A fényhiányból adódó lehangoltság, már-már depresszív állapot a mi tájékunkon nem ritka jelenség. A lakosság tizenöt százalékát érinti, de legyünk őszinték, aki nem hajlamos a depresszióra, arra is jellemző, hogy a megrövidült napokat nehezen bírja. Végül is: ki szeret folyton sötétben lenni?
A téli depresszió annál gyakoribb, minél távolabb helyezkedik el az Egyenlítőtől az adott ország. Az északi államokra – hiába van nagy divatja a svéd és dán boldogságiparnak – fokozottan jellemző, Európa alkoholfogyasztási listáin előkelő helyen állnak az északi országok.
Na de mit tehetünk a kényszerű sötétség és az abból adódó lehangoltság, enerváltság ellen?
1. Keresd a fényt!
Amennyire lehet, igyekezz minél több időt a szabadban tölteni, lehetőleg akkor is, amikor nagy ritkán süt a nap. A hétvégéidet igyekezz úgy beosztani, hogy ha a délelőtti órákban szép idő van, azt odakint tölthesd a szabadban.
2. Alkalmazz fényterápiát!
Talán nem meglepő, hogy egy dán orvos, Niels Ryberg Finsen alkotta meg a modern kori fényterápia alapjait, az általa tervezett készülék volt képes előállítani először olyan fényt, mint a napfény. A fény nagyon jótékonyan hat a szervezetre, nemcsak hangulatilag, hanem biokémiailag is. A Bioptron-lámpa a fény teljes spektrumát képes szolgáltatni számunkra.
3. Mozogj sokat!
A sport, azon belül is a szabadban végzett mozgás során olyan hormonok szabadulnak fel, amelyek szintén javítják a hangulatot, nem véletlenül nevezzük ezeket boldogsághormonoknak. Azon túl a stresszt is oldja a rendszeres mozgás, ha szabadban végezzük, akkor az immunrendszerünk is erősödik, sőt még kellemesen el is fáradunk.
4. Gyűjts élményeket!
Nézőpont kérdése, hogy a telet milyennek látjuk. Nyilván a városban, ahol a sötétségen túl minden szürke és nagy a latyak, plusz rossz a levegő, nem olyan élvezetes. A természetben járva viszont valóban csodákat láthat az ember. A városokat övező erdőkig is elég elmenni, nem kell feltétlenül az Alpokban kirándulni ahhoz, hogy szemet gyönyörködtető látványban és friss levegőben legyen részünk.
5. Fogyassz D-vitamint!
A fényhiány egyben D-vitaminhiányt is eredményez, ezért is fokozottan fontos, hogy amennyit csak tudunk, tartózkodjunk a szabadban. De valószínűleg ez sem lesz elég ahhoz, hogy a D-vitamin-szükségleted rendben legyen, ezért igyekezz úgy étkezni, hogy juss elegendő D-vitaminhoz (halak, máj, tojás), de tabletta formájában is pótolhatod.