A futás a legtöbbször magányos műfaj, csupán a futó és a kilométerek egymás útitársai. A hosszú órákat azonban szinte mindenki feldobja valamivel.
Szinte alig látni olyan futót a pályán vagy a természetben, akinél ne lenne fülhallgató, elvégre a rövidebb-hosszabb távok legyűrését segíti valamilyen zene. De törvényszerű, hogy a fülesben csak muzsika szól? Az iRunFar vetett egy pillantást arra, hogy mit érdemes futás közben hallgatni.
Podcast
Az eredeti cikk szerzőjének inkább podcastok mennek a lejátszón, mint zene. Ideális párosítás, hiszen a futás közben teljesen rá lehet hangolódni a fülünkben szóló beszélgetésre, információkra, s miközben a testünk dolgozik, mentálisan egyszerre kapcsolódunk ki és töltődünk fel. Számtalan ingyenes elérhető tartalom vár minket mindenféle témában, így egyfajta önképzésként is tekinthetünk a podcasthallgatásra.
Zene
A legkézenfekvőbb és talán leggyakoribb választás persze valamilyen zene hallgatása, elvégre a jól megválasztott dallamok remélhetőleg a legnehezebb kilométereken, a legmélyebb holtpontokon, a legálmoskásabb reggeleken is átsegítenek. Akár komplett lejátszási listákat állíthatunk össze a hangulatunkhoz vagy az edzéstípusunkhoz mérten, így biztosan megfelelő útitársunk lesz az egész tréning alatt.
A terepfutó-legendának számító spanyol-katalán Kilian Jornet például korábban beszélt arról, hogy szinte mindig hallgat zenét futás közben, a punktól kezdve a rockon át a komolyzenéig, így Csajkovszkij, Bach vagy éppen Bob Dylan és Jimi Hendrix is megfordul a lejátszási listáján, nem feledve a katalán muzsikát sem. Néhány hete mi is ajánlottunk remek albumokat.
Hangoskönyvek
A podcastokhoz hasonló előnyei vannak annak, ha hangoskönyveket választunk „társul” egy-egy edzésre. Míg a podcastok egy-egy rövidebb távon is befejezhetőek, a hangoskönyvek elkísérnek minket akár a leghosszabb futásainkra is, hiszen legalább öt-hat óra hosszúak. Persze ennél tovább is nyúlhatnak, így egy heti edzésadag alatt új könyvvel is megismerkedhetünk, ráadásul a hallgatása közben valószínűleg a kilométereket is könnyebben vesszük.
A felsoroltakon túl persze olykor jól esik csevegni a futótársakkal, vagy elmélyedni a saját gondolatainkban, netán odafigyelni a környezet máskor talán észre sem vehető apró rezgéseire, hangjaira.