A 18-59 éves megkérdezettek mintegy 41 százaléka sportol rendszeresen, de úgy tűnik, a futásra inkább „csak” kiegészítő mozgásformaként gondolnak, hiszen mindössze 4 százalékuk fut rendszeresen. Hogy miért kezdenek bele, számos motivációra vezethető vissza. Legtöbben a fogyás reményében húzzák fel a „nyúlcipőt”, de az erősítés és a stresszoldás is a leggyakoribb okok között szerepel. (Utóbbi kettő elsősorban a 30 év alattiak körében.)
Aki fut, milyen gyakran fut?
szinte naponta: 16%
hetente többször: 52%
hetente egyszer: 13%
havonta 2-3 alkalommal: 15%
havonta egyszer: 5%
A kutatás alapján a férfiak dominálnak. A rendszeres sport az átlagnál nagyobb arányban jellemző rájuk, főleg a 30 év alatti, fővárosi, középfokú végzettségűeknél, illetve a magasabb jövedelműek körében. A rendszeres futás is gyakoribb náluk, bár több esetben előnyben részesítik a csapatsportokat. Időhiány miatt a kisgyerekesek kevésbé tudják beiktatni életükbe a rendszeres testmozgást: a 3 év alatti gyerekeket nevelők mindössze negyede sportol legalább havonta egyszer.
Mennyi időt szán egyszerre a futásra?
legfeljebb fél óra: 31%
háromnegyed óra: 28%
egy óra: 28%
másfél óra: 9%
több mint másfél óra: 5%
A kutatás során ismét bebizonyosodott, hogy a rendszeres futás jó hatással van az általános testi és mentális állapotunkra. Erősíti az állóképességet, az immunrendszert, és természetesen segíti a fogyást is. Ami viszont mindezek mellett szembetűnő volt, hogy sokan a stresszt oldandó húznak futócipőt – mert amit cserébe kaphatnak, megéri azt a néhány kilométert: kiegyensúlyozottabbak, magabiztosabbak, összeszedettebbek, türelmesebbek és nyugodtabbak lesznek. Általában egyszerre érezhetők a felsorolt jótékony hatások, a megkérdezettek kiemelkedő többsége legalább hármat tapasztalt meg az említettek közül. A felmérés alapján nem szükséges valósággal belehalni a futásba, hogy ez az állapot elérhető legyen, hiszen a felmérésben résztvevők válaszai szerint heti egy edzés is elég lehet ahhoz, hogy pozitív változás álljon be az életünkben.
Kiderült az is, hogy a válaszadók közül a valaha rendszeresen futók fele már részt vett valamilyen futóversenyen, átlagosan 5-10 km-es távokon. Mindannyian pozitív tapasztalatokról számoltak be: kitartásuk sikerre vezetett, legyőzték saját magukat, határaik feszegetése felfokozott izgalommal párosult, önbizalmuk erősödött. Nyugodt szívvel ajánlják mindazoknak, akik még nem vagy régen mérették meg magukat.
Kitűzött célok
Fogyás: határozottan tapasztalom – 70%, kis mértékben tapasztalom – 25%, nem tapasztalom – 5%
Stresszoldás: határozottan tapasztalom – 66%, kis mértékben tapasztalom – 27%, nem tapasztalom – 7%
Egészségi állapot javulása: határozottan tapasztalom – 67%, kis mértékben tapasztalom – 33%, nem tapasztalom – 0%