Csányi „Csanya” László öt évvel ezelőtt találkozott először az interneten a Nolan’s 14-gyel, amelyet az Egyesült Államokban talált ki egy Matt Mahoney nevű terepfutó – szigorúan a legkeményebbeknek. Kijelölt egy olyan terepet, ahol jelzett útvonal nincsen, és hatvan óra alatt mintegy százhatvan kilométert kell lefutni úgy, hogy az indulók közben tizennégy hegycsúcsot kereszteznek. Hogy ez mennyire nehéz, jól jelzi: a sikerrel teljesítők aránya pusztán tizenöt százalék. Csanya addig-addig olvasott róla, míg barátjával, valamint futótársával, Erdei Andrással az az ötletük támadt, hogy Magyarországon is létre kellene hozni valami hasonlót a fanatikusoknak.
„Két helyszínen gondolkodtunk, a Pilisen és a Börzsönyön, s végül az döntött az utóbbi mellett, hogy nemcsak vadabb, hanem ismerjük és szeretjük is, mert van egy megfoghatatlan bája – mondta Csányi „Csanya” László. – Az is fontos szempont volt, hogy a Börzsönyben még megvan az érintetlenség érzése, mert kizárólag a hegység szélén vannak falvak. Nekünk pedig sikerült úgy vezetnünk az útvonalat, hogy csak Márianosztrát kell érinteni, más lakott települést nem.”
Az eredetileg száz kilométeresre tervezett útvonal végül jóval hosszabb lett, mert semmit sem akartak kihagyni, miközben ujjuk a térképet követte.
A „nagy mű” 2013 szeptemberére készült el, s mintegy százötven kilométer lett, 7100 kilométer szintemelkedéssel, amelyet harminc órán belül kell teljesíteni.
De olyan futó is akad, aki már többször végigcsinálta: Takács „Csipi” Krisztiánnak például ötször sikerült, és ezzel az eredményével csúcstartó. A leggyorsabban Jakus Béla és Veres Gábor, azaz a Váci Jedik csapata ért végig a Körön – 22 óra 10 perc alatt. Az ötletgazdát ugyanakkor még ma is várja a hegység.
„Tudom, hogy illene teljesítenem, s jövőre tervezem is, de most jövök vissza egy súlyos térdszalagszakadásból, és még nem vagyok teljesen egészséges” – fogalmazott Csányi László, hangsúlyozva, hogy aki el akar indulni, annak rendkívül alapos erőnléti és lélektani felkészülésre van szüksége.
Ráadásul nemcsak kondícióra, hanem tapasztalatra is, ami annyit tesz, hogy aki még életében nem teljesített legalább egy száz kilométeres ultrafutást, az jobban teszi, ha el sem indul.
Nevezési díj nincs, az indulás előtt tíz nappal viszont jelentkezni kell a szervezőknél, akik adnak nyomkövetőt, amely hitelesíti a futást.
(Megjelent a Teljesítménytúrázás magazinban 2017-ben.)