Kirándulások és túrák szervezésekor meglehetősen nagy szerepet kap az utazás. Hány órakor induljunk, hol álljunk meg, meddig juthatunk el, hogy még időben visszaérjünk az autóhoz, merre menjünk pontosan? A problémák egy része könnyen áthidalható, ha tömegközlekedést választunk. Ebből a szempontból a főváros ideális választás, kiterjedt hálózata révén több kedvelt túrahelyszínhez is eljuthatunk. Az alábbiakban ebből mutatunk be néhányat.
1. Teve-szikla – Nagy-Kevély
A túrát a 218-as busz vonalán, a Kövesbérci utca megállóhelynél lehet elkezdeni. A Bécsi útra visszatérés előtt Pilisborosjenőn is ki lehet szállni – innen a 840-es autóbusszal lehet visszatérni Budapestre az Árpád híd pesti hídfőjénél lévő buszvégállomásra. A túra eredeti végpontjáról a 218-as autóbusz visz vissza az Árpád hídhoz.
A túra könnyen teljesíthető, nem igényel speciális előkészületeket. A Teve-szikla érdekes formájáról kapta a nevét, nem nehéz belelátni a púpos állatot, és még a „feje” is egészen hasonló. A közelben járva mindenképpen érdemes útba ejteni az „egri várat”, amely az 1968-ban forgatott Egri csillagokban szolgált díszletként, de nem bontották el, megőrizték az utókornak. Érdekesség, hogy a forgatás alatt a fából készült vár egy része leégett, de újraépítették. A bemutató óta azonban az épületnek jó darabig senki sem viselte gondját, 2008 nyarán hozta rendbe a környéket a pilisborosjenői önkormányzat.
A túra másik említésre méltó állomáshelye az 534 méter magas Nagy-Kevély, amely a Kinizsi Százas teljesítménytúrának is része, így akik azon valaha elindultak, biztosan ismerős terepen gyalogolnak. A kilátás szép időben szemet gyönyörködtető, érdemes magunkkal vinnünk a fényképezőgépünket.
A túra pontos leírása ide kattintva található.
2. Szépjuhászné – Makkosmária – Normafa
A Széll Kálmán térről a 22-es vagy a 222-es buszra felszállva eljutnak a Szépjuhászné elnevezésű megállóig, amely a túra kezdőpontja. A túra végpontján, a Normafánál a 21-es vagy a 90A jelzésű autóbuszra szállhatnak fel, amely visszavisz a városközpont felé, a Széll Kálmán térre.
A János-hegy és a Nagy-Hárs-hegy közötti hágóban, az úgynevezett Budakeszi-völgyben 350 méter magasságban létesült kirándulóközpontot kell keresnünk. A hely neve a monda szerint onnan ered, hogy Hunyadi Mátyás itt ismerkedett meg egy szép juhásznéval. Ha az előző túra kapcsán a Kinizsi Százast emlegettük, a Szépjuhásznét a családosok ismerhetik jól, a Gyermekvasút egyik állomása is itt található. Érdemes azonban gyalog is útnak indulni, a Budai Tájvédelmi Körzet teljesen más arcát mutatja, ha sétálva fedezzük fel. Utunk Makkosmárián vezet keresztül, az itt található Angyalok királynéja kegytemplom a Székesfehérvári egyházmegye egyik búcsújáró helye. A második világháborúban rengetegen zarándokoltak ide hadifogoly hozzátartozóikért imádkozni, a háborús időszak vége óta a látogatók főként a különböző függőségekben (alkohol, kábítószer, szerencsejátékok) szenvedők lelki üdvéért fohászkodnak.
A Normafa népszerű kirándulóhely, ahonnan pazar kilátás nyílik egész Budapestre. Rengetegen futnak, sportolnak a környéken, de a kisgyerekes családok is bátran felkereshetik a játszótere miatt. A túra megkoronázása lehet egy itt elfogyasztott rétes és meggylé, de akikben még van erő, a János-hegyen található Erzsébet-kilátóhoz is elsétálhatnak, és onnan libegővel utazhatnak egészen Zugligetig.
A túra pontos leírása ide kattintva olvasható.
(Nyitókép: teve-szikla, forrás: www.dobogokokirandulas.hu)
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!