Mit gondol, miért nem tudják megdönteni a csúcsát huszonhat éve?
Nem tudom – tényleg nem. Csak azt tudom, én miként döntöttem meg Szekeres Feri bácsi tízéves rekordját 1990-ben: rengeteg munkával. Szerettem futni, érdekelt, hol a teljesítőképességem határa, maximalista voltam. Akkoriban nem volt pulzusmérő óra, edzéspercre lebontott terhelés, tudományosan megtervezett és összeállított étrend – edzőm sem volt, megírtam magamnak a saját edzéstervemet vasárnaponként, s aszerint dolgoztam. Végül is nem agysebészi munka, ha az ember benne van a sportágban, ismeri a testét és önmagát, akkor csak az a lényeg, hogy edzeni kell. Néha túl is edzettem magam, mert inkább többet edzettem, mint kevesebbet.
Miért választotta a maratoni távot?
Tízéves korom óta atletizáltam, csaknem mindent kipróbáltam ezen belül, de a futás volt az elsődleges. Aztán az 1500 métertől kezdve a 3000 méteres akadályfutáson át az 5000 és 10 000 méterig minden távon versenyeztem, végigjártam a klasszikus utat – gyakorlatilag minden gyereknek hasonló általános, komplex atlé-tikai képzést kellene kapnia, hogy megfelelően fejlődjön az izomzata, aztán úgyis azt a versenyszámot választja, amelyikben a legjobb. Sokáig úgy tűnt, hogy nekem a 3000 méteres akadályfutás lesz az, ifjúsági korosztályban magyar csúcsot is tartottam, de 1988 őszén úgy döntöttem, hogy kicsit nagyobb mennyiséget futva készülök fel a következő idényre, és márciusban elindulok egy maratoni versenyen, aztán majd meg-látom, mennyire megy. Az 1989-es szegedi országos bajnokságon futottam életem első maratoni versenyét, és rögtön meg is nyertem az első felnőtt országos bajnoki címemet… Szóval jól ment, nem is volt túl erős a magyar mezőny, úgyhogy ez lett belőle.
A következő három évben háromszor futott a még ma is „űridőnek” számító 2 óra 13 percen belül…
Francia menedzserem volt 1989-től, s Bruno Cavalier-nek köszönhetően sokat versenyeztem Franciaországban. Az első, 2:12:20 órás magyar csúcsomat Szegeden értem el az 1990-es országos bajnokságon, aztán 1992-ben 2:12:34-gyel negyedik lettem a párizsi maratonin, majd 1993-ban 2:12:10 órás magyar csúccsal nyolcadik.
Nem ért volna el még többet, ha nem a magyar, hanem a francia szövetség támogatását élvezi?
Sok versenyen indultam kinn, éltem Párizsban, le is igazoltak egy klubba, úgyhogy ezt az utat is választhattam volna. De meg sem fordult a fejemben. Az a pénz, amit ott kerestem, Magyarországon többet ért, és Budapest is élhetőbb város, mint Párizs. Éltem Japánban is, a Suzuki alkalmazásában gépészmérnökként, de ott sem akartam letelepedni.
Miért hagyta abba 1994-ben, éppen a fantasztikus hároméves periódus után?
Fájt a gerincem. Vissza-visszatérően, majdhogynem gyerekkorom óta küszködtem gerincsérvvel, s nyilván az a rengeteg letekert kilométer sem segített a csigolyáim állapotán.
Az 1989-es szegedi országos bajnokságon futottam életem első maratoni versenyét, és rögtön meg is nyertem az első felnőtt országos bajnoki címemet.
El is hiszem, hogy elfogadják a tanácsait. De tulajdonosként találkozhat önnel, kérheti a segítségét az egyszeri futó?
Általában igen, szombatonként is a placcon pörgök. Annyi vásárló volt, hogy én is kivettem a részem az értékesítésből, ahogy korábban futóként, most tulajdonosként is a munkában hiszek. Ha valaki bejön az üzletbe, megkérdezzük, mit szeretne, milyen talajon tervez futni, volt-e már futócipője, abban mit szeretett, mit nem, ha szeretné, ráállhat a futógépre, és számítógép segítségével analizáljuk a mozgását, vagy hőtérképre állítjuk, hogy lássuk, milyen a lába boltozata, a bokája. Tíz-tizenöt perces rutin az egész, de ennyi már elég ahhoz, hogy orientálódjunk, tanácsot adjunk, s elé teszünk nyolc-tíz pár cipőt, amelyek közül addig válogat, ameddig kedve tartja.
Egyetért azzal, hogy Magyarországon most reneszánsza van a futásnak?
Igen. Illetve, nem… Mert korábban sohasem volt divat futni. Amikor én versenyeztem, „csak úgy” futni proli időtöltés volt. Inkább teniszezni, aerobikozni akart járni mindenki, azzal lehetett dicsekedni. Ma már nem ciki futni, éppen hogy divat, sikk, trendi lett. Nem kell pályát bérelni, bérletet venni, időpontot foglalni, a pályáig, az edzőteremig elvergődni. Futni bárhol, bármikor lehet, egyedül is, ingyen is, olcsóbb a sportfelszerelés is.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!