó, aki piros lapot kapott Chelsea elleni BL-meccsen, de nem ezért kapta szárnyra a közösségi média. Tette attól emelkedett „jelentőssé”, hogy a sokak által megvetett Chelsea-játékost, az ezúttal is ütő-vágó Diego Costát küldte gyepre egy borzalmas alárúgással.
Robin Hood-i igazságszolgáltatásnak nem neveznénk, inkább volt ez önbíráskodás, amiért – bármennyire is teljesített egyfajta közakaratot – nem érdemel dicséretet.
CHELSEA KIEGÉSZÍTÉS 2: MOURINHO KERTÉSZKEDIK
José Mourinho két megnyilvánulásával is feltűnést keltett a haifai mérkőzésen:
• sajtójelentések szerint csúnyán összekapott Diego Costával, ezt később elismerte, egyúttal bagatellizálta;
• nekiállt rendbe tenni a pálya talaját, mégpedig így:
SZÉPEN, CSENDBEN, SZÁZSZÁZALÉKOSAN
Igen, a Zenit megint győzött, öt forduló után is százszázalékos – egyedüliként a teljes mezőnyben. Volt már orosz csapat, amelyik így állt, mégpedig a Szpartak Moszkva az 1995–1996-os kiírásban. Oleg Romancev akkori legénysége – éppenséggel Sztanyiszlav Csercseszovval, Nikolics Nemanja jelenlegi varsói edzőjével a kapuban – később a hatodik meccsét is megnyerte. Kitalálják, ki ellen? Hát persze, hogy a varsói Legia ellen…
A NAP TRÜKKJE
A Lyon szerette volna szépen búcsúztatni Európától stadionját, a Gerland-t, de ez nem sikerült, a 95. percben kapott góllal vereséget szenvedett a Genttől, és így biztosan európai meccsek nélkül marad tavasszal.
Pedig Jordan Ferri nagyon korán megszerezte 100. hazai BL-góljukat (ennyi azért járt az öreg stadionnak), és akárcsak a korábbi négy csoportmeccsen, játékosai ezúttal is többet birtokolták a labdát az ellenfélnél, és többször is célozták meg a kaput…
A győzelemmel remek pozícióba kerülő belgák győztes gólját Kalifa Coulibaly szerezte, de alighanem az egyenlítő találat, Danijel Milicevicé marad az emlékezetesebb, hiszen egy ritka szabadrúgás-kombináció előzte meg.
A TERROR ÁRNYÉKÁBAN
Nem érkezett jelentés arról, hogy a futballstadionokat is célpontnak tekintő szélsőséges iszlamista terroristák bárhol is akcióval készültek volna a keddi BL-játéknap alkalmából, de természetesen a hatóságok résen voltak. Az alábbi fotó a Camp Nou közelében készült.
BAJNOKOK LIGÁJA, 5. FORDULÓ – KEDDI EREDMÉNYEK, EMLÉKEZTETŐ
A CSOPORTRÓL BŐVEBBEN IDE KATTINTVA OLVASHAT!
1. FC Barcelona | 5 | 4 | 1 | – | 14– 3 | +11 | 13 |
2. Roma | 5 | 1 | 2 | 2 | 11–16 | –5 | 5 |
3. Bayer Leverkusen | 5 | 1 | 2 | 2 | 12–11 | +1 | 5 |
4. BATE Boriszov | 5 | 1 | 1 | 3 | 5–12 | –7 | 4 |
F-CSOPORT
Arsenal–Dinamo Zagreb 3–0 (Özil 29., A. Sánchez 33., 69.)
Bayern München–Olympiakosz Pireusz 4–0 (Douglas Costa 8., Lewandowski 16., Th. Müller 20., Coman 70.)
A CSOPORTRÓL BŐVEBBEN IDE KATTINTVA OLVASHAT!
1. Bayern München | 5 | 4 | – | 1 | 17– 3 | +14 | 12 |
2. Olympiakosz | 5 | 3 | – | 2 | 6–10 | –4 | 9 |
3. Arsenal | 5 | 2 | – | 3 | 9–10 | –1 | 6 |
4. Dinamo Zagreb | 5 | 1 | – | 4 | 3–12 | –9 | 3 |
G-CSOPORT
FC Porto–Dinamo Kijev 0–2 (Jarmolenko 35. – 11-esből, D. González 64.)
Maccabi Tel-Aviv–Chelsea 0–4 (Cahill 20., Willian 73., Oscar 77., Zouma 91.)
A CSOPORTRÓL BŐVEBBEN IDE KATTINTVA OLVASHAT!
1. Chelsea | 5 | 3 | 1 | 1 | 11– 3 | +8 | 10 |
2. FC Porto | 5 | 3 | 1 | 1 | 9– 6 | +3 | 10 |
3. Dinamo Kijev | 5 | 2 | 2 | 1 | 7– 4 | +3 | 8 |
4. Maccabi Tel-Aviv | 5 | – | – | 5 | 1–15 | –14 | 0 |
H-CSOPORT
Olympique Lyon–Gent 1–2 (Ferri 7., ill. Milicevic 32., K. Coulibaly 95.)
Zenit–Valencia 2–0 (Satov 15., Dzjuba 74.)
A CSOPORTRÓL BŐVEBBEN IDE KATTINTVA OLVASHAT!
1. Zenit | 5 | 5 | – | – | 12–4 | +8 | 15 |
2. Gent | 5 | 2 | 1 | 2 | 6–6 | 0 | 7 |
3. Valencia | 5 | 2 | – | 3 | 5–7 | –2 | 6 |
4. Lyon | 5 | – | 1 | 4 | 3–9 | –6 | 1 |
KI JUTOTT TOVÁBB? KI REMÉNYKEDHET MÉG? KI SZÁLLT EL? – HELYZETKÉP ITT!