Mi az a bulgur?
A bulgur tulajdonképpen tört búza, Magyarországon a török éttermekben török rizsnek is nevezik. A még éretlen vagy az érett meghántolt búzaszemeket párolják, kiszárítják, majd apró szemcsékre törik. A hagyományos fehér bulgur mellett létezik fekete bulgur is, amelyet sötét búzából készítenek.
Javítja az emésztést
A bulgur rostban jóval gazdagabb, mint más gabonafélék. Rosttartalmának köszönhető, hogy jótékony hatással van az emésztésre, a bélműködésre, megakadályozza a puffadást, a hasgörcsöt. A rostok növelik a tápanyagfelvétel hatékonyságát is.
Pozitív hatással van a vércukorszintre
A bulgur glikémiás indexe (47) alacsony, ezáltal lassabban szívódik fel, mint például a rizs (GI 87), és nem emeli meg hirtelen a vércukorszintet. Nagyobb telítettségérzetet is biztosít, fogyasztása után később lesz éhes az ember. A fogyókúrázók is éppen ezért kedvelik.
Erősíti a csontokat
Életünk során a csontozatunk veszít a sűrűségéből, ezért nagyon fontos, hogy minél több foszfort, mangánt vagy vasat vigyünk be szervezetünkbe. A bulgurban nagy koncentrációban megtalálhatóak ezek az anyagok, ahogyan a kalcium, cink és magnézium is.
Védi a szív egészségét
Vizsgálatok szerint azoknál az embereknél, akik rendszeresen fogyasztanak bulgurt és más rostban gazdag ételt, kevesebb alkalommal lépnek fel szív- vagy érrendszeri panaszok.
Tippek
Hol kapható?
Bulgurt ma már szinte minden nagyobb boltban árulnak zacskós kiszerelésben, de lehet kapni piacokon is, kimérve.
Hogyan kell főzni?
A bulgur nagy előnye a rizzsel szemben, hogy jóformán alig kell főzni, elég, ha leforrázzuk kétszeres mennyiségű vízzel, és lefedjük, 10-15 perc alatt megpuhul.
Mi készíthető belőle?
A bulgur fogyasztható köretként húsok, hal, csirke mellé, de önmagában paradicsomosan főételként is megállja a helyét. Emellett zöldségekkel salátát is készíthet belőle, de desszertalap is lehet.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!