Minden futó veszélynek van kitéve, ha kietlen helyeken jár, vagy csak este, sötétedés után tud edzeni. Gondoljunk a Margitszigeten megtámadott Makai Viktória esetére vagy a 2013-ban meggyilkolt Kardosné Gyurik Krisztina történetére.
A krav maga önvédelmi és taktikai rendszer, az 1910-ben Budapesten született Lichtenfeld Imre nevéhez kötődik, aki sikeres atléta, birkózó és ökölvívó volt. Pozsonyban, a zsidó negyedben a sporttársaival együtt védte a helyi lakosságot az antiszemita támadásoktól. Ott tanulta meg, hogy a valódi utcai küzdelmek távolabb állnak a küzdősportok és harcművészetek világától. Később az izraeli hadseregben a testnevelés és a közelharc oktatási vezetője lett, majd aktív szolgalati évei után a katonai krav magát a civil és rendőri igényekhez igazította, és világszerte sok, ma is aktív oktatót nevelt ki. Magyarországon a Krav Maga Global nevű iskola az egyik legismertebb, amelynek Eyal Yanilov a vezető oktatója.
Miért hasznos a futóknak a krav maga?
– Élesíti az éberséget ismeretlen vagy gyanús környezetben. A saját képességek ismerete alacsonyabb pulzusszámot, így fokozottabb figyelmet eredményezhet egy veszélyes helyzetben. Rutinszerűvé válik a menekülő útvonalak és lehetőségek gyorsabb felismerése és használata.
– Földre esések esetén megoldásokat kínál a mielőbbi álló helyzetbe való visszajutásra, mindazonáltal a földön történő erőszakos cselekmények ellen is megoldásokhoz segít.
Az, hogy mennyi idő alatt lehet elsajátítani a krav magát elégséges vagy magasabb szinten, függ az oktatótól, az edzőtársaktól, a fizikai és mentális egészségtől, az edzéslátogatás rendszerességétől, egyéb sportban szerzett mozgásminták minőségétől és persze az egyéni tanulási képességtől is, amely a kor előrehaladtával általában lassul. Egy fizikailag és mentálisan átlagosan egészséges ember küzdősportbeli vagy harcművészeti előélet nélkül – heti két, kilencvenperces edzéssel számolva – nagyjából három-öt hónap alatt az utcai támadások körülbelül hatvan százalékát képes lehet kezelni. További edzésekkel két év alatt elérhető a haladószint, ezzel a tudással összetettebb helyzeteket is hatékonyan lehet kezelni.
Végzetül néhány hasznos javaslat szabadban futóknak:
– Lehetőség szerint ne fussunk egyedül lakatlan helyen és sötétben, és legyen nálunk mobilkommunikációs eszköz, ha bármi baj történne.
– Ha mégis egyedül, sötétben futunk, tervezzük úgy az útvonalat, hogy az a rész, ahol már elfáradhatunk, sűrűbben lakott, látogatott terület legyen.
– Ha előnytelen szituációba kerülünk, mindig mérlegeljük, megéri-e az anyagi javakat megtartani.
Nem véletlen, hogy a krav maga egyik ismert szlogenje a „Juss haza épségben, bármi áron!”. Ezt futóként is tartsuk mindig szem előtt.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!