Az utóbbi napokban jelentősen enyhült az időjárás, elindultunk a tavasz felé, de nem zárható ki, hogy visszatérnek még néhány napra a mínuszok. De ha már előkerültek a bringák, adódik a kérdés: érdemes-e extrém hidegben is kerékpárra pattanni. Két kerékpáros szakportál, a cyclingmagazine.com és bicycling.com erre kereste a választ.
A nagy hideg nem akadály, de…
Mint minden testmozgást, a kerékpározást is végezhetjük kemény hidegben, de érdemes figyelnünk néhány aprónak tűnő, ám annál fontosabb részletre. Mindazon túl, hogy rétegesen kell felöltöznünk, nem szabad megfeledkeznünk az aláöltözet minőségéről! Ha kell, a biciklisnadrág alá húzzunk jégeralsót, amely melegen tartja lábizmainkat, felülre pedig vegyünk műszálas pólót, amely gyorsan felszívja a nedvességet, megakadályozva, hogy testünk kihűljön! Egy pár remek téli bringáscipő és orkánkesztyű is elkelhet, de a hétköznapi bringáskesztyű is jó szolgálatot tehet. A fejünkre húzzunk polárcsuklyát és síszemüveget, amely hatékonyan véd a fagy ellen!
Mikor ne menjünk bringázni a hidegben?
Amennyiben intervallumedzéseket vagy nagy intenzitású tréningeket szeretnénk végezni, váltsunk inkább görgős kerékpárra, és válasszuk a meleg szobát, illetve az edzőtermet! Ha a dermesztő hidegben végezzük a fent említett edzésfajtákat, és nem melegítünk be alaposan, továbbá nem megfelelő testtartásban tekerünk, könnyen megsérülhetünk.
Tekintsünk el a kerékpározástól akkor is, ha kint minden csúszik! A ficammal, húzódással és töréssel végződő esések jelentős része akkor történik, amikor a bicajjal havas, jeges felületre merészkedünk. Bár a bringázás friss hóban nem jár jelentősebb kockázattal, mindenféleképpen csökkentsük a sebességet és a távot!
Ne feledkezzünk meg a megfelelő gumiabroncsról sem, mert csak a téli változat védhet meg a balesettől, főként akkor, amikor az út széle jeges, és nincs rendesen letakarítva.
Mi történik testünkkel a dermesztő hidegben?
Izmaink összehúzódnak és megfeszülnek, ami némiképpen korlátozza mozgásunkat, ezért az első néhány száz métert kifejezetten nehezebbnek érezzük. Tekerés előtt alaposan melegítsünk be, és csak lassan fokozzuk a tempót!
Zimankóban a vér testünk belseje felé áramlik, hogy megvédje létfontosságú szerveinket a kihűléstől. Ezért kiálló testrészeink, ujjunk, fülünk, orrunk, kezünk és lábujjunk különösen fázni kezd.
A légutak összehúzódnak, és úgy érezzük, nehezebben kapunk levegőt. Mindez azért van, mert amikor belélegezzük a száraz és hideg levegőt, légutunk és tüdőnk kevesebb meleghez és nedvességhez jut. Ha szánk elé sálat vagy bringásmaszkot teszünk, a belélegzett levegő felmelegszik, mielőtt leér a tüdőbe.
Orrlyukunk egyik legfontosabb feladata, hogy tüdőnk számára benedvesítse és felmelegítse a belélegzett levegőt. Amikor beszívjuk a száraz és hideg levegőt, orrunk fokozott üzemmódba kapcsol, aminek következtében több folyadékot termel, így orrunk csöpögni kezd. Ez ellen nem tehetünk sokat, de egy bringáskesztyűre erősített puha orrtörlőkendővel hatékonyan enyhíthetünk a tüneteken.
Fotók: shutterstock
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!