Mit főzzünk túrázás közben?

M. G.M. G.
Vágólapra másolva!
2019.08.20. 13:56
A szabadban főzőcskézni kétségtelenül rendkívül romantikus tevékenység, de azért nem árt mindenre odafigyelni. Tippek és receptek éhes túrázóknak!

Megszedhetjük az étel egy részét az erdőben, ehhez viszont kell némi előképzettség – határozottan rossz ötlet a medvehagymát a gyöngyvirággal keverni, vagy mondjuk az erdőszéli csiperkét a karbolszagúval, hogy a gombavilág érdekesebb (és veszélyesebb) hibalehetőségeit ne is említsük. Mindenesetre a gyűjtögetés remek kiegészítő tevékenység, van valami ősi és kielégítő abban, amikor azt esszük a nap végén, amit szedtünk. De lehetőleg tudjuk, mit csinálunk, vagy legalább a csoportban legyen egy profi.

A romantikus erdei főzőcskézés következő lépése a tűzhely „belakása” és a tűzcsiholás. Partizánkodni nem érdemes – pláne nem tűzgyújtási tilalom idején –, de egyébként is jobb vigyázni és kéznél tartani az esetlegesen elszabaduló lángok megfékezésére alkalmas eszközöket.

Szintén nem érdemes több köbméter szeméttel megterhelni az erdei tűzrakó hely közvetlen környezetét, mert egyrészt a legcsúnyább dolog, amit csak tehetünk, másrészt a következő csoport érkezése után nem véletlenül jön ránk a csuklás.

Amit hoztunk, azt vigyük is (de legalábbis szemeteszsákban szállítsuk el egy megfelelő kukához). Az erdő még mindig nem szemétlerakó, még ha az odahányt tárgyak rengeteg hazai település szélén az ellenkezőjét is bizonyítják.

RECEPTEK (4 személyre)

FÓLIÁS SZALONNA CITROMOS MEDVEHAGYMA-SALÁTÁVAL
80 dkg húsos szalonna
2 csokor medvehagyma
rozmaring
provence-i fűszerkeverék
1 citrom
olívaolaj
só, bors
mustárpor
Türelemigényes, cserébe igen egyszerű étek, csak győzzük kivárni! A húsos szalonnát négy egyenlő darabra vágjuk, mustárporral bekenjük, rozmaringgal és ízlés szerinti fűszerekkel, plusz egy kis borssal meghintjük. A sót elfelejthetjük. Dupla fóliába csomagoljuk, a leégett tűz parazsába helyezzük, és türelemmel várjuk, amíg megsül.
Amikor már jól állunk – fogóval kihalászva az egyik szalonnát képet nyerünk erről, majd vidám perceket töltünk a visszacsomagolással –, összedobjuk a salátát: a centis csíkokra vágott medvehagymát nyakon öntjük egy citrom levével, három evőkanál olívaolajjal, sózzuk, borsozzuk, összekeverjük. A megsült szalonna mellé halmozzuk, majd előveszünk némi kenyeret hozzá.
Ha épp nincs medvehagymaszezon – ezt ilyentájt nehéz elképzelni –, alternatív megoldás az újhagymás paradicsomsaláta vagy apróra vágott paradicsommal és lila hagymával feldobott rukkolasaláta, ugyanezzel a citromos öntettel.

ERDEI EMBEREK GOMBÁJA
1 kg gomba
20 dkg füstölt szalonna
20 dkg kolbász
kakukkfű
vöröshagyma
koktélparadicsom
paprika
só, bors
A legjobb eredményt frissen szedett erdei gombával érjük el, de fontos hangsúlyozni: a gombaszedés nem vicc. Vagy legyen a társaságban olyan, aki megbízhatóan ért a gombákhoz, vagy vizsgáltassuk be – ezt ingyen megteszik, más kérdés, hogy sajnos nem a „lelőhelyek” közelében, hanem a piacokon. Ha van gombász társunk, a körülmények pedig kedvezőek, akkor hagyjuk érvényesülni! Fiatal vargányák, galambgomba és csiperkefélék kiválóak a recepthez, ősszel társulnak ehhez a rizikefélék is.
Ha az említettek nincsenek, apró szemű, kőkemény csiperkét használjunk, akár fehéret, barnát vegyesen. A kalapbőrt hagyjuk nyugodtan fent a gombákon. Fóliabatyukat készítünk (egy fő, egy batyu), beletesszük a megtisztított, szépen előkészített gombákat. Vékony csíkokat vágunk a szalonnából, kicsit vastagabb karikákat a kolbászból, rászórjuk. Karikára vágott vöröshagymát, paprikát, egészben hagyott koktélparadicsomot teszünk a batyuba, sózzuk, borsozzuk, „megkínáljuk” kakukkfűvel. Becsomagoljuk duplán a batyukat, parázsba tesszük, hagyjuk húsz-harminc percig sülni.

SÜLT HALLOUMI ÉS CUKKINI KUSZKUSSZAL, HUMUSSZAL
4 szelet halloumi sajt
oregano
4 kis salátacukkini
A kuszkuszhoz
15 dkg kuszkusz
6 csokor petrezselyem
1 csokor újhagyma
4 paradicsom
olívaolaj
1 citrom
1 friss csilipaprika

A humuszhoz
1 doboz konzerv csicseriborsó
2 ek. tahini (szezámmagkrém)
2 gerezd fokhagyma
olívaolaj
citrom

A recept összeállítása otthon kezdődik: lecsöpögtetjük a konzerv csicseriborsót, a levet felfogjuk egy tálban. A csicseriborsót és a tahinit beletesszük egy robotgépbe, utána dobjuk a megroppantott, megtisztított fokhagymagerezdeket. Összeturmixoljuk, a csicseriborsó leve, olívaolaj, citrom, só és bors segítségével „beállítjuk” a krém állagát és ízét. Megszórjuk egy kis pirospaprikával, egy jól záró üvegbe belerakjuk, s velünk jön sétálni.
A többit már a helyszínen készítjük el. A gumis állagú, sós, sütésre „kitalált” halloumi sajtot nagyobb kockákra vágjuk, marináljuk egy kicsit citromlével, olívaolajjal és oreganóval. A kihalászott sajtot bambuszpálcákra húzzuk, váltogatva a nagyobb karikákra vágott cukkinivel. Parázs fölött forgatva megsütjük. Közben elkészítjük a salátát. A kuszkuszt egy tálban hideg vízzel, sóval, olívaolajjal, citromlével bekeverjük, megvárjuk, míg fölszívja az öntetet és haraphatóra puhul. Minden mást feldarabolunk és a kuszkuszhoz keverünk – ha jót akarunk magunknak, kimagozzuk a csilit, mert huhogós lesz az étkezés. Ízlés szerint még finomítjuk az összhatást sóval, olívaolajjal és citromlével. A kész nyársakat a kuszkusszal és a humusszal tálaljuk, pitát adunk hozzá.

(Megjelent a Túrázás magazinban.)

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik