Ajándékot venni rendszeresen túrázó ismerőseinknek nem könnyű feladat. Egyrészt valamennyire képben kell lenni a túrázással, másrészt az ajándékozott felszerelését sem árt ismerni, hiszen egy nyolcadik pár túrazokni vagy iránytű láttán nem valószínű, hogy felhőtlen lesz a mosolya. Melyek azok az ajándékok, amelyek valóban hasznosak lehetnek? Az alábbi lista a teljesség igénye nélkül, kizárólag ötletadási céllal készült, illetve kimaradt belőle a nagyobb beruházást igénylő tételek (kabát, cipő, táska), mivel azok egyrészt drágák lehetnek, másrészt személyes próba szükséges a megvásárlásukhoz, látatlanban nehéz kiválasztani a tökéleteset.
1. KAMÁSLI: Tipikusan az a felszerelés, ami mindössze pár ezer forintos tétel, de hatalmas segítség! Csapadékos időben, hóban megvédi nadrágunkat és cipőnket attól, hogy koszos legyen, átázzon, illetve a hó sem megy bele felülről. Ha hiányzik a repertoárból, az egyik legjobb ajándék, amit vehetünk.
2. SÓTABLETTA, ISO-ITALPOR: Akik komolyabban veszik a túrázás, jó eséllyel tartanak ilyet maguknál és rendszeresen használják, viszont mivel erősen fogyó eszközről van szó, mindig jól jön az utánpótlás. Az iso-italporral különösen nem lőhetünk mellé, legyen szó a túrázás mellett akár terepfutásról is.
3. IRÁNYTŰ, TÁJOLÓ: Inkább az idősebb korosztály tetszését nyerheti el, a fiatalok ma már egyiket sem igen használják, ráadásul iránytűt a legtöbb mobiltelefonon alapból találunk. A tájoló nagyon hasznos segédeszköz, de kell hozzá papír alapú térkép is, illetve meg kell tanulni a használatát.
4. KÜLSŐ AKKUMULÁTOR: Ezzel a felszereléssel nem lőhetünk mellé, főleg azért, mert a külső akkumulátort a túrázás mellett sokan a mindennapi életben is gyakran használják. Segítségével mobiltelefonunkat vagy más elektromos áramot igénylő készülékünket tölthetjük fel, mindössze egy kábelre lesz szükségünk, ami összeköti a kettőt (általában tartozék). Vásárláskor igyekezzük itt is a márkásat keresni, illetve figyeljük arra, hogy minél nagyobb kapacitású legyen.
5. TÚRABOT: Az utóbbi években egyre nagyobb népszerűségre tesz szert, nem véletlenül. Használatával jobban bevonjuk a mozgásba felsőtestünket, így levesszük a terhet lábainkról, amelyek kevésbé fáradnak el. Túrabot választásánál mindig figyeljünk arra, hogy legalább 5 centiméteres skálákban állítható legyen, illetve hasznos, ha van mellé hótárcsa is, amellyel télen könnyíthetjük meg a mozgásunkat.
6. FEJLÁMPA: Az éjszakai túrázások elengedhetetlen kelléke, de télen is nagy hasznát vehetjük, hiszen nagyon korán sötétedik. A fejlámpa kiválasztásánál nem árt figyelni a márkára (a gyanúsan olcsó, sokledes kínai vackokat kerüljük), illetve a fényerősségre. Hasznos, ha a fényt több fokozatban állíthatjuk, illetve a vörös színű led is előny, mivel sokkal messzebbről látható és vészhelyzet esetén ez különösen fontos lehet számunkra.
7. SVÁJCI BICSKA: Amolyan mindenes, amire sosem tudni, mikor lesz szükség, de időnként nagyon jó, hogy kéznél van. Ha az ajándékozottról tudjuk, hogy a késen kívül mást amúgy sem használna, egy összecsukható zsebkés önmagában is jó ajándék lehet.
8. TÚRAZOKNI: A sótablettához, iso-italporhoz hasonlóan szintén fogyóeszköz, aminél nagyon fontos a minőség. Ha már ilyet veszünk, vegyünk valóban jót! Kerüljük a pamutanyagot, télre válasszuk merinói gyapjú és nejlon keverékét, nyárra a vékonyabb, de jól szellőző és nedvességet elvezető darabokat. A passzentos futózoknik is jó alternatívát jelenthetnek.
9. CSŐSÁL: Különösen futáshoz, de túrázáshoz is elengedhetetlen összetevő. A hagyományos sállal szemben a legnagyobb előnye, hogy speciális anyaga révén nem izzadunk alá, elvezeti a nedvességet és nem kell „nyolcvanhatszor” körbetekerni nyakunkon, valamint a kabátunk alá dugdosni a maradékot, hogy védjen. Számos mintában árulják, így biztos sikerül eltalálni az ajándékozott ízlését.
10. KULACS, TERMOSZ: Ez az az ajándék, amiből igazán nehéz kiválasztani a jót, hiszen aki túrázik, biztosan van megoldásra arra vonatkozóan, miben szállítja a folyadékot. Mégis, ha sikerül egy jópofa, újfajta megoldással nyíló-záró kulacsot vagy egy ötletes termoszt választanunk, elnyerhetjük ismerősünk tetszését.
JOLLY JOKER – AJÁNDÉKUTALVÁNY:
Ha menthetetlenül bizonytalanok vagyunk abban, mi az, ami már megvan és mire lenne valóban szüksége ismerősünknek, vegyünk neki ajándékutalványt! A legtöbb túraboltban vagy sportáruházban vásárolhatunk ilyet, akár előre meghatározott címletekben, akár saját összeggel feltöltve. Nem fontos sok pénzt tölteni a kártyákra, már pár ezer forint is nagy segítséget jelent, és biztosak lehetünk benne, hogy az ajándékozott arra fogja költeni, amire valóban aktuálisan a legnagyobb szüksége van.
FIGYELJÜNK RÁ: Bármilyen ajándékot is válasszunk, mindig őrizzük meg a blokkot! Így, ha választásunk nem nyerte el az ajándékozott tetszését, a blokkal egyszerűen visszaviheti a boltba, és kvázi ajándékutalványként arra költi az ajándékra fordított összeget, amire szeretné, és ami valóban tetszik neki.