A síelés csak papíron nem veszélyes!

V. G.V. G.
Vágólapra másolva!
2019.02.13. 16:04
Az időjárás továbbra is kedvez a síelni vágyóknak, nyugati szomszédaink azonban figyelmeztetnek: februárban se lankadjon a figyelem!

Az időjárás továbbra is a téli sportok szerelmeseinek kedvez, Ausztriában – különösen Bécs és Alsó-Ausztria területén – még mindig gyakori a hóesés. Az osztrák felsőoktatási intézményekben ilyenkor tartják a félévi szünetet (Semesterferien), ennélfogva a fiatalok közül mind többen utaznak el a környékbeli hegyekbe síelni vagy snowboardozni.

A téli sport – papíron – nem veszélyesebb a túrázásnál vagy a hegyi kerékpározásnál, Ausztriában évente csaknem 30 ezer ember szenved olyan súlyos sérülést síelés vagy snowboardozás közben, hogy orvosi ellátásra szorul. Az esetek 60 százalékában beszélhetünk csonttörésről, ezt követik a kellemetlen szalag- és izomsérülések.

A balesetek leggyakoribb okai:


  • a síelők vagy snowboardosok túlbecsülik a tudásukat

  • figyelmetlenek vagy hirtelen alábbhagy az összpontosításuk

  • nem megfelelő a felkészültségük, nincs meg a kellő tudásuk

  • rossz vagy nem rájuk illő felszerelést választottak


A legtöbb osztrák tartomány előírja: gyermekeknek 15 éves kor alatt kötelező a sisakhasználat, felnőtteknek pedig erősen ajánlott. Fontos, hogy a sisak jól illeszkedjen a fejünkre, ne sajnáljuk tehát az időt vásárláskor a próbálgatásra.
A szakértő azt tanácsolja, hogy a szemüveg kiválasztására is fordítsunk nagy gondot.

„A hetekben jellemző ködös időjárásban a sárga vagy a narancssárga síszemüveg viselése ajánlott – mondta Emmerich Kitz a Der Standard című lapnak. – De ha napsütésben síelünk, inkább a szürke vagy a kék lencséket keressük. Sok gyártó már eleve cserélhető lencsékkel kínálja a szemüvegeit.”

A gerinc és a mellkas védelmére ugyancsak felhívják a hobbisportolók figyelmét. A megkérdezett szakértő szerint azonban nem feltétlenül bizonyított, hogy a hátvédők, valamint gerincprotektorok csakugyan megóvnak a súlyosabb sérülésektől. Arra mindenesetre jók, hogy az olyan éles tárgyak, mint az ágak, a kövek vagy a karók ne fúródjanak a hátunkba, hogyha mégis elesünk.

A sérülésveszély azonban – mint hangsúlyozta – ne vegye el senki kedvét a síeléstől. Némi odafigyeléssel és megfelelő felkészüléssel ugyanis elébe mehetünk a bajnak – és inkább a szabadban töltsük a szabadidőnket, mint a négy fal között.

A megfelelő sisak és szemüveg kiválasztása kulcsfontosságú

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik