1. Alapozás
Felejtsük el a pótkereket. A futóbicikli – az is megteszi, ha a gyerekbicikliről leszereljük a pedált – sokkal jobb megoldás, mivel mesterséges stabilizálás helyett rákényszerít az egyensúlyozásra. Állítsuk a nyerget olyan magasságra, hogy gyermekünk lába kényelmesen leérjen a földre, és bátorítsuk, hogy menjen vele minél többet. Meglátjuk, gyorsan ráérez arra, hogy lábát felemelve guruljon, ami már fél siker!
2. Életkor
A legtöbb gyermek négyévesen elég ügyes ahhoz, hogy megtanuljon kerékpározni, de nem kell siettetni. Akkor kezdjünk neki az oktatásnak, amikor a lábai már elég erősek ahhoz, hogy akadás nélkül hajtsa a pedált.
3. Terep
Nagyon fontos a megfelelő felület. Egy füves rét a várható esések miatt szimpatikus lehet, de sokkal nehezebb azon tekerni a pedált. Próbáljunk olyan jó minőségű, sima, aszfaltos utat keresni, amely garantáltan mentes az autós forgalomtól és kellően széles.
4. Beállítások
Kizárólag olyan kerékpárra ültessük fel gyermekünket, ami az ő mérete, ne vegyünk nagyobbat, hogy majd belenő. A nyerget úgy állítsuk be, hogy a lábujjai leérjenek. Ha alacsonyabbra vesszük, és gyermekünk talpa ér le, tekerésnél a térdei túl magasra kerülnek és zavarhatják a kormányzásban.
5. Pozíció
Ahelyett, hogy a nyerget és a kormányt fognánk, álljunk a kerékpár mögé úgy, hogy a hátsó kerék a vádlink közé essen. Gyermekünket a hóna alatt tartsuk meg, így a kerékpár irányítását teljes mértékben ráhagyjuk, és gyorsabban ráérez majd.
6. Elengedés
Ahogy az önbizalom erősödik, a folyamatos tartást elhagyva kisebb korrekciókkal segítsük a haladást. Mutassuk meg a kanyarodást, és S alakban gyakoroltassuk vele. Folyamatosan álljunk készenlétben, hogy esés esetén elkaphassuk.
7. Elindulás
Ha a pedálozás és kanyarodás már megy, megtaníthatjuk az elindulást. Ehhez egyik láb legyen a talajon, másik láb a pedálon, nagyjából „két óra magasságában”. Kérjük meg gyermekünket, hogy nyomja le a pedált, és ezzel egy időben rugaszkodjon el másik lábával a talajtól. A mozdulatsor eleinte nehezen mehet, de idővel rá fog érezni.
8. Fékezés
A fék működését érdemes előzetesen, guruló bicikli mellett sétálva bemutatni. Az első néhány alkalommal fokozottan figyeljünk, mivel a gyerekek fékezéskor hajlamosak elfelejteni, hogy le kell tenni a lábukat, így nagyot eshetnek. Másik gyakori hiba, hogy túl gyorsan és túl erősen húzzák be a fékkart.
9. Gyakorlás
A kerékpározást nem lehet elfelejteni, de előtte azért érdemes jól begyakorolni. Ha már elhatároztuk, hogy gyermekünket megtanítjuk rá, akkor fordítsunk kellő időt arra is, hogy a frissen megszerzett tudást a lehető legsűrűbben és legkülönfélébb helyeken használhassa.
(Megjelent a Bringázás magazinban 2017-ben.)