Hódít a nordic walking, a középkorúak között is egyre népszerűbb. Ahogyan ismertebbé válik a sportág, úgy kell figyelni arra is, kitől és hogyan tanuljuk meg a botok használatát, és a helyes mozdulatsort. Bár egy átlagember három-négy óra alatt könnyen megtanulhatja az alapokat, ahogyan Galambos László, az országos szövetség elnöke fogalmaz: „Több kárt, mint hasznot eredményez, ha hozzá nem értő instruktortól sajátítjuk el a mozgástechnikát.”
Galambos 15 éve foglalkozik instruktorok és túravezetők szakszerű képzésével. Mint elmondta, a képzésre való jelentkezés feltétele a sportszakirányú OKJ-s vagy egyetemi végzettség. Először túravezető, ezt követően instruktor, majd mesterinstruktor válhat azokból, akik nemcsak űzni, hanem oktatni is szeretnék a sportágat.
A hazai szövetségnél végzett túravezetők és instruktorok tökéletesen megfelelnek a nemzetközi képzés sztenderdjeinek. Mégis, számos helyen nem a megfelelő irányelvek szerint képzik az oktatókat.
Ha biztosra akarunk menni, nem árt tudni: a nemzetközi jogosítvánnyal rendelkező instruktorok és túravezetők egy bankkártyaszerű, fényképpel ellátott igazolvánnyal rendelkeznek, amelyen nemcsak saját aláírásuk, hanem a szövetség logója és az oklevél száma is szerepel. Emellett egy mágneses kitűzőt is viselniük kell.
„Ha egy instruktor ezeket nem viseli, vagy az igazolványát nem tudja felmutatni, felmerülhet a gyanú, hogy nem megfelelő képzést kapott” – figyelmeztet az elnök.
Bozsik Anna háromszoros olimpikon, országos sífutóbajnok 2006 óta képez nordic walking instruktorokat, és úgy látja, hogy a sportág elterjedésében több tényező is fontos szerepet játszik.
„Először csak Budapesten volt népszerű, de most már vidéken is egyre többen űzik. Ez annak köszönhető, hogy a főváros határain túl is egyre befogadóbbak az emberek. Szerencsére eljutottunk odáig, hogy már falun sem ciki színes bottal sétálni, sőt, inkább arra inspirálja az embereket, hogy botot ragadjanak” – mondta.
A szakember szerint egyre több futó veszi hasznát a sportágnak egy-egy sérülést követő rehabilitáció során. Ők, mire meggyógyulnak, annyira megkedvelik a nordic walkingot, hogy már nem is akarják abbahagyni.
És hogy hol tart a sportág népszerűsítése? Galambos László hangsúlyozta: bár a nordic walking egyre népszerűbb, még nem eléggé az. „Szükség lenne egy nagy, minden médiaplatformot átfogó kampányra. Legalább fél éven keresztül kellene reklámozni a sportágat ahhoz, hogy viszonylag sokan megismerhessék. Az országos szövetség több projektet is kidolgozott arra vonatkozóan, hogyan lehetne bevezetni a sportágat akár a mindennapos testnevelésbe is, kezdeményezésünk azonban egyelőre nem járt sikerrel, de bizakodóak vagyunk.”