Mi történik, ha egy erősebb futballcsapat találkozik egy gyengébbel? Tízből kilencszer megveri, esetleg csak hétszer két döntetlen és egy szoros vereség mellett, az összképet tekintve teljesen mellékes. Ám ha utóbbi eredményvariánsok valamelyike egy párharcba zsúfolódik bele, máris megvan a meglepetés, avagy bravúr, nézőpont kérdése. Ennek hiányában a papírforma valósul meg, az élet megy tovább, „oszoljanak, nincs is itt semmi látnivaló”, ahogy a Csupasz pisztoly című amerikai filmvígjátékban harsogja a rendőr megafonból az ijedt idős pár arcába.
A Ferencváros és a Tobol Kosztanaj Bajnokok Ligája-selejtezője kapcsán csak utóbbi, az érdeklődés mértéke „sántít” a metaforánkban, hiszen Frank Drebin felügyelő ikszedik ámokfutásával ellentétben most valóban sokan voltak kíváncsiak az összecsapásokra. A kazahsztáni odavágón egyenesen nézőcsúcs született, hiszen 8420-an korábban sosem zsúfolódtak be az Ortalik Stadionba. A helyi források a kedvezményes árú jegyekre, a magyar vendéggárda hírnevére (bizony, nem mi mondtuk, de úgy tűnik, a sorozatban három BL- és/vagy Európa-ligás csoportkör igenis jelent valamit...), illetve orosz edzője, Sztanyiszlav Csercseszov ottani ismertségére, népszerűségére vezették vissza a szokatlan „tömegvonzást”. A meccs maga viszont nem került be a sportág aranyalbumába, helyzet alig, látványosság csak nyomokban, a hazaiak Manchester Unitedet is megjáró 35 éves szerb veteránja, Zoran Tosics úgy lett a mezőny legjobbja, hogy semmilyen veszélyt sem jelentett a Fradi kapujára. S nem azért, mert a másik hálót őrizte...
Ez a tény nyilván inkább a jobb csapat, tehát az FTC kritikája, hiszen a kosztanaji gyepen vajmi kevés nyoma mutatkozott a majdnem négyszeres értékkülönbségnek (a Fradi kerete a mértékadó Transfermarkt szakhonlap szerint 42.8, a Tobolé 11.13 millió eurós), a nagyobb nemzetközi tapasztalatnak. A budapesti visszavágó előtt természetesen felesleges lett volna teljes erőből kongatni a vészharangokat, az idény első tétmérkőzésének visszafogott teljesítménye ellenére a 0–0-s eredmény szolid bizakodásra adott okot. Így gondolták a „tábor” tagjai is, hiszen a kezdő selejtezőforduló és az ismeretlen rivális ellenére mintegy 18 ezren jelentek meg az így szinte teljesen megtelő Groupama Arénában kiszurkolni a ferencvárosi továbbjutást. Franck Boli, a zöld-fehérek elefántcsontparti csatára viszonylag racionális célt vázolt fel a Nemzeti Sportnak adott interjújában: „Nem számít, hogyan, de nyernünk kell. Ezúttal tényleg csak az eredmény számít!”
Nem tudom, annak idején Albert Flórián, a Fradi első, 1963-as BEK-/BL-góljának szerzője valaha nyilatkozott-e hasonlót, s őszintén szólva a 25. találat gazdája, Nyilasi Tibor vagy az ötvenediké, Lisztes Krisztián is szívesen szolgálta ki a publikumot, mintsem hogy „a cél szentesíti az eszközt” jegyében rúgta volna a labdát. Mondjuk, az egyik legfontosabb elvárás épp a szórakoztatás volt a különböző korszakok fent említett ferencvárosi legendáitól, nemcsak az eredményesség, sőt nekik a külső nyomás mellett legalább annyira belső késztetésük volt megfelelni ennek az igénynek. Egyebek között ezért váltak mindhárman nemzetközi klasszisokká, amit az aranylabdás Albert a válogatott mellett az akkor még világszínvonalú NB I-ben, az ezüstcipős Nyilasi a Fradi mellett az Austria Wienben, Lisztes pedig az elitbajnokságnak számító német Bundesliga élcsapataiban, a VfB Stuttgartban és a Werder Bremenben egyaránt bizonyított.
