Amióta William Staub, amerikai gépészmérnök az 1960-as évek végén megalkotta a PaceMaster 600 névre „keresztelt” első, otthoni felhasználásra készült futópadot, a sporteszköz népszerűsége évről évre nő. Manapság egyre többen vásárolnak belőle otthonukba, és az edzőtermekben is általános népszerűségnek örvend a használata. Az alábbiakban Csécsei Zoltán, a 24 órás futópados futás világcsúcstartójának segítségével gyűjtöttünk össze néhány hasznos tippet azzal kapcsolatban, hogyan kell megfelelően használni a futópadot.
1. A helyes sorrend – Ahhoz, hogy a futópad hosszú időn keresztül működőképes legyen, és ne menjen tönkre, ügyeljünk rá, hogy az elindítása előtt sose álljunk rá a szalagra – ellenkező esetben rosszat teszünk a motornak.
2. Szédülés – Ne ijedjünk meg, ha a futópadon töltött első perceket furcsának érezzük. Zavaró, hogy bár lépünk, valójában nem haladunk előre. Az érzéki csalódás kellemetlen mellékhatása lehet a szédülés. Mivel a gép szalagja általában 50 centiméter széles, elég kicsit oldalra lépni, és kibillenhetünk az egyensúlyunkból.
Szerencsére a legtöbb futópadhoz tartozik magunkra csatolható vészkioldó, amely azonnal leállítja a szalagot, ha elesünk.
4. Sebesség – A megfelelő tempó mindenkinek más, de ha most kezdünk ismerkedni a futással, 7-8 perces kilométerek beállítása megfelelő lehet. Ez már nem séta, hanem könnyed kocogás, ami később bemelegítésnek és levezetésnek is jó. A szalag sebességét később céljainknak megfelelően növelhetjük, de fokozatosan tegyük, azaz ne terheljük túl magunkat.
5. Edzések hossza – A szalag sebességéhez hasonlóan egyéntől függ, és leginkább edzéselméleti kérdés, hogy hetente hány alkalommal és alkalmanként mennyi ideig tartózkodjunk a futópadon. A válasz súlytól, nemtől és sok egyéb tényezőtől függ, de közrejátszhat az is, hogy ettünk-ittunk-e a gyakorlás előtt. Kezdőként 25-30 perces edzések elegendőek lehetnek, levezető sétával együtt.
Ha elbizonytalanodnánk, érdemes kikérni személyi vagy futóedző véleményét, de az első időszakban tapasztaltabb futótársakra is nyugodtan hallgathatunk.
8. Sérülésveszély – Az aszfalttal ellentétben a futópadon nincsenek kátyúk, talajegyetlenségek, amelyek veszélyesek lennének a bokára. A terhelés kicsit egyoldalúbb, minden lépés ugyanolyan. A felület ugyanakkor képes az ütéscsillapításra, minimál futócipőben is nyugodtan használhatjuk. Az otthoni környezet szintén a futópad mellett szól, nem kell figyelni a forgalmat, és teljesen az edzésre koncentrálhatunk.
9. Monotonitás – Mindenki másként éli meg. Aki rendszeresen edz hosszabb távokon, az egy-másfél órás etapokat is gond nélkül letudja, más a félórás futás közben is elunja magát. A rövidebb edzések alkalmával jót tesz, ha zenét hallgatunk, hosszabb gyakorlások esetén a fül mellett a szemnek is kell az inger.
Ha az edzés intenzitása állandó, nyugodtan nézzünk filmet, ha különböző feladatokat kell teljesítenünk, a folyamatos gyorsítások és lassítások úgyis lekötik a figyelmünket.
11. Ruházat – Függetlenül attól, hogy otthon vagy edzőteremben használjuk a futópadot, öltözzünk minél lazábban. Mivel nincsen menetszél, sokkal jobban izzadunk, mintha ugyanolyan hőmérsékletben kinn lennénk az utcán. A trikó, rövidnadrág, futócipő kombinációja tökéletesen elegendő.
12. Egyenes testtartás, emelt fej – Mindegy, milyen gyártóról beszélünk, a futópadok kijelzői olyan magasságban helyezkednek el, hogy éppen kényelmetlen legyen letekinteni rájuk. Ha valaki sokat nézi, egy idő után könnyen beállhat a nyaka. Futás közben ezért mindig húzzuk ki magunkat, és emeljük fel a fejünket.