A leginkább elismerésre méltó tavalyi magyar hegymászó-teljesítmény híre május közepén érkezett, amikor Németh Alexandra pótlólagos oxigén használatával feljutott a 8850 méter magas Mount Everestre, a világ legmagasabb hegycsúcsára. Ez önmagában is óriási teljesítmény, lévén Ugyan Anita 2009-es és 2010-es duplázása után ő a második magyar nő, akinek ez sikerült, de talán még ennél is elismerésre méltóbb, hogy ezzel befejezte a rangos Seven Summits-sorozatot, amely hét kontinens legmagasabb csúcsát gyűjti egybe. A Londonban élő magyar hölgy elszántságát és felkészültségét jelzi, hogy mindezt kevesebb mint négy év alatt teljesítette.
Még 2014 júniusában jutott fel a sorozat első állomására, a Kaukázusban található 5642 méter magas Elbruszra, amely Európa legmagasabb pontja, azóta pedig nem tartott szünetet.
Ez már csak azért is érdekes, mert Klein Dávid 2018-ban kísérletet tett a csúcs elérésére, de az ítéletidő miatt 7400 méterről visszafordult. A hegyen uralkodó körülményekről sokat elárul, hogy a legeredményesebb bolgár magashegyi mászó, a tíz nyolcezresre már feljutó Bojan Petrov eltűnt a csúcstámadásnál. A sikertelen vállalkozás után Klein a pakisztáni Karakorum felé vette az irányt, és csatlakozott Suhajda Szilárdhoz, aki a Gasherbrum I (8080 m) és a Gasherbrum II (8035 m) megmászására vállalkozott, de végül egyiküknek sem sikerült még hétezer méter fölé sem jutniuk.
Ugyancsak sikertelen volt az erdélyi Varga Csaba kísérlete a világ egyik legnehezebb nyolcezresén, a 8586 méter magas Kancsendzöngán, ahol 2013-ban ereszkedés közben elhunyt a legjobb magyar magashegyi hegymászó, Erőss Zsolt és tehetséges fiatal társa, Kiss Péter. A rossz időjárás ellenére Varga Csaba 7550 méterig jutott, ahol koszorúval emlékezett Erőssre és Kissre, sőt, az 5500 méteres alaptáborban emléktáblát helyezett el tiszteletükre. Tavaly, magyarként egyébként ő jutott legmagasabbra pótlólagos oxigén használata nélkül.
Az esztendő azért is volt érdekes a hazai hegymászásban, mert kézzelfogható bizonyítéka volt, hogy a sportág hazai bázisa egyre szélesebb. Ennek egyik legfontosabb jele, hogy szeptember 28-án Herceg Angelika jógaoktató és Kerekes Éva könyvelő pótlólagos oxigénnel feljutott a 8163 méter magas Manaszlu csúcsára.
Mindketten a civil szférából érkeztek, évek óta másztak együtt, és az elkövetkezendő években újabb nyolcezreseket szeretnének meghódítani.
Érdemes megemlíteni Lengyel Ferenc sikeres csúcstámadását is a Lenin-csúcson, aki ezután betegen, legyengülve megpróbálkozott a Han Tengrivel is, onnan azonban 6700 méterről visszafordult.
És ha már Himalája, Klein Dávid és Suhajda Szilárd is tervezi, hogy 2019-ben visszatér a világ legmagasabb hegyei közé, és újból megpróbálkozik a Sisapangma megmászásával, és akkor már csak a 8611 méter magas, híres-hírhedt K2 marad, amire biztosan nem jutottak még fel magyarok.
Újabb mozgalmas év elé néz a magyar magashegyi hegymászás.
(Megjelent a Nemzeti Sport Csupasport mellékletében 2018 végén)