2019. augusztus 31., szombat reggel 8:59 perc, Oberstdorf, Németország. Uta Albrecht még az utolsó pillantásokat veti az órájára, miközben körbenéz a rajtkapu alatt álló ezer futóra. Napszemüvege alatt gyűlnek a könnycseppek, amiket aztán a visszaszámláláskor már nem tart vissza. Elérkezett az ünnepi pillanat is: még három másodperc, kettő, egy, és Martin Hafenmair versenyigazgató kezében eldördül a startpisztoly, amely hosszú útra bocsájtja az izgatott tömeget. Nyolcnapos utazásra indulnak a futók, Németországon, Ausztrián, és Svájcon keresztül vezető hosszú úton, 275 kilométeren át, Olaszországba. Hosszú út vár rájuk, amelynek végén ott a megvalósult álmuk, amiért oly régóta dolgoznak. És az út végén Uta, valamint férje, Heinrich Albrecht is ott lesz a célban, hogy egyesével üdvözöljék a beérkezőket.
Heinrich és Uta immár tizenöt éve szervezi töretlen sikerrel Európa egyik legkeményebb és legszínvonalasabb ultratávú, többnapos magashegyi terepfutóversenyét, az Alpokat keresztbe átszelő Transalpine Runt. A rendszer tökéletesen működik, a versenyzők imádják, van, aki már a kezdetek óta minden évben részt vesz az eseményen.
Uta és Heinrich pedig mindent kontrollál és nyugtáz. Az ő tudtuk nélkül sem történik semmi. Minden szervezési nehézség és váratlanul felvetődő probléma ellenére veszik a fáradtságot, hogy a rajtlistáról a reggeli indulásra kigyűjtsék azokat a futókat, akik épp ott és akkor ünneplik a születésnapjukat, hogy célba érkezéskor együtt köszönthessék őket. Az évek óta rendszeresen visszatérő versenyzőket pedig név szerint, külön üdvözlik.
Természetesen Uta és Heine, ahogy a közeli kollégák szólítják, nincsenek egyedül, több mint száz munkatárs, barát, rokon és önkéntes segíti a munkájukat, professzionális szakértelemmel. Tökéletes rendszerként működik itt minden, a versenyzőknek tényleg kizárólag arra az egyetlen egy feladatra kell koncentrálniuk, amiért idejöttek. A csomagok szállítmányozását, a hotelek lefoglalását vagy a táborok alvásrendjét, mind megszervezik a sportolóknak, miként a futók városokon belüli, illetve a rajt- és célterületek, a szállások és az étkezési lehetőségek közötti fuvarozását is gördülékenyen lebonyolítják. Ez egy ilyen rendszer, német precizitással, svájci óraműpontossággal.
Szoros felügyelet
A szervezőknek a magashegyi körülmények miatt minden lehetőségre fel kell készülniük. A versenyzőket végig profi orvosi stáb felügyeli, akik már a rajt előtt egy órával a helyszínen várják a gyengélkedő futókat, a célterület zárása után pedig további egy órán keresztül lehet hozzájuk fordulni segítségért. Az idei versenyen egy súlyosabb, kórházi kezelést igénylő sérülés történt, a leggyakoribb panaszok azonban az ultrafutók körében jól ismert körömproblémák és vízhólyagok voltak, amelyek miatt többen keresték fel az orvosi stábot.
A hibátlan logisztikának köszönhetően a résztvevők szinte észre sem veszik, hogy mennyi minden történik körülöttük, hogy itt tényleg minden kizárólag értük van. Az ő kényelmükért dolgozik több mint negyven szálloda összes alkalmazottja, több tucat taxisofőr hat-nyolc férőhelyes mikrobuszokkal, és a teherautók vezetői, akik a csomagszállítást végzik. Így megy ez mindennap. Pontosan, előre meghatározott időbeosztás alapján. Nyolc napon keresztül.
Nyolc nap, négy ország, két futó, egy álom. Ez a Transalpine Run. Uta Albrecht és Heinrich Albrecht álma sok futó álma is lett.
Már egy hete véget ért a verseny. Uta és Heinrich azonban már javában dolgozik a jövő évi programon, amelynek rajt- és célhelyszíne ezúttal ismét a német síparadicsomban, Garmisch-Partenkirchenben lesz, és az út ezúttal a keleti vonalon fog haladni Meransen/Gitschberg Jochtalig.