A néhány hete rendezett Audi Nines-verseny egy látványos és nehezen kivitelezhető ugrásokra építő, meghívásos sí- és snowboardverseny, amelyen a svájci szabadstílusú síző (freestyle skier), Andri Ragettli tovább írta saját történetét, amikor négyes csavart szaltót ugrott.
A trükk teljes neve quad cork 1980, a szám a végén pedig annyit tesz, hogy ennyi fokot forog a levegőben.
Egy ilyen trükk remek artistaképességeket igényel, mert nemcsak be kell tanulni a mozgássort, hanem pontosan kell éreznie testének helyzetét a levegőben. A kivitelezéshez hosszú időt kell a levegőben tölteni, hogy mind az öt teljes fordulatot (és az 1980-hoz még egy felet) legyen ideje kiforogni, amihez viszont óriási ugratót kell építeni egy megfelelő szögben kifutó rámpával, amely ki tudja dobni a felgyorsult sízőt. Normális versenyen ehhez hasonló ugratókat nem építenek, az Audi Nines (régebben Nine Knights and Nine Queen) szezonzáró versenyen viszont igen, amelyet idén Ausztriában, Tirolban rendeztek április végén. Erre a 2008-ban elindított sorozatra hagyományosan kilenc síelőt és ugyanennyi snowboardost hívnak meg, 2011 óta pedig hölgyeket is, 2016-ban például a magyar Gyarmati Pankát.
„Nincs kedvenc trükköm, de szeretek kipróbálni új dolgokat, mert elképesztő érzés, amikor ezek sikerülnek, és egy ilyen ugrásba bele tudok állni érkezéskor” – mondta az extrém sportoló, akit elképesztő képességei miatt a CNN és a BBC „svájci nindzsának” nevezett el. Ragettli azonban nem csak a tehetségével éri el sikereit, meg is dolgozik értük. Ugyanis nemcsak síelésből és gyakorlásból áll az élete a hegyek lejtőin, nagyon keményen tréningezik a tornateremben is, éppen úgy, mint egy élsportoló. Erről évekkel ezelőtt készült is egy videó, amely vírusként terjedt az interneten, és amely nem várt népszerűséget hozott a tinédzsernek, akit azonnal televíziós műsorokba hívtak meg, és tucatnyi interjút kértek tőle.
A szabad stílusú sí folyamatosan fejlődik, a legjobbak évről évre olyan trükkökkel rukkolnak ki, amelyek akár még csak pár évvel ezelőtt is elképzelhetetlennek tűntek.
Mottója, hogy nincs gravitáció vagy legalábbis ő maga nem törődik vele. Ezek után már csak az a kérdés: mi lesz a következő állomás?
(Megjelent a Nemzeti Sport Csupasport mellékletében 2019 májusában.)