Boli legendának egyelőre nehezen nevezhető, s a jelek szerint egy racionálisabb kor racionálisabb játékosa elődeinél, viszont az övé a 75. fradista BL-gól, s a kerek századikra szintén esélye nyílt épp a Tobol ellen. S ki tudna azzal a kijelentéssel vitatkozni, hogy a cél újabb eléréséhez nem driblizni kell, hanem továbbjutni? Akár négy párharcon át, gólok nélkül, pusztán tizenegyesekkel egészen a csoportkörig... Szerencsére nem egészen így történt, mert noha Boli ezúttal eredménytelen maradt, és a második félidő derekán lecserélték, a továbbjutás már az első húsz percben eldőlt. A legutóbbi BL-sorozatban a Real Madridot is legyőző moldovai Sheriff Tiraspoltól igazolt mali csatár, Adama Traoré hamar duplázott, megszerezve a 100. és 101. ferencvárosi találatot is a legerősebb európai kupában, majd adott egy gólpasszt Laidouninak, s ezzel az érdemi kérdésre gyors választ kaptunk. A kazahoktól szépítésre, majd a második félidőben egy lesgólra futotta, viszont a Boli helyett beálló cserecenter, Bassey szintén kettőt vágott; az 5–1 – jó az ilyet leírni – nagyjából reálisan mutatta a két fél közötti különbséget. Tosics ezúttal néhány szép csele ellenére nem sok vizet zavart, majd le is jött, a végén zúgott a „Ria, ria, Hungária!”, kár, hogy a mezőnyben nem hallhatta magyar játékos, ugyanis Dibusz kapus volt az egyetlen honfitárs a pályán. De hát az ilyesmi egyrészt világtendencia, másrészt az eredmény minősíti a döntést.
Az edzők megegyeztek abban, hogy a Ferencváros volt a BL első selejtezőkörének legerősebb csapata, majd ment mindenki az útjára, a Tobol az Európa-konferencialigába a gibraltári Lincoln Red Imps, a Fradi pedig a BL-ben maradva a pozsonyi Slovan ellen folytatja. Mondani sem kell, ennél pikánsabb közép-európai párosítás nemigen lehetséges: a kereken három évtizeddel ezelőtti, a pályán belül és kívül egyaránt zajló 1992-es verés, a frissen alakult, erejét és identitását kereső szlovák állam rendőreinek brutalitása külön történelmi „bájt” kölcsönöz a következő csatának. Már csak az a kérdés, mennyi látszik majd ebből a két következő szerdán a pesti és a pozsonyi stadionban, illetve a környékükön. Könnyű lenne rávágni, hogy reméljük, semmi, legfeljebb a fokozott biztonsági intézkedések, de én erősen bízom benne, akad valaki a Fradi vezetősége környékén, aki elmagyarázza a stáb és a gárda külföldi tagjainak, hogy miért lesz ezúttal a szokásosnál nagyobb a tét és a feszültség.
A drukkerek nyilván nem felejtenek, s ez így van jól, ha a reakció látványos élőkép és rigmusok, valamint a szokásosnál is fergetegesebb biztatás szintjén marad, s a tömegvonzás nem fordul át tömegoszlatásba. Mert abban biztosak lehetünk, hogy ha egy kazah kiscsapat szinte telt házat vonz a Groupama Arénába, akkor a Slovan ellen a reflektorokról is lógnak majd, valamint egy héttel később rengetegen mennek ki Pozsonyba is. A szlovákok már készülnek, próbálják az irányított jegyeladással előre szétválasztani a táborokat; reméljük, ezúttal nem a karhatalomé lesz a főszerep. A helyi média mindenesetre inkább aktuálpolitikai kontextusban rúg bele előre a Fradiba: „Futballzsoldosok orosz vezetés alatt – ez a Ferencváros” – írja a Pravda. A lap neve azt jelenti, igazság, s onnan nézve, némi malíciával és rosszindulattal fűszerezve, ez valóban igaz is. De most soroljuk fel a földkerekség gyakorlatilag összes nagy futballklubját, majd vitatkozzunk azon, mennyire spanyol a Real Madrid, katalán a Barcelona, német a Bayern München vagy angol a Liverpool? Éppen amennyire magyar a Ferencváros: identitásában, történelmében, gyökereiben, szurkolói többségében, abban, amit kifejez. Nos, ezt kellene megértetni a „zsoldosainkkal”.
Egyébként pedig jómagam megelégednék azzal, ha megint megvalósulna a papírforma: az FTC kerete kétszer annyit ér, mint a 21.08 millió eurós Slované.
A Nemzeti Sport munkatársainak további véleménycikkeit itt olvashatja!