Illemszabályok és kötelességek futóknak

Rác BenedekRác Benedek
Vágólapra másolva!
2018.08.02. 17:55
Egyszerű kérdések - vagy mégsem azok? Lőrincz Olivér olyan felvetésekre segített választ adni, amelyeket még a napi szinten futók sem biztos, hogy mindig jól alkalmaznak.

Vigyünk magunkkal személyi igazolványt a futáshoz?

A futók jelentős része semmit sem visz magával, noha például a folyadékpótlás már rövidebb futások alkalmával is fontos a szervezet számára – mondta a Fuss Te is Akadémia vezető edzője. – Sok versenyen például kötelező a személyi igazolvány, hiszen ahhoz is szükség van rá, hogy adott esetben a mentők ellássák a futót. A személyinél viszont a telefont hasznosabbnak gondolom biztonsági szempontból. Tudunk segítséget kérni, sőt tájékozódni is. Vannak ultrafutók, akik bankkártyát is hordanak magukkal, így megveszik a szükséges frissítőket út közben, majd futnak tovább. A legfontosabb tehát a telefon, de a személyi is hasznos lehet.

Csupasport: a rendőr, ha megfelelő okot lát rá, egy futót is megállíthat a személyazonosság tisztázása céljából, és ha nincs nála igazolvány, akár bekísérheti az örsre – persze nem feltétlenül életszerű helyzet.


 

Van-e a futóknak illemszabály-kisokosuk?

Az atlétikai pályákon az óramutató járásával ellentétes irányba kell futni, ha nem úgy tesszük, akkor kizárólag a külső ívet használjuk, de azt is csak akkor, ha másokat nem zavarunk. Az egy nyomtávos utakon szokás szólni az előttünk haladónak, amikor utolérjük, és azt is mondjuk neki, hogy merről előzzük meg, ha pedig mi vagyunk a lassabbak, adjunk helyet a gyorsabb futónak az előzésre. Az emelkedőkön a felfelé futónak van elsőbbsége. Nyilván például a Margitszigeten nem, de azokon a helyeken, ahol ritkán találkozunk futóval, illik köszönni a másiknak.

Csupasport: a KRESZ nem különböztet meg futót és sétálót, elsősorban a járdát kell használni, máskülönben a leállósáv vagy útpadka jöhet szóba. Ha ezek sincsenek, csak akkor lehet az úttesten futni: lakott területen belül lehetőleg, azon kívül kizárólag a menetirány szerinti bal oldalon.


 

Mi történik, ha sérült vagy rossz állapotban lévő futót látunk?

Egyértelmű, segíteni kell. A versenyek szabályzatában is benne van, a segítségnyújtás elmulasztása kizárással jár, ilyenkor nem számít a pozíció, ráadásul elképzelhető, hogy a jó szereplés feláldozásával életet mentesz.

 

Mennyire jellemző, hogy futás közben rátaposunk egy védett állatra?

Ausztriában szokott előfordulni, hogy szalamandrák ugrálnak a lábunk körül, ilyenkor előfordul, hogy rálépünk. De például a szarvasbogár is védett, mégis előfordul, hogy rátaposunk. Bár sokat futottam, nekem nincs ilyen élményem.

Csupasport: a szarvasbogár eszmei értéke tízezer, a szalamandráé ötvenezer forint – a csíkos szöcskeegérrel pláne nem árt vigyázni, egymillió forint az eszmei értéke.


 

Szondáztathatják a futókat?

Versenyen nem láttam még ilyet, nem is lenne sok értelme. Nincs olyan szabály, ami tiltaná az alkoholt futás közben, de egyben nem is jellemző, hogy a sportolók alkoholt innának, hiszen negatív hatása van a futóteljesítményre. Inkább az edzést követően szokás meginni egy sört, ezzel nincs is baj.

 

Szabad-e futás közben telefonálni, zenét hallgatni?

Vannak olyan versenyek, ahol tilos telefonálni, de nem is ez a lényeg, hanem a zenehallgatás. Sok helyen ezt is tiltják, mivel így a futó nem érzékeli a külvilágot, nem hallja meg a rendező utasításait. Ha kimész edzeni, nem veszed észre a többi közlekedőt, járművet. Ráadásul ha a természetben futsz, csiripelnek a madarak, sokkal jobb azokat a hangokat hallgatni, mint a zenét, azt máskor is lehet, azért sem tartom szerencsésnek, mert a futásnak megvan a saját ritmusa, nem szabad, hogy elvigye a zene. Én nem hallgatok semmit ilyet, egyedül akkor mondom, hogy belefér, ha nincs semmilyen biztonsági kockázata.

 

 

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik