BL: Laci pofátlan góllal állította be Prágában a végeredményt

H. Á.H. Á.
2024.09.18. 20:53
Laci (jobbra) itt még Kairinen gólját ünnepli (Fotó: Getty Images)
A Bajnokok Ligája alapszakaszának első fordulójában a két korai szerdai meccsen hamar beindultak az események, végül a Sparta Praha 3–0-ra legyőzte az FC Salzburgot, míg a BL csoportkörében abszolút újonc Bologna gól nélküli döntetlent játszott a Sahtar Doneckkel.

Szűk húsz másodperc. Nagyjából ennyi lehetett a különbség Bolognában és Prágában a két korai BL-meccsen, amikor a mérkőzéseket alapvetően meghatározó történések zajlottak az olaszoknál, illetve a cseheknél.

Merthogy a 92. másodpercben a bolognai Stefan Posch sárga lapot és tizenegyest érően buktatta a tizenhatoson belül a Sahtar – egyik – brazilját, Eguinaldot. Mire viszont Heorhii Szudikov kihagyta a tizenegyest, addigra Prágában már vezetett a Sparta a Salzburg ellen: Lukas Haraslin lövése után a Janis Blaswich kapusról kipattanót Kaan Kairinen pofozta 5 méterről a kapuba a találkozó 108. másodpercében.

A prágaiak az első negyedóra elteltével aztán újabb gólt szereztek, más kérdés, hogy ezt les miatt nem adta meg a játékvezető, ám Victor Olatunji tett róla, hogy érvényes találattal zárjon az első félidőben: egy látszólag vaktában előre vágott labdára rajtolt, majd éles szögből, fordulásból és kapásból lőtt a hosszú alsó sarokba, a labda a kapufa tövéről vágódott a gólvonal mögé.

Bolognában viszont nem akart megtörni a csend, amit persze nehéz úgy elérni, ha a csapatok az első 45 percben összesen két darab, kaput eltaláló lövést tudnak összesen felmutatni – Szudikov kihagyott büntetője mellett a nyolcperces (!) ráadás végén Santiago Castro lövésénél kellett nagyot védenie Dmitro Rizniknek, s az ukrán kapusnak a szünet után már több dolga volt, Giovanni Fabbian próbálkozott kétszer is.

Közben pedig az ekkor már közel tíz perc előnyben lévő prágai meccs eldőlni látszott: Olatunji harcos labdaszerzése után Qazim Lacihoz játszott, aki az átvétellel két védőt és a kapust is elfektette, majd az üres kapuba passzolt – az átvételért egyébként a legtöbb grundon hazáig kergetnék az elkövetőt... A Sparta hazai pályán a BL-csoportkörben ezt megelőzően 2001 szeptemberében szerzett legalább három gólt – a Feyenoord 4–0-ra kikapott Prágában. Itt is meglehetett volna a 4–0, ám Veljko Birmancsevics és Ermal Krasniqi is kihagyta a ziccerét az utolsó negyedórában, de a prágai szurkolók boldogságához ezúttal a három gól is elegendő volt.

Ami a bolognai második félidőt illeti, kilencből négyszer sikerült a kaput eltalálni a hazaiaknak, a vendégek lehozták a második félidőt kaput eltaláló lövés nélkül, a házigazdáknak pedig még az ötperces hosszabbítás legvégén is volt lehetőségük a gólszerzésre, de Riznik kapus hárította Dan Ndoye lövését, így az ukránok ponttal távozhatnak a BL-újonc Bologna otthonából.

BAJNOKOK LIGÁJA, ALAPSZAKASZ
1. FORDULÓ
Bologna (olasz)–Sahtar Doneck (ukrán) 0–0
Sparta Praha (cseh)–FC Salzburg (osztrák) 3–0 (Kairinen 2., Olatunji 42., Laci 58.